• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як підприємцю-загальносистемнику розрахувати суму ЄСВ за квартал?

Із 1 січня 2018 року підприємці на загальній системі оподаткування зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (абзац третій ч. 8 ст. 9 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464). Значить, такий підприємець зобов'язаний сплатити ЄСВ за I квартал 2018 року до 20 квітня. Як розрахувати суму ЄСВ за квартал?

Це питання чітко законодавством не врегульоване. Є Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449 (далі – Інструкція № 449). В Інструкції № 449 прописано, як розрахувати ЄСВ за календарний рік – на підставі даних річної декларації та результатів перевірок, що приводять до коригування доходу в більший або менший бік (пп. 1 п. 5 розд. IV Інструкції № 449). Базою для нарахування ЄСВ є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), поділений на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. До розрахованої суми (у межах максимальної величини бази обкладення ЄСВ, яка становить 15 МЗП, тобто 55 845 грн.) застосовується ставка 22 %.

Для квартального періоду механізм розрахунку не передбачений (ніякі зміни до Інструкції № 449 не вносилися). А в Законі № 2464 сказано, що ЄСВ сплачується з нарахованого доходу (див. вище). Тому ми вважаємо, що для розрахунку ЄСВ за квартал слід узяти фактичний дохід за кожний окремий місяць.

Крім того, слід урахувати, що якщо дохід у звітному кварталі (місяці кварталу) не отримано, то база ЄСВ визначається підприємцем самостійно (не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, установленої Законом № 2464). При цьому сума ЄСВ не може бути нижче мінімального розміру ЄСВ на місяць (абзац третій пп. 2 п. 5 розд. IV Інструкції № 449).

Тепер звернемося до п. 5 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Міндоходів і зборів від 16.09.13 р. № 481. Там зазначено, що записи в книзі обліку доходів і витрат виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Таким чином, підприємець за підсумком дня, місяця, кварталу та будь-якого іншого періоду буде знати свій оподатковуваний дохід (гр. 9 Книги обліку доходів і витрат). Адже він зобов'язаний вносити записи до книги за підсумками кожного дня, у якому отримав дохід.

Базою нарахування ЄСВ для підприємців, які обрали загальну систему оподаткування, є дохід, отриманий від підприємницької діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО (пп. 2 ст. 7 Закону № 2464). Таким чином, для обкладення підприємницького доходу ЄСВ базу обкладення також необхідно брати помісячно із графи 9 Книги обліку доходів і витрат підприємця за відповідний період.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали