• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підприємця призвали в армію: як діяти

29.10.2019 138 0 0

Довідник підприємця: приклади, схеми, зразки


Статус підприємця не звільняє громадянина від військової повинності. Це значить, що підприємця можуть призвати на військову службу. У випадку призову на військову службу в особливий період найманого працівника все гранично ясно: за ним зберігається робоче місце, посада та середній заробіток. А після демобілізації він повертається на роботу. З підприємцем, звичайно ж, така схема не працює. Незважаючи на те що підприємець несе повну відповідальність за свій бізнес і пов’язані із цим ризики, у період строкової служби він виконує свій конституційний обов’язок щодо захисту Батьківщини. Чи передбачені будь-які пільги для підприємців у цьому випадку? Що робити підприємцеві, якщо в нього є наймані працівники? У консультації відповімо всі ці запитання.


Загальні правила. Призов підприємця на військову службу

Чи потрібно підприємцю припинити свою діяльність, якщо його призвали на військову службу?

Ні, не потрібно. Згідно із ч. 3 ст. 39 Закону від 25.03.92 р. № 2232-XII (далі - № 2232) держреєстрація підприємця не припиняється, якщо його призвали на військову службу до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про його демобілізацію. Отже, якщо підприємця призвали в армію, він має право самостійно вирішувати, продовжувати йому вести свою діяльність чи припинити її.

У ч. 3 ст. 39 Закону № 2232 також зазначено, що якщо підприємець не провадить діяльність у період проведення мобілізації, податки та збори він не нараховує і не сплачує. Правда, якщо проаналізувати положення ПК і Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464), то із приводу такої податкової амністії виникає безліч нюансів (про це див. нижче).

Порядок дій підприємця

Розглянемо, що потрібно зробити підприємцеві, якщо він вирішив припинити діяльність або якщо вирішив не закриватися на період військової служби.

Чи діє зараз особливий період?

Так, діє. Особливий період розпочався 17.03.14 р. після оприлюднення Указу № 303 і закінчиться прийняттям рішення Президента про демобілізацію всіх призваних військовослужбовців і переведення всіх інститутів України на функціонування в умовах мирного часу (постанова ВСУ від 04.02.19 г., ЄДРСР, реєстр. № 79639334; лист Верховного Суду від 13.07.18 р. № 60-1543/0/2-18).

Варіант 1. Підприємець закриває свою діяльність

Закриття підприємницької діяльності здійснюється в такому випадку у звичайному порядку. Для цього держреєстратору подається заява про припинення держреєстрації підприємницької діяльності фізособи-підприємця за його рішенням. Така заява складається за формою 12, затвердженою Наказом № 3268/5 (ч. 4 ст. 18 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV). Докладніше про процедуру закриття підприємницької діяльності див. у матеріалі « Припинення підприємницької діяльності».

Як бути з найманими працівниками?

Якщо в підприємця є наймані працівники, необхідно враховувати одну особливість. Згідно з п. 10 ст. 40 КЗпП призов або мобілізація підприємця під час особливого періоду є підставою для розірвання підприємцем трудових договорів із найманими працівниками (з ініціативи роботодавця) згідно з п. 10 ст. 40 КЗпП.

За загальним правилом у день розірвання трудового договору роботодавець зобов’язаний здійснити зі співробітником повний розрахунок та видати йому оформлену трудову книжку. Якщо роботодавець звільняє працівника зі своєї ініціативи, працівникові також видається наказ про його звільнення (ч. 1, 2 ст. 47 КЗпП).

Однак у випадку мобілізації підприємця звільняють від вищевказаних обов’язків. Здійснити розрахунок із працівником та оформити трудову книжку він повинен не в день звільнення, а протягом місяця після своєї демобілізації без застосування санкцій і штрафів (ч. 3 ст. 47 КЗпП). Звичайно ж, таке правило вигідне для підприємців, але тоді можуть постраждати наймані працівники. Вони втратять роботу й просто «зависнуть» у повітрі. Незважаючи на те що трудові книжки знаходяться в них на руках, без запису про звільнення вони зможуть працевлаштуватися хіба що за сумісництвом.

Порада: якщо підприємця призвали на військову службу, але він не встигає звільнити працівників, він може доручити це уповноваженій особі (представникові). Для цього на представника оформляється довіреність (засвідчується нотаріально). У такому випадку працівники підприємця будуть звільнені і зможуть або працевлаштуватися на основне місце роботи, або отримати статус безробітного, не чекаючи демобілізації свого роботодавця.

Варіант 2. Підприємець продовжує вести діяльність

Як бути з найманими працівниками?

Якщо підприємець вирішив не закриватися, а його справи буде вести уповноважена особа за довіреністю, то найманих працівників можна:

  • звільнити за п. 10 ст. 40 КЗпП (процедура звільнення така сама, як у варіанті 1);
  • не звільняти. У такому випадку вони працюють у звичайному режимі (їм виплачується зарплата, надаються відпустки, оплачуються лікарняні і т. д.).

Чи потрібно підприємцю сплачувати ЄСВ у період служби?

Якщо в підприємця відсутні наймані працівники, то на весь строк служби за мобілізацією протягом особливого періоду він звільняється від усіх обов’язків, установлених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464. Це значить, що він не нараховує та не сплачує ЄСВ за себе, звільняється від необхідності подавати звіти і т. д. (п. 92 розд. VIII Закону № 2464).

Для звільнення від сплати ЄСВ підприємець повинен подати до органу ДПС:

  • заяву в довільній формі;
  • копію військового квитка.

Пам’ятайте про строки: зазначені документи потрібно подати не пізніше 10 днів після демобілізації. А якщо демобілізований підприємець знаходиться на лікуванні, тоді заяву треба подати протягом 10 днів після закінчення лікування (реабілітації).

Але якщо в підприємця є наймані працівники, вищевказані пільги діяти не будуть. Тоді підприємець зобов’язаний сплатити ЄСВ і за них, і за себе (ЄСВ нараховує уповноважена особа) протягом 180 календарних днів (далі – к. д.) з першого дня його демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій.

Чи треба в цьому випадку сплачувати ПДФО?

Згідно з п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПК підприємець, якого призвали на військову службу на особливий період (незалежно від наявності або відсутності в нього найманих працівників), на весь період військової служби звільняється від нарахування, сплати ПДФО і подання податкової звітності з ПДФО. Тобто підприємець на загальній системі може не платити ПДФО за себе в період проходження військової служби.

Як і у випадку з ЄСВ, для звільнення від сплати ПДФО підприємцеві слід подати до органу ДПС заяву та копію військового квитка протягом 10 днів після демобілізації.

Якщо ж у підприємця є наймані працівники, то обов’язок із нарахування та утримання ПДФО із їх зарплат покладається на уповноважену особу. Сплатити утримані із працівників суми ПДФО, а також нараховані суми ЄСВ за весь час своєї служби підприємець повинен особисто. За такими виплатами, як і у випадку з ЄСВ, йому надається розстрочення на 180 к. д. із дати демобілізації без нарахування штрафів і пені.

Чи сплачує мобілізований підприємець єдиний податок?

У період мобілізації підприємець звільняється від сплати єдиного податку (далі – ЄП). Із приводу ЄП діє таке саме правило, як і для ПДФО (п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПК). Тобто для звільнення від сплати ЄП підприємцеві потрібно подати до органу ДПС протягом 10 днів після демобілізації заяву та копію військового квитка.

Важливий нюанс: якщо підприємця демобілізували до 20-го числа місяця, йому не потрібно сплачувати ЄП. Однак така пільга поширюється тільки на тих підприємців, які виконали вимоги, передбачені п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПК (ЗІР, категорія 107.06).

Висновки. Як вести підприємницьку діяльність після призову

Підприємець, якого призвали на військову службу на час особливого періоду, не зобов’язаний припиняти свою діяльність. Якщо в нього немає найманих працівників, він може не сплачувати ЄСВ за себе. Однак на підприємців-роботодавців це правило не поширюється. Вони повинні сплачувати ЄСВ не тільки за працівників, але й за себе. ПДФО за себе підприємець у період військової служби не сплачує. Якщо ж у нього є наймані працівники, то нараховувати ПДФО, ЄСВ за весь час служби підприємця повинна вповноважена ним особа. А от від сплати ЄП підприємці-єдинники звільнені.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали