З якого періоду підприємець-єдинник повинен вести нову книгу обліку?
17.08.2015 2459 0 0
Затверджено нові форми Книги обліку для підприємців-єдинників. Що робити підприємцеві: чи потрібно міняти стару книгу на нову? Якщо так, то добровільно чи обов'язково? Чи встановлено строки переходу на ведення обліку за новою формою книги? Чи передбачено відповідальність за ведення обліку за старою формою?
Нові форми Книги обліку доходів і Книги обліку доходів і витрат, а також порядок їх ведення затверджені для платників єдиного податку першої – третьої груп наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 579 (далі – Наказ № 579). Цей наказ діє з 28.07.15 р.
Наказом № 579 передбачено, що:
- нові форми книг обліку діють із 28.07.15 р.;
- із 28.07.15 р. втратив чинність наказ Мінфіну від 15.12.11 р. № 1637 (далі – Наказ № 1637), затвердивши ті форми книг обліку, які зараз ведуться платниками єдиного податку;
- найважливіше – книги обліку доходів (для єдинників першої та другої груп і єдинників третьої групи, які не є платниками ПДВ) та книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ), зареєстровані до 28.07.15 р., діють до їх закінчення.
Завважимо, що форми книг істотно не змінилися. Просто в нових формах були враховані деякі зміни в Податковому кодексі щодо формування доходів та їх відображення в податковій декларації. Наприклад, тепер:
- із Книги обліку доходів виключено графу 6 (включення до доходу від підприємницької діяльності суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності);
- у Книзі обліку доходів і витрат у графі 6 розд. І уточнено, що саме сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, без ПДВ, включається до доходу;
- суми доходів і витрат відображаються у книгах обліку в гривнях з копійками, без округлення (а раніше – тільки в гривнях).
Завважимо, що в податковій декларації, зокрема платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (наказ Мінфіну від 19.06.15 р. № 578), також передбачено відображати доходи і податок у гривнях з копійками.
Тому підприємці-єдинники, які реєструються починаючи з 28.07.15 р., ведуть свою книгу обліку відразу за новою формою.
Підприємці – єдинники, які були зареєстровані до 28.07.15 р. і вели книгу обліку за формою, затвердженою Наказом № 1637, продовжують вести цю книгу до її закінчення. Для них ведення книги за старою формою не буде порушенням порядку ведення обліку доходів і витрат. Разом з тим рекомендуємо таким підприємцям вести облік доходів і витрат уже у гривнях з копійками, зважаючи на нові вимоги до заповнення книг і податкової декларації.
Наприклад, Литвинов І. А. зареєстрований як підприємець – платник єдиного податку у вересні 2014 року. У його Книзі обліку доходів станом на 28.07.15 р. залишилися незаповненими 10 сторінок. Передбачається, що останній запис у книзі буде зроблено в жовтні 2015 року. Тому Литвинов продовжує вести Книгу обліку доходів, форму якої затверджено Наказом № 1637, до її повного заповнення. У жовтні 2015 року Литвинов повинен зареєструвати у своєму органі ДФС нову Книгу обліку доходів за формою, затвердженою Наказом № 579, у якій він продовжить вести записи наростаючим підсумком.
Коментарі до матеріалу