Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Що повинен знати касир про банкноти: фальшиві гроші

У грошовому обігу зустрічаються сумнівні (підроблені) банкноти. І якщо такі купюри опиняться в касі підприємства, їх слід позбутися, оскільки вони є неплатіжними.

Що становлять собою фальшиві гроші

Підроблені банкноти (монети) – це імітація (копії, фальсифікації) справжніх банкнот (монет), виготовлена будь-яким чином, уключаючи промисловий, усупереч установленому законодавством України порядку.

До підроблених належать також і перероблені банкноти, на яких будь-яким чином (наклеюванням, малюванням, друкуванням, комбінуванням частин від справжніх і підроблених банкнот тощо) змінено зображення, що визначають номінал, рік затвердження зразка (виготовлення), банк-емітент, інші реквізити й елементи дизайну, і які на зовнішній вигляд можуть бути сприйняті як справжні банкноти (п. 2 розд. I Правил, затверджених постановою Правління НБУ від 23.10.13 р. № 422, далі – Правила № 422).

Банки в установленому порядку зобов'язані вилучати підроблені або перероблені банкноти (монети) з обігу для проведення досліджень. При цьому в разі виявлення в одного клієнта двох і більше підроблених банкнот банк зобов'язаний негайно по телефону і не пізніше наступного дня письмово, додавши копію документа про вилучення, повідомити про це правоохоронні органи.

Банкноти (монети), які мають ознаки підробки, є неплатіжними грошима, обміну не підлягають і не повертаються фізичним та юридичним особам (у т. ч. банкам від Нацбанку) (п. 12 розд. II Правил № 422; п. 4.2 розд. IV Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 01.06.11 р. № 174, далі – Інструкція № 174).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали