Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи може підприємець-єдинник управляти житловим будинком?

Ситуація: підприємець-єдинник отримав пропозицію стати управителем житлового будинку, у якому створене об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку (далі – ОСББ). Підприємець хоче пристати на цю пропозицію, але сумнівається, чи допустимо це для єдинника.

Запитання: чи може такий підприємець провадити діяльність з управління житловим будинком без ризику втратити статус платника єдиного податку (далі – ЄП)?

Коротка відповідь: підприємець – єдинник другої та третьої груп може бути управителем житлового будинку, у якому створене ОСББ, залишаючись платником ЄП.

Спершу пояснимо, чому виникло це запитання. Ставши управителем, підприємець повинен буде організувати роботи з комплексного обслуговування житлового будинку. Отже, він прийматиме рішення від імені та на користь ОСББ. Проте Податковим кодексом (далі – ПК) (пп. 7 пп. 291.5.1) для підприємців-єдинників встановлено заборону на провадження діяльності з управління підприємствами. Наш підприємець не знає, чи поширюється заборона, установлена пп. 7 пп. 291.5.1 ПК, на діяльність з управління житловим будинком.

Ми можемо розвіяти його сумніви. Річ у тому, що управління житловим будинком – це управління нерухомим майном. А згідно із Цивільним кодексом:

  • діяльність з управління майном – це відносини, за яких за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном на користь установника управління або зазначеної ним особи (вигодоотримувача) (ст. 1029);
  • управителем нерухомого майна, у тому числі і житлового будинку, може бути суб'єкт підприємницької діяльності (ст. 50, 1033), а отже, у тому числі і фізособа-підприємець.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали