• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

За який період нараховується пеня при судовому оскарженні грошових зобов'язань, донарахованих у результаті перевірки?

Ситуація: у ході документальної перевірки платника податків орган ДФС дійшов висновку про заниження податкового зобов'язання на 300 000 грн. і прийняв податкове повідомлення-рішення про донарахування грошового зобов'язання на суму заниження. Платник податків оспорив результати перевірки в судовому порядку.

Окружний адміністративний суд постановою від 13.01.15 р. визнав висновки органу ДФС правомірними. Платник податків подав апеляційну скаргу на цю постанову. Апеляційний адмінсуд ухвалою від 17.04.15 р. відхилив скаргу, залишивши чинною постанову окружного адмінсуду. Платник податків оскаржив зазначені судові рішення в касаційному порядку.

ВАСУ постановою від 27.01.16 р. змінив обидва судові рішення, визнавши частково недійсним прийняте органом ДФС податкове повідомлення-рішення і необґрунтованими донарахування в сумі 200 000 грн. Донарахування грошового зобов'язання в сумі 100 000 грн. було визнане обґрунтованим. Саме цю суму сплатив платник податків 28.01.16 р.

У чому питання: орган ДФС наполягає на необхідності сплати пені, нарахованої на суму в розмірі 100 000 грн. за період з 28.04.15 р. по 27.01.16 р. у зв'язку з її несвоєчасною сплатою. Чи правомірні такі вимоги?

Так, правомірні. Пояснимо докладніше чому.

1. У разі звернення платника податків до суду з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення органу ДФС до набуття судовим рішенням законної чинності грошове зобов'язання вважається неузгодженим (п. 41.1, 56.18, ст. 58 Податкового кодексу, далі – ПК).

Постанова суду першої інстанції (у нашому випадку – окружного адмінсуду) набуває законної чинності (ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства) з моменту набуття чинності рішення суду апеляційної інстанції (у нас – апеляційного адмінсуду). У розглянутій ситуації постанова суду першої інстанції набула чинності з 17.04.15 р. (дата оголошення ухвали апеляційного адмінсуду). Відповідно, грошове зобов'язання, зазначене у податковому повідомленні-рішенні, уважається узгодженим із цієї дати.

2. У разі оскарження податкового повідомлення-рішення платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також сплатити пеню і штрафи (за їх наявності) протягом 10 календарних днів, що настають за днем такого узгодження (п. 41.1, пп. 54.3.2, п. 57.3 ПК). Виходячи із зазначених норм платник податків повинен був погасити узгоджене грошове зобов'язання в сумі 300 000 грн. у строк з 18.04.15 р. до 27.04.15 р. включно.

3. Якщо узгоджена сума грошового зобов'язання не сплачена у встановлений строк, вона набуває статусу податкового боргу, на який нараховується пеня відповідно до пп. 129.1.1 ПК.

Оскільки ВАСУ змінив рішення судів першої та апеляційної інстанцій, то починаючи з 27.01.16 р. податковим боргом уважається не 300 000 грн., а 100 000 грн. Саме на цю суму нараховується пеня за весь час прострочення, тобто у нас – з дати закінчення строку сплати узгодженої суми 28.04.15 р.) до дати погашення цієї суми (28.01.16 р.).

Таким чином, вимоги органу ДФС про сплату пені, нарахованої за період з 28.04.15 р. по 27.01.16 р. на суму податкового боргу в розмірі 100 000 грн., цілком правомірні.

 

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

За який період нараховується пеня при судовому оскарженні грошових зобов'язань, донарахованих у результаті перевірки?