• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи може підприємець працювати за сумісництвом

У підприємця зменшився обсяг продажів і, відповідно, впали доходи. Щоб отримати додатковий дохід для себе і своєї сім'ї, підприємець вирішив у вільний від підприємницької діяльності час піти працювати на підприємство. Чи може підприємець оформитися на роботу за сумісництвом?

 

Так, може, але тільки за наявності основного місця роботи за наймом. Пояснимо, що мається на увазі.

 

Зараз підприємець не є найманим працівником. Підприємництво – це не робота за наймом. Це самостійна систематична господарська діяльність, яка ведеться на власний ризик (ст. 42, 55 Господарського кодексу). І хоча підприємець забезпечує себе роботою самостійно, проте він ні з ким не перебуває у трудових відносинах і сам для себе роботодавцем не вважається (лист Мінпраці та соцполітики від 30.11.05 р. № 06-К54813/26).

 

А сумісництво – це виконання працівником крім своєї основної іншої регулярно оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві або в установі (або у роботодавця-фізособи) за наймом (п. 1 Положення, затвердженого спільним наказом Мін’юсту, Мінфіну, Мінпраці від 28.06.93 р. № 43).

 

Іншими словами, підприємець може у вільний від підприємництва час улаштуватися на роботу за наймом. Але це буде його основним місцем роботи. Тільки ставши найманим працівником, він зможе влаштуватися також і сумісником (якщо у нього вистачить на це часу і сил).Додамо, що право громадян України на працю гарантується державою (ст. 2 КЗпП). І той факт, що людина зареєстрована підприємцем, не позбавляє її права працювати за трудовим договором на підприємствах будь-якої форми власності або в іншого підприємця.

 

Чинне законодавство також допускає можливість укладення фізособою трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах (ст. 21 КЗпП). У цьому випадку одне місце роботи буде для працівника основним, а інші – додатковими, тобто за сумісництвом.

 

Таким чином, якщо підприємець вирішить стати найманим працівником, йому буде потрібно вигідно оформитися на основне місце роботи на умовах неповного робочого часу (згідно зі ст. 56 КЗпП).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи може підприємець працювати за сумісництвом