• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Із якого періоду застосовується штраф за порушення строків реєстрації податкової накладної?


Акценти цієї статті:

  • розмір і порядок застосування санкцій, установлених п. 1201 Податкового кодексу (далі – ПК), за порушення строку реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань (далі – ПН, РК) у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН);
  • правові аргументи, що дозволяють оспорити рішення органу ДФС про застосування фінансових санкцій на підставі п. 1201 ПК.

Минулого року в ПК з'явилася нова ст. 1201. Ця стаття передбачає фінансову відповідальність суб'єктів господарювання, зокрема за порушення строків реєстрації ПН та РК в ЄРПН.

Але давайте скажемо і про те, що правила реєстрації ПН сьогодні такі, що підприємство не завжди має можливість своєчасно їх зареєструвати (через об'єктивні та суб'єктивні причини). А штрафи достатньо серйозні, особливо якщо прострочення реєстрації – тривале. Тому питання застосування цього штрафу дуже часто турбують наших читачів.

У цій консультації ми розглянемо, з якого ж періоду діють ці штрафи і чи є в підприємства шанс оспорити їх застосування в деяких випадках.

Коли застосовуються штрафи

Статтею 1201 ПК передбачено штрафи за несвоєчасну реєстрацію тільки тих ПН та РК, які надаються покупцям – платникам ПДВ. Розміри штрафів наведено в таблиці.

Штрафи за порушення строків реєстрації ПН і РК

Період перевищення строків реєстрації

Розмір штрафу (від суми ПДВ, зазначеної в ПН або РК)

Норма ПК

1

2

3

До 15 к. д.*

10 %

П. 1201.1

Від 16 до 30 к. д.

20 %

Від 31 до 60 к. д.

30 %

61 к. д. і більше

40 %

180 к. д. із дати складання ПН або РК

50 %

П. 1201.2

* Календарний день.

Хронологія подій

Стаття 1201 була внесена до ПК Законом від 28.12.14 р. № 71-VIII. Велика частина норм цього закону набула чинності з 01.01.15 р. А ось щодо дати початку застосування нашого штрафу є норма п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПК, у якій сказано, що штраф, передбачений п. 1201.1 ПК, не застосовується при порушенні строків реєстрації ПН/РК, складених до 01.10.15 р.

Таким чином, штраф за затримку реєстрації ПН та РК фактично мав застосовуватися починаючи з 1 жовтня 2015 року. Проте донедавна цей штраф на практиці взагалі не застосовувався. Чому?

Тому що спочатку ст. 1201 ПК містила – крім п. 1201.1 та 1201.2 – ще й п. 1201.3, який свідчив: «Порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну податкову та митну політику». Проте ні до, ні після 01.10.15 р. такий порядок розроблений не був. Тому фіскальні органи і не мали можливості застосувати штраф.

Пізніше, а саме з 01.01.16 р., п. 1201.3 був виключений з ПК Законом від 24.12.15 р. № 909-VIII (далі – Закон № 909). Таким чином, з 1 січня 2016 року штраф можна було застосовувати без прив'язки до порядку його застосування. Але і з цієї дати фіскальні органи не штрафували за порушення строків реєстрації ПН та РК. Невже ніхто з платників податків не допускав подібних порушень?

Ні, причина в іншому. Не було затвердженої форми податкового повідомлення-рішення, що відповідає цьому штрафу. Усі раніше затверджені форми не підходили для цих цілей. Але ця перешкода була усунена 16.02.16 р., коли набув чинності наказ Мінфіну від 28.12.15 р. № 1204, яким затверджений новий Порядок направлення контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (далі – Порядок № 1204). Новий Порядок містить необхідну для застосування штрафу форму податкового повідомлення-рішення. Це форма «Н» – додаток 13 до Порядку № 1204.

Наша позиція

Таким чином, маємо три дати: 1 жовтня 2015 року, 1 січня 2016 року та 16 лютого 2016 року. З якою ж із цих дат податкові органи мають право застосовувати штраф, передбачений ст. 1201 ПК?

Ми вважаємо, що таке право у контролюючих органів однозначно є з 01.01.16 р. Хоча в період з 01.01.16 по 16.02.16 р. у фіскальних органів не було технічної можливості застосувати штраф через відсутність форми податкового повідомлення-рішення, але юридичне право в них було. Тому, якщо зараз фіскальний орган виявить порушення, допущене в цей період, то він має право застосувати штраф, адже строк давності ще не минув.

Нагадаємо, що для застосування штрафів діють ті самі строки давності, що й для нарахування податкових зобов'язань, тобто передбачені ст. 102 ПК – 1 095 днів (ст. 114 ПК).

Що стосується періоду з 01.10.15 р. по 31.12.15 р., то тут усе не так однозначно. Закон тоді вимагав наявність порядку застосування санкцій, а цього порядку не було. Тому формальне застосування штрафу на підставі ст. 1201 ПК за той період є неправомірним.

На жаль, на сьогодні офіційна позиція головного фіскального відомства із цього питання не озвучена. Проте ми знаємо, що на практиці у представників фіскальних органів думка розходиться з нашою. Немає поки що й судової практики із цього питання, тому складно стверджувати, що вона буде на користь платника податків.

Якщо ви готові спорити

Припустимо, фіскальний орган нарахує вашому підприємству штраф на підставі ст. 1201 ПК за порушення строків реєстрації ПН або РК до них, допущене в період жовтень – грудень 2015 року. У цьому випадку у вас є право оспорити ці санкції (в адміністративному або судовому порядку).

Як аргументи можете навести такі факти:

  • ст. 1201 ПК (у редакції, яка діяла до 01.01.16 р.) містила п. 1201.3 ПК, який передбачав умову для застосування штрафу – наявність затвердженого порядку застосування санкції. Проте такий порядок затверджений не був;
  • згідно зі ст. 58 Конституції закони та норма­тивно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. У цьому випадку йдеться про зворотну силу Закону № 909: він діє з 01.01.16 р., і не можна поширити його дію на період із 01.10.15 р. по 31.12.15 р. Проте для юридичних осіб цей аргумент не зовсім підходить, оскільки Конституційний Суд у своєму рішенні від 09.02.99 р. № 1-рп/99 розтлумачив зміст ст. 58 Конституції таким чином, що вона стосується тільки людини і громадянина (фізичної особи), а не юридичних осіб. Уважаємо, що для фізосіб-підприємців цей аргумент цілком застосовний;
  • є неоднозначність у змісті ст. 1201 ПК. Отже, у дію вступає принцип презумпції правомірності рішень платника податків, передбачений пп. 4.1.4 ПК, а саме: якщо норма закону допускає неоднозначне трактування прав та обов'язків платника податків або контролюючого органу, рішення повинне прийматися на користь платника податків.

На завершення про хороше

Як ми вже завважили, щодо застосування штрафу за порушення, допущені в період з 01.10.15 р. по 31.12.15 р., офіційної позиції ДФС поки що немає (немає ні листів, ні роз'яснень у ЗІР).

Проте хочемо нагадати, що є інші, хороші для платника податків, роз'яснення із цього питання, а саме.

  • за несвоєчасну реєстрацію/відсутність реєстрації в ЄРПН ПН, які не підлягають видачі покупцям, штрафні санкції не застосовуються (лист ДФС від 16.03.16 р. № 5733/6/99-99-19-03-02-15);
  • якщо платник податків не зареєстрував (несвоєчасно зареєстрував) ПН, але зазначені в ній суми ПДВ відобразив у податкових зобов'язаннях у декларації за звітний податковий період, це не вважатиметься порушенням правил ведення податкового обліку. А отже, адміністративний штраф, передбачений ст. 1631 КУпАП, у такому разі не застосовується (лист ДФС від 17.02. 16 р. № 3567/6/99-99-10-03-02-15).

Висновки

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних і розрахунків коригувань, передбачений ст. 1201 ПК, органи ДФС мають право застосовувати, якщо порушення допущене починаючи з 01.01.16 р.

Застосування санкцій за зазначені порушення, допущені в жовтні – грудні 2015 року, є спірним. І є юридичні аргументи, що дозволяють оспорити рішення органу ДФС про застосування штрафу на підставі ст. 1201 ПК (ми навели їх у цій консультації).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Із якого періоду застосовується штраф за порушення строків реєстрації податкової накладної?