Чи має право податкова інспекція анулювати реєстрацію юрособи єдинником, якщо власник прийняв рішення закрити підприємство?
27.11.2015 390 0 0
Ситуація: засновники ТОВ (юрособа-єдинник) прийняли рішення про його ліквідацію. Про прийняте рішення був повідомлений держреєстратор, який вніс відповідний запис до держреєстру.
Що зробили податкові органи: через місяць із моменту внесення цього запису податкова інспекція анулювала реєстрацію ТОВ платником єдиного податку, керуючись цим записом держреєстратора. Підприємство вважає, що таке анулювання є незаконним.
У чому проблема: на практиці нерідко плутають два поняття – прийняття рішення про припинення юрособи і реєстрацію припинення юрособи.
Аргументи юриста
У цьому випадку дії податкової інспекції неправомірні. Пояснимо чому.
Реєстрація платника єдиного податку може бути анульована за рішенням органу ДФС у випадках, перелічених у п. 299.10 Податкового кодексу (далі – ПК). Серед інших підстав там є й така, як припинення юридичної особи (пп. 2 п. 299.10 ПК). І зазначено, з якого моменту у цьому випадку анулюється реєстрація – у день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про реєстрацію такого припинення.
Відчуваєте різницю? Не в день, коли прийнято рішення про припинення особи, і не через місяць після прийняття такого рішення. Податковому органу слід було дочекатися інформації про те, що юрособа припинена.
У разі ліквідації підприємства за рішенням його власників між датою прийняття рішення про ліквідацію і датою ліквідації повинно минути не менше двох місяців (а на практиці виходить значно довше).
Нерідко на практиці плутають два поняття (дві події):
- прийняття рішення про припинення юрособи;
- реєстрація припинення юрособи.
У кожному випадку вноситься відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДР).
Так, скоріше за все, і сталося в нашій ситуації: податкова інспекція розцінила інформацію про прийняття рішення про ліквідацію як саму ліквідацію підприємства.
Пояснимо докладніше різницю між цими двома подіями.
Згідно з вимогами Закону від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон № 755), для внесення до ЄДР запису про рішення щодо припинення юрособи держреєстратору надається оригінал або нотаріально посвідчена копія рішення засновників (уповноважених ними органів) – ст. 34 Закону № 755. Подати таке рішення необхідно держреєстратору протягом трьох робочих днів із моменту його прийняття (ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Виходячи з вимог ст. 105 ЦК та ст. 34 Закону № 755 рішення про припинення повинне містити відомості про персональний склад ліквідаційної комісії (ліквідатора), а також відомості про порядок і строки заяви кредиторами своїх вимог, причому строк цих вимог не може бути менше 2 місяців і більше 6 місяців. Якщо документи оформлено правильно, держреєстратор вносить до ЄДР запис про те, що прийнято рішення про припинення юрособи.
Далі ліквідаційна комісія (ліквідатор) займатиметься необхідними для ліквідації юрособи діями (інвентаризація, оцінка майна, розрахунки з кредиторами і дебіторами, здача документів до архіву тощо). І лише після виконання всіх необхідних дій і закінчення строку, відведеного для заяви претензій кредиторами, представники ліквідовуваної юрособи (голова ліквідаційної комісії, ліквідатор або уповноважена особа) зможуть звернутися до держреєстратора за проведенням державної реєстрації припинення юрособи в результаті її ліквідації (ст. 36 Закону № 755), надавши необхідні документи. Якщо всі вимоги законодавства щодо закриття підприємства дотримані, держреєстратор не пізніше наступного робочого дня внесе до ЄДР запис про держреєстрацію припинення юрособи в результаті її ліквідації. Саме про цю подію як про підставу для анулювання реєстрації юрособи єдинником ідеться в п. 299.10 ПК, але ніяк не про прийняття засновниками рішення про ліквідацію підприємства.
Таким чином, рішення ДПІ про анулювання реєстрації платником єдиного податку є передчасним і необґрунтованим (якщо, звичайно, не було інших підстав для анулювання, передбачених п. 299.10 ПК).
Неправомірні рішення ДПІ можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку. Аргументи для захисту наведено вище.
Коментарі до матеріалу