• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи має право податкова міліція запрошувати в підприємства документи?

Підприємство отримало від податкової міліції запит із вимогою надати копії документів, що підтверджують деякі господарські операції. Наскільки правомірними є такі вимоги? Адже державні органи зобов'язані діяти тільки в межах повноважень, наданих їм законом (ст. 19 Конституції України).

Подібний запит податкова міліція надіслати може. Але ці вимоги є правомірними тільки в тому випадку, якщо отриманий підприємством запит:

  • по-перше, оформлений правильно;
  • по-друге, стосується інформації, яка необхідна податковій міліції для виконання її функцій.

Пояснимо докладніше, на що треба звернути увагу.

Права податкової міліції перелічені в ст. 351 Податкового кодексу (далі – ПК). І в цій статті є посилання, зокрема, на пп. 20.1.2 ПК, згідно з яким контролюючі органи мають право отримувати від платників податків належним чином завірені копії документів. Копії документів повинні бути засвідчені підписом платника податків (його посадової особи) і скріплені печаткою (за її наявності). Запитані документи повинні стосуватися фінансово-господарської діяльності, отриманих доходів, витрат платника податків або містити іншу інформацію, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів або виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючий орган, що запитав таку інформацію. Отримати копії документів можна в порядку і за підставами, визначеними законом.

У цьому випадку такий порядок і підстави визначені п. 73.3 НПК, де зазначено, що контролюючий орган може звернутися до платника податків з письмовим запитом про надання:

  • інформації, вичерпний перелік і підстави надання якої встановлені законом і яка необхідна для виконання покладених на контролюючий орган функцій, завдань;
  • документального підтвердження цієї інформації.

Запит повинен бути правильно оформлений. А саме – бути підписаний керівником (заступником керівника) контролюючого органу і мати відбиток печатки контролюючого органу. У самому запиті повинні бути:

  • названі підстави для направлення запиту – із зазначенням інформації, яка підтверджує наявність таких підстав. Причому це повинна бути підстава, передбачена законом і пов'язана з виконанням функцій контролюючого органу. Роз'яснення з приводу таких запитів також надані в листі Міндоходів від 26.12.13 р. № 18503/6/99-99-07-07-17;
  • наведено перелік запитаної інформації та перелік документів, які пропонується подати для її підтвердження.

Виходячи з усього вищесказаного, радимо підприємству:

  • зверніть увагу на форму і зміст запиту (відповідає вимогам закону чи ні);
  • вивчіть зазначену в запиті підставу для направлення запиту – чи є посилання на конкретну норму закону, що саме передбачено цією нормою.

І лише після цього приймайте рішення – надавати чи не надавати податковій міліції запитані документи. Тільки візьміть до уваги, що необґрунтована відмова надати копії документів може обернутися для вас позаплановою перевіркою за підставами, зазначеними в ст. 78 ПК (наприклад, у пп. 78.1.1 або 78.1.4 ПК), проте з дотриманням вимог щодо мораторію на проведення перевірок (докладніше про мораторій на проведення перевірок див. у «БАЛАНСІ», 2015, № 31-32).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи має право податкова міліція запрошувати в підприємства документи?