Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як усунути від роботи нетверезого працівника

 

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як за зовнішніми ознаками визначити, що працівник перебуває у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння або в іншому стані, при якому допускати його до роботи небезпечно. І як у цьому випадку слід оформити його усунення від роботи.

 

Що можна зробити на практиці: взяти за основу наведені у статті рекомендації та зразок акта, що підтверджує факт усунення від роботи. Якщо ви матимете справу з подібною ситуацією, цей зразок дозволить вам діяти дуже швидко, щоб горе-працівник не встиг завдати шкоди оточуючим
і роботодавцю.

 

Як визначити стан працівника

 

Припустимо, поведінка працівника здається вам підозрілою. Тоді потрібно переконатися в тому, що він здоровий, тверезий і може виконувати свою роботу. Якщо ви в цьому сумніваєтеся, краще вжити заходів відразу – не допускати його до роботи. Адже своїми діями працівник може заподіяти шкоду оточуючим і самому собі. Крім того, роботодавець може зазнати збитків.

 

Але працівник, який здається вам «не таким, як завжди», наполягає на тому, що з ним усе нормально і він може працювати. Як вчинити в цій ситуації?

 

Відповідь на це запитання знаходимо у трудовому законодавстві. КЗпП передбачає можливість для роботодавця (як керівника підприємства, так і підприємця) усунути від роботи співробітника, який з'явився на роботі, наприклад (ст. 46):

- у нетверезому вигляді;

- у стані наркотичного або токсичного сп'яніння.

 

За якими ознаками керівник, що не є медиком, може визначити, чи перебуває його працівник у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння чи під дією лікарських препаратів, що знижують увагу?

 

Такі ознаки названо в Інструкції, затвердженій спільним наказом МОЗ і МВС від 09.09.09 р. № 400/666 (далі – Інструкція № 400/666).

 

Ознаками алкогольного сп'яніння є (п. 1.3 Інструкції № 400/666):

- запах алкоголю з ротової порожнини;

- порушення координації рухів;

- порушення мови;

- виражене тремтіння пальців рук;

- різка зміна забарвлення шкірного покриву людини (звичайне почервоніння);

- поведінка, що не відповідає обстановці.

 

Ознаками наркотичного або іншого сп'яніння, а також перебування під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу і швидкість реакції, є (п. 1.4 Інструкції № 400/666):

- наявність однієї чи декількох ознак алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з рота);

- звужені або, наоброт, розширені зіниці, що не реагують на світло;

- сповільненість або, навпаки, підвищена жвавість рухів та/або мови;

- почервоніння або неприродна блідість шкірних покривів.

 

Як діяти Якщо ви виявили у працівника будь-які з вищезазначених ознак, рекомендуємо виконати такі дії:

 

- запропонувати працівнику добровільно пройти медичний огляд на стан алкогольного або наркотичного сп'яніння. Зазначимо, що КЗпП не передбачає права роботодавця примушувати працівника до проходження медичного огляду, навіть якщо виникли сумніви в тому, що працівник перебуває в адекватному стані;

- якщо працівник відмовляється добровільно пройти медичний огляд, доведеться скласти акт, щоб детально описати стан, у якому працівник знаходився на робочому місці. Якщо є свідки, які бачили працівника в такому стані (наприклад інші працівники), то скласти акт за їх участю. Якщо свідків немає, тоді роботодавець-підприємець повинен скласти такий акт одноосібно і запропонувати працівнику підписати акт (якщо працівник може це зробити). Якщо ж працівник наполягає на тому, що його стан дозволяє працювати, тоді запропонуйте йому дати пояснення щодо свого стану безпосередньо в акті або на окремому аркуші паперу. Акт можна скласти в довільній формі або за запропонованим зразком (див. зразок 1);

- не допускати працівника до роботи чи усунути від роботи, якщо він уже став до виконання своїх обов'язків. Оформити це рішення можна у формі наказу або розпорядження (див. зразок 2).

Працівника, якого усувають від роботи, необхідно ознайомити з таким наказом (розпорядженням) під підпис. Якщо працівник відмовляється поставити свій підпис на наказі (розпорядженні) про усунення від роботи, тоді необхідно зафіксувати це актом про відмову від підпису.

 

Чи притягувати працівника відразу до дисциплінарної відповідальності?

 

Як саме покарати працівника, який з'явився на роботу в неадекватному стані, роботодавець вирішить після з'ясування причин перебування працівника в такому стані. Нагадаємо, що ст. 147 КЗпП передбачає такі види дисциплінарної відповідальності, як догана і звільнення.

 

Не допустивши до роботи або усунувши від роботи співробітника, який перебуває в неадекватному стані, роботодавець убезпечить себе від можливих збитків або шкоди, яких може заподіяти такий працівник. А правильне оформлення факту усунення від роботи дозволить роботодавцеві довести свою правоту у випадку, якщо працівник оскаржить своє звільнення в суді.

 

 

Акт № __

м. Дніпропетровськ 10.04.14 р.

 

Цей акт складено мною, фізичною особою – підприємцем Садченком Д. Л. про те, що продавець Шинченко Раїса Григорівна 10 квітня 2015 року о 8.30 знаходилася на робочому місці у стані, який не дозволяє їй виконувати обов'язки продавця. У Шинченко Р. Г. сповільнені рухи та мова, порушена координація рухів, її поведінка не відповідає обстановці. А саме: Шинченко Р. Г. намагалася покласти м'ясо замість холодильника у сейф, у якому зберігається документація на товар. За вказаними зовнішніми ознаками можна припустити, що Шинченко Р. Г. перебуває у стані наркотичного сп'яніння або під впливом ліків, що роблять її поведінку неадекватною.

 

Продавцеві Шинченко Р. Р. запропоновано звернутися до лікаря і пройти медичний огляд із приводу такого стану та пояснити причини перебування у вищезазначеному стані.

Продавець Шинченко Р. Г. (один із варіантів):

 

пояснила (навести її пояснення);

 

відмовилася дати пояснення та/або пройти медичний огляд.

 

Під час складання акта були присутніми та можуть підтвердити достовірність обставин, викладених у ньому, такі особи: продавець Вахрушенко Л. Г. і водій Петруняк П. Ф.

 

Фізична особа – підприємець (підпис) Д. Л. Садченко Д. Л.

 

Свідки: продавець (підпис) Л. Г. Вахрушенко

водій (підпис) П. Ф. Петруняк

Продавець (підпис) Р. Г. Шинченко (або вказівка на відмову від підпису)

 

Наказ (розпорядження) № _____

Я, фізична особа – підприємець Садченко Дмитро Леонідович, керуючись ст. 46 КЗпП, усуваю 10.04.15 р. продавця Шинченко Раїсу Григорівну від роботи у зв'язку з її появою на роботі ймовірно у стані наркотичного сп'яніння.

 

Підстава: акт від 10.04.15 р.

 

Фізична особа – підприємець (підпис) Д. Л. Садченко

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали