Перевірки пожежної безпеки: правила та нюанси
Дотримання правил пожежної безпеки суб’єктами господарювання (далі – СГ) дозволяє врятувати як життя працівників та відвідувачів, так і майно СГ. Функції нагляду за дотриманням цих правил і норм виконує Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС). Про особливості перевірок, які можуть проводитися цим органом, ми сьогодні й поговоримо.
Нагляд у сфері пожежної безпеки
Для початку відповімо на низку загальних запитань щодо контролю за дотриманням правил пожежної безпеки.
Хто із СГ підлягає контролю з боку ДСНС?
У сфері пожежної безпеки контролю підлягають усі СГ: юридичні особи (незалежно від форми власності) та фізичні особи – підприємці.
Із 27.11.2023 органи ДСНС не проводять перевірки у фізосіб, які займаються незалежною професійною діяльністю за місцем проживання та не використовують найману працю.
Які об’єкти СГ підлягають контролю з питань пожежної безпеки?
Об’єктами нагляду у сфері пожежної безпеки є:
- земельні ділянки будь-якого призначення та будь-якої форми власності;
- будинки, будівлі, споруди, у тому числі ті, що будуються, їхні комплекси та/або частини будь-якого призначення та будь-якої форми власності.
Не підлягають контролю усі об’єкти будівництва класу СС1: об’єкти з незначним рівнем небезпеки для життя і здоров’я людей, які перебувають на території об’єкта, та матеріальних збитків.
Хто зобов’язаний забезпечувати пожежну безпеку на об’єктах нагляду?
Обов’язок вживати заходи для забезпечення пожежної безпеки покладається на власників об’єктів нагляду, орендарів таких об’єктів (якщо це передбачено договором оренди) та керівників підприємств або ФОП. Якщо ж в одного об’єкта нагляду декілька власників, то вони нестимуть солідарну відповідальність за порушення правил пожежної безпеки на об’єкті, якщо інше не передбачено договором між ними. Тобто, у разі порушення правил пожежної безпеки до відповідальності можуть бути притягнуті або усі власники частково або у повному обсязі один з них.
Перевірки у сфері пожежної безпеки
Дотримання правил пожежної безпеки органи ДСНС контролюють шляхом проведення планових та позапланових перевірок СГ.
Якими законодавчими актами передбачено проведення перевірок з питань пожежної безпеки?
Здійснення планових та позапланових перевірок органами ДСНС регламентовано Кодексом цивільного захисту від 02.10.2012 № 5403-VI (ст. 65–66) (далі – КЦЗ), Законом від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та іншими нормативними документами.
Цілями проведення перевірок у СГ є:
- контроль дотримання норм законодавства України з цивільного захисту населення, техногенної та протипожежної безпеки;
- фіксація фактів порушень та запобігання потенційно можливих екстрених ситуацій;
- охорона здоров’я та життя персоналу, мешканців, відвідувачів торгово-офісних, промислових, складських і житлових будівель, споруд і конструкцій.
Чи можливо проведення таких перевірок у період військового стану?
На період воєнного стану запроваджено мораторій на проведення планових перевірок (постанова КМУ від 13.03.2022 № 303). Отже, зараз ДСНС може проводити лише позапланові заходи державного нагляду (контролю).
Розглянемо докладніше, які правил встановлено для проведення планових та позапланових перевірок у сфері пожежного нагляду.
Планові перевірки
Як ми вже сказали, наразі планові перевірки з питань пожежної безпеки не проводяться. Але СГ повинні знати відповідь на запитання:
За яким принципом ДСНС проводить планові заходи у мирний час?
Територіальні органи ДСНС щороку визначають перелік СГ, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у наступному році, та не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому, вносять відомості до Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (далі – ІАС) для автоматичного опрацювання.
Планові перевірки здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Планові перевірочні заходи проводяться відповідно до поточного графіка квартальних заходів ДСНС і її територіальних структурних підрозділів, публікується на офіційному сайті відомства в термін, не пізніше 25-го числа останнього місяця кварталу
До ІАС також завантажуються всі документи за результатами перевірок (накази, акти, приписи та інформація про вжиті штрафні санкції).
Тобто будь-який СГ, пройшовши за посиланням inspections.gov.ua, може перевірити, чи включено його до планів перевірок ДСНС на наступний рік?
Так, але це можливо буде зробити лише після завершення воєнного стану, бо наразі доступ до системи надається тільки працівникам органів державного нагляду (контролю) (ДНК) та Державної регуляторної служби України (ДРС) – у відповідності до наказу ДРС від 29.11.2022 № 204 «Про обмеження доступу до відомостей інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю)».
Допускається також проведення комплексних перевірочних заходів СГ за умови збігу графіків декількох відомств і служб. Наразі на сайті ДРС уже розміщено проєкт плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2025 рік, з ним можна ознайомитися, завантаживши його у форматі .xlsx.
З якою періодичністю ДСНС може проводити планові перевірки СГ з питань пожежної небезпеки?
Періодичність проведення планових перевірочних заходів (раз на рік, на 3 роки, на 5 років) залежить від того, до якого рівня пожежної небезпеки належить СГ. Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, затверджено постановою КМУ від 05.09.2018 № 715.
До відома! За наявності у СГ із середнім та/або незначним ступенями ризику чинного договору страхування відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам внаслідок надзвичайних ситуацій, планова перевірка такого суб’єкта не здійснюється протягом дії договору, але не більше: 6 років поспіль (для СГ із середнім ступенем ризику); 10 років поспіль (для СГ з незначним ступенем ризику). |
Позапланові перевірки
Позапланові перевірки з питань пожежної безпеки проводяться і у період воєнного стану, але тільки за наявності певних підстав.
Коли ДСНС може провести позапланову перевірку СГ?
Підставами для проведення ДСНС позапланових перевірочних заходів є (ст. 66 КЦЗ):
1) подання СГ письмової заяви про проведення перевірки об’єкта нагляду за його бажанням;
2) виявлення та підтвердження недостовірності даних, зазначених СГ у декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (форму такої декларації наведено в додатку до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 05.06.2013 № 440);
Проте! Тепер ДСНС може провести позапланову перевірку з цієї підстави лише в тому разі, якщо недостовірні дані було виявлено протягом 3 місяців з дня подання декларації. Запобігти перевірці з цього приводу можна, якщо подати у встановлений термін (5 робочих днів з дня отримання від ДСНС повідомлення для необхідність виправлення даних) декларацію з уточненими достовірними даними; |
3) необхідність перевірки виконання розпоряджень ДСНС щодо усунення порушень, виданих за результатами проведення попередньої перевірки. Перевірки з цієї підстави проводиться не раніше останнього дня строку для усунення порушення та не пізніше ніж через 2 місяці із зазначеного дня;
4) звернення фізичної особи про порушення СГ правил пожежної безпеки, що заподіяло або може заподіяти шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, або звернення юридичної особи про порушення, що заподіяло або може заподіяти шкоду її правам, законним інтересам;
Зверніть увагу! Навіть теоретична можливість заподіяння фізичній або юридичній особі шкоди унаслідок порушення підприємством правил пожежної безпеки може стати підставою для перевірки. Правда, перевірка можлива за дотримання таких умов: подання заявником документів, що підтверджують факт порушення правил пожежної безпеки на підприємстві (за наявності), та отримання територіальними органами ДСНС (у разі їх утворення) погодження від ДСНС України на проведення такої перевірки; |
5) доручення Прем’єр-міністра України про перевірку СГ у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища чи забезпечення безпеки держави;
6) виникнення аварії, пожежі, настання іншої небезпечної події чи надзвичайної ситуації, травми або смерті потерпілого внаслідок такої події чи надзвичайної ситуації, що пов’язано з діяльністю бізнесу.
До речі! Після набуття чинності Законом від 02.05.2023 № 3063-IX (тобто з 27.11.2023) смерть потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання вже не є підставою для проведення позапланової перевірки органами ДСНС; |
7) рішення суду.
На замітку! Наведений перелік підстав для призначення позапланових перевірок є вичерпним, тобто проведення позапланових перевірок з інших підстав – заборонено. |
Крім того, варто знати, що позапланові перевірки можуть стосуватися тільки тих питань, з виникненням яких було пов’язано їх проведення. Їхню тривалість теж обмежено: не більше 10 днів, а для малих суб’єктів господарювання – не більше 2 днів (ч. 4 ст. 6 Закону № 877)
Чи можна вести відеофіксацію того, що відбувається під час перевірки?
Так. Це прямо передбачено ч. 8 ст. 4 Закону № 877: органи державного нагляду (контролю) та СГ мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу.
Крім того, МВС затвердило Порядок застосування засобів аудіо- та відеотехніки посадовими особами ДСНС під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), наказом від 07.06.2024 № 398 (далі – Порядок № 398). Цим Порядком визначено механізм, за яким посадові особи ДСНС застосовуватимуть засоби аудіо- та відеотехніки під час заходів державного нагляду (контролю) щодо суб’єктів господарювання у сфері пожежної та техногенної безпеки, документування порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки.
Так, фото- й відеозйомка та звукозапис відбуватимуться одночасно з початком заходу державного нагляду (контролю) на території СГ або в приміщенні органу (підрозділу) ДСНС. Але посадова особа ДСНС, яка застосовує портативний відеореєстратор, призначений для звукозапису, фото- й відеозйомки, повинна інформувати про це осіб, стосовно яких проводить запис (п. 5 розд. ІІ Порядку № 398).
До відома! Як ми вже сказали, ви також можете фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу або кожної окремої дії засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу (ч. 8 ст. 4 Закона № 877). Адже матеріали відеофіксації, у тому числі проведеної самим СГ, можна використовувати як докази у суді. |
Чи може СГ не допустити посадових осіб ДСНС до проведення позапланової перевірки у разі тимчасової відсутності керівника?
Ні. Наразі СГ зобов’язані забезпечувати посадовим особам ДСНС безперешкодний доступ до підприємства для проведення перевірок незалежно від присутності керівника.
Так, у разі відсутності керівника підприємства на момент проведення перевірки СГ повинен визначити уповноважену особу, яка має бути присутньою під час проведення перевірки з питань пожежної безпеки.
Недопуск до перевірки може бути розцінено як створення перешкод у діяльності уповноважених посадових осіб ДСНС. За такі дії передбачено адміністративний штраф у розмірі від 1 700 грн до 3 400 грн (ст. 18514 КУпАП), а в разі повторного порушення протягом року – від 3 400 грн до 5 100 грн.
Коментарі до матеріалу