Шановні колеги!
Актуальний матеріал за даною темою читате:
«Як єдиннику-комісіонеру відобразити свій дохід у книзі обліку»
Фізособи-підприємці на єдиному податку (далі – єдинники) можуть застосовувати у своїй господарській діяльності різні види розрахунків з урахуванням норм діючого законодавства, зокрема Податковий кодекс України (далі - ПК). Так, за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) єдинники першої – третьої груп можуть розраховуватися виключно в грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 291.6 ПК). Про порядок таких розрахунків і йтиметься в цій консультації.
Види та порядок готівкових розрахунків
За загальним правилом порядок проведення єдинниками готівкових розрахунків регулюється Положенням № 637.
До готівкових розрахунків відносяться (п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правлiння НБУ від 15.12.04 р. № 637; далі - Положення № 637):
Єдинники проводять готівкові розрахунки із суб'єктами господарювання (далі – СГ) або фізособами – громадянами України (далі – фізособи) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок грошей, отриманих із поточних рахунків у банку. Уся готівка, що надходить у касу єдинника, повинна прибуткуватися в повній сумі і своєчасно, тобто в день її отримання (п. 2.6 Положення № 637). Сума готівки, що зберігається в касі єдинника, законодавчо не обмежена (тобто ліміт каси та строк здачі готівки в банк єдинникам не встановлюються) (п. 2.7 Положення № 637).
Під касою мається на увазі приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів. До касових документів, зокрема, відносяться відомості на виплату грошей, розрахункові документи, відомості закупівлі сільгосппродукції, книги обліку.
На відміну від юридичних осіб єдинники:
Документи про приймання (видачу) готівки
Згідно зі ст. 6 Закону України від 12.05.91 р. № 1023-XII «Про захист прав споживачів» продавець зобов'язаний на вимогу покупця видати йому розрахунковий документ, що підтверджує факт купівлі та захищає його права. Такими документами для єдинника можуть служити:
Документами, що підтверджують витрачання виданої з каси готівки, можуть бути:
Відображення операцій із готівкою в Книгах обліку
Оприбуткуванням готівки для підприємців є облік виручки (пп. 296.1.1 ПК, п. 1.2 Положення № 637):
Форми відповідних Книг обліку затверджені Наказом № 579. Книга обліку ведеться в хронологічному порядку шляхом щоденного відображення отриманих доходів (або отриманих доходів і понесених витрат) за підсумками робочого дня. Операції з готівкою, не пов'язані з доходами та витратами, у Книгах обліку не відображаються.
Доходом фізособи-єдинника є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПК.
Дохід у грошовій формі (готівка, отримана за продані товари, виконані роботи, надані послуги) відображається в графах 2–6 Книг обліку в гривнях із копійками, причому окремо в готівковій і безготівковій формі (пп. 2 п. 6 Порядку ведення Книги доходів, пп. 3 п. 6 Порядку ведення Книги доходів і витрат, обидві книги затверджені наказом Мінфіну України від 19.06.15 р. № 579 «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення»).
Доходи в готівковій і безготівковій формі, отримані протягом одного дня, відображають за підсумками дня окремими рядками (лист ГУ ДФС у м. Києві від 25.02.16 р. № 1529/Л/26-15-12-02-14). Така позиція податківців пояснюється, очевидно, тим, що форма книг не передбачає окремі колонки для різних форм розрахунків, і якщо в паперовій формі можна вручну якось указати форму розрахунків, то в електронній формі книги зробити це неможливо.
У загальному випадку датою отримання єдинником доходу є дата надходження йому коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання ним акта приймання-передачі безплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПК).
Також слід урахувати особливості визначення дати отримання доходу в грошовій формі у випадках, коли єдинник використовує торговельні автомати або інше подібне обладнання, що не передбачає наявності РРО, жетони, картки та/або інші замінники грошових знаків (п. 292.7, 292.8 ПК). Докладніше про склад доходів єдинників і порядок їх відображення у відповідній Книзі обліку читайте на «Облік доходів і витрат у фізособи-єдинника».
Особливості відображення деякихвидів грошових доходів
У єдинников, які виступають у ролі посередників, при виконанні робіт, наданні послуг за договорами комісії, доручення, транспортного експедирування, агентськими договорами, доходом є сума винагороди (п. 292.4 ПК). Саме ця сума повинна потрапити до Книги обліку як реально отриманий дохід.
Однак у єдинників-комісіонерів у касу надходить уся виручка, отримана від покупця. І така виручка повинна бути оприбуткована в повній сумі на дату її надходження, а значить, відображена в Книзі обліку, інакше контролюючі органи можуть уважати це порушенням вимог Указу Президента України від 06.07.95 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» і застосувати до єдинника штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми згідно зі ст. 1 даного Указу.
Тому рекомендуємо єдиннику-комісіонеру заповнити відповідну Книгу обліку таким чином. У день отримання готівкової виручки від покупця відобразити повну суму в графі 2, а в день перерахування цієї суми комітенту – у графі 3. Окремим рядком можна показати отримання доходу у вигляді комісійної винагороди (гр. 4). Тоді в графі 6 залишиться тільки сума винагороди комісіонера, тобто дохід, що підлягає оподаткуванню.
Приклад
Виручка, що надійшла від покупців, становить 10 000 грн. Винагорода комісіонера за договором комісії – 5 %.
На підставі цих даних заповнимо Книгу обліку доходів (див. фрагмент).
Фрагмент <...>
<...> |
_____________________
Відображення грошових витрат єдинника третьої групи (платника ПДВ)
Єдинники третьої групи – платники ПДВ відображають у розд. ІІ «Витрати» Книги обліку доходів і витрат:
Витрати відображаються в Книзі обліку на дату фактичної сплати коштів (виплати зарплати, сплати ЕСВ до бюджету), яка повинна бути документально підтверджена, що випливає з п. 44.1 ПК (ЗІР, категорія 107.07).
Обмеження суми готівкових розрахунків
На єдинників поширюються встановлені законодавством обмеження суми готівкових розрахунків протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами з необмеженою кількістю інших СГ або фізосіб. Зазначені обмеження стосуються також розрахунків за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, отриманої з використанням електронного платіжного засобу (далі – ЕПЗ), зокрема платіжної картки.
Граничні суми готівкових розрахунків протягом одного дня становлять (п. 1 Постанови Правлiння НБУ від 06.03.13 р. № 210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою»; далі - Постанова № 210):
Зверніть увагу: згідно з Постановою № 210 обмеження «не більше 150 000 грн.» поширюється на випадок, коли фізособа є платником готівки. Водночас п. 2.3 Положення № 637 передбачено, що дане обмеження діє для зворотної операції, тобто коли фізособа є отримувачем готівки.
Таким чином, з урахуванням обох норм законодавства обмеження при розрахунках між фізособами та юрособами діє у двох напрямках: коли фізособа платить і коли отримує готівку.
Наприклад, єдинник надає фізособі послуги на суму 160 000 грн. Таку суму готівки від замовника підприємець не може отримати в касу протягом одного дня. Щоб не порушити норми Постанови № 210, можна:
Готівкові платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, що мають відповідну ліцензію НБУ, шляхом перерахування коштів з одного поточного рахунка на інший або внесення коштів у банк для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.
Обмеження, установлені Постановою № 210, не поширюються (п. 2.3 Положення № 637):
Таке формулювання дозволяє контролюючим органам уводити обмеження за готівковими розрахунками на всі операції, що прямо не підпадають під зазначені винятки.
Дійсно, на думку НБУ (лист НБУ від 24.03.14 р. № 11-117/12189), згодом підкріплену думкою ДФС, висловленою в листі від 21.07.14 р. № 25/6/99-99-22-06-03-15/415, обмеження «не більше 150 000 грн.» поширюється на розрахунки за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, у тому числі за договорами, пов'язаними з корпоративними правами, наданням або поверненням позики, виплатою неустойки. В аналогічних роз'ясненнях у ЗІР (категорія 109.13) згадуються, зокрема, обмеження готівкових розрахунків у зв'язку з виплатою дивідендів і передачею внесків до статутного капіталу.
На думку ДФС, порушення граничної суми розрахунків виникає і в разі, якщо сукупний розмір грошової готівки, яку протягом одного дня СГ приймає від фізособи і видає такій особі, перевищує 150 000 грн. Також під обмеження «не більше 150 000 грн.» підпадають і розрахунки підприємця із самозайнятою особою. Водночас обмеження «10 000 грн. на день» на розрахунки з такою особою не поширюється (ЗІР, категорія 109.13).
За порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (роботи, послуги), у тому числі перевищення підприємцем граничних сум розрахунків готівкою, ст. 16315 КУпАП передбачена серйозна адміністративна відповідальність: штраф у розмірі від 100 до 200 НМДГ (від 1 700 до 3 400 грн.), а за повторне порушення протягом року – у розмірі від 500 до 1 000 НМДГ (від 8 500 до 17 000 грн.). Застосовувати такий штраф можна тільки протягом двох місяців із моменту вчинення порушення або його виявлення (ст. 38, 2342 КУпАП).
Висновки
Готівкові розрахунки єдинників включають платежі за реалізацію продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження, а також витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності.
Єдинники оформляють операції з руху готівкових коштів відповідними первинними документами.
У Книги обліку єдинники включають тільки суми доходів (або доходів і витрат). Позареалізаційні надходження та вибуття коштів у них не відображаються.