Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи залишаються зобов’язання після припинення фізособи-підприємця?

15.11.2018 378 0 1


Фізособа-підприємець (далі – підприємець) вирішив припинити свою господарську діяльність. Але в нього залишились обов’язки зі сплати податків, а також за укладеними раніше з контрагентами договорами. Чи припиняться в такому разі зобов’язання підприємця перед податковою та контрагентами?


Ні, не припиняться. Пояснимо чому.

Насамперед нагадаємо, коли діяльність підприємця вважається офіційно припиненою. Законом від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755) установлено порядок держреєстрації суб’єктів господарювання, внесення змін до відомостей про таких суб’єктів, а також порядок їх припинення.

За бажання припинити діяльність підприємець звертається до суб’єкта держреєстрації із заявою за формою 12, затвердженою наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5 (ст. 18 Закону № 755). Окрім заяви подавати нічого не треба.

Суб’єкт держреєстрації розглядає заяву протягом 24 годин (ст. 26 Закону № 755). Зазвичай навіть швидше. Під час особистого звернення заявника/уповноваженого представника спеціаліст одразу вносить відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). З моменту внесення запису до ЄДР про припинення діяльності підприємницька діяльність вважається припиненою.

За зобов’язаннями, пов’язаними із підприємницькою діяльністю, підприємець відповідає всім своїм майном. Виняток: майно, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення (ч. 1 ст. 52 Цивільного кодексу, далі – ЦК). А якщо підприємець перебуває у шлюбі, то відповідальність, пов’язана із підприємницькою діяльністю, поширюється не на все майно подружжя, а лише на його особисте майно та частку у праві спільної сумісної власності подружжя, що належатиме йому в разі поділу цього майна.

Отже, у разі припинення діяльності права та обов’язки підприємця за укладеними раніше договорами не припиняються, а залишаються за нею як за фізособою, яка відповідає за їх належне виконання всім своїм майном, щодо якого може бути звернено стягнення (ст. 526, 598–609 ЦК). Такої самої думки дотримується суд (див. постанову ВСУ від 04.12.13 р. у справі № 6-125цс13, п. 39, 70 постанови Великої Палати ВСУ від 05.06.18 р. у справі № 338/180/17).

Про припинення підприємницької діяльності орган ДФС дізнається в порядку інформаційної взаємодії. Однак це не означає автоматичне припинення зобов’язань зі сплати податків. Тож після внесення до ЄДР запису про припинення підприємницької діяльності фізособа повинна забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження такої діяльності та в установлені строки подати декларацію за останній базовий податковий (звітний) період. У декларації відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності (п. 11.18 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали