Простіше, швидше, зручніше…
31.01.2014 220 0 1
Нові правила реєстрації бізнесу
Якщо ви плануєте зареєструвати новий бізнес, то можемо за вас порадіти. Адже тепер відкрити свою справу стало значно простіше, ніж раніше. Починаючи з 2014 року всі питання з реєстрації бізнесу можна вирішити в одній інстанції.
Олена Зав’ялова,
редактор медіапроекту «Аналітика і практика»
Одне з перших питань, що постають перед засновником бізнесу, стосується сплати податків. Тобто майбутньому підприємству чи підприємцю насамперед потрібно визначитися, які саме податки він сплачуватиме, та подбати про належне оформлення свого рішення. Зокрема, подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування чи реєстрацію платником ПДВ.
Тепер стати платником ПДВ або єдиного податку можна одночасно із проведенням державної реєстрації особи. Ці зміни передбачені законами № 441 і № 443, що набрали чинності 1 січня 2014 року.
ПДВ за власним бажанням
Нагадаємо, у 2014 році стати платником ПДВ може будь-яка особа, що здійснює підприємницьку діяльність. Для цього потрібно лише подати відповідну заяву. Наявність чи відсутність оподатковуваних ПДВ операцій та їх обсяг при цьому не мають значення (п. 182.1 ПК).
Форма заяви для реєстрації платником ПДВ передбачена наказом Мінідоходів України від 16.01.2014 № 26 (додаток 1).
При цьому особи, які реєструють свій бізнес, можуть подати таку заяву безпосередньо під час державної реєстрації як додаток до реєстраційної картки. Держреєстратор має відсканувати цей документ та в електронному вигляді направити до органів доходів і зборів.
Звісно, добровільно стати платником ПДВ може і вже діюче підприємство. Для цього керівник чи представник юридичної особи також має подати реєстраційну заяву. А ті платники податків, які уклали з відповідним контролюючим органом договір про визнання електронних документів, зможуть подати таку заяву засобами електронного зв’язку в електронній формі. Зрозуміло, що при цьому необхідно дотримуватися вимог законодавства стосовно реєстрації електронного підпису підзвітних осіб.
Спрощення для «спрощенців»
Подати заяву на реєстрацію особи платником єдиного податку також можна державному реєстратору у вигляді додатка до реєстраційної картки. У такому разі держреєстратор також виготовить електронну копію документа шляхом його сканування та направить її до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки.
Форма заяви на реєстрацію особи платником єдиного податку залишилася без змін. Нагадаємо, вона затверджена наказом Мінфіну України від 20.12.2011 № 1675 (додаток 2).
Зверніть увагу, нова процедура реєстрації платників єдиного податку не передбачає подання державному реєстратору Книги обліку доходів і витрат та заяви про її реєстрацію. Тому особам, якім потрібно вести таку книгу, все-таки доведеться звернутися до органу доходів і зборів, щоб її зареєструвати
Зайві папірці
Ще одним кроком до спрощення процедури реєстрації бізнесу можна назвати скасування свідоцтва платника єдиного податку та свідоцтва платника ПДВ. Адже тепер підприємцям не потрібно звертатися до контролюючого органу для їх отримання. Реєстрація таких платників здійснюватиметься шляхом внесення записів до відповідних реєстрів. Тобто інформація про реєстрацію платника ПДВ або платника єдиного податку вноситиметься лише до Реєстру платників податків.
Такі новації з нового року запроваджено Законом № 657.
Отримати ж інформацію про платника податків зможе будь-який користувач Інтернету. Дані про реєстрацію платників ПДВ та єдиного податку Міністерство доходів і зборів тепер оприлюднюватиме на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців та власному офіційному веб-сайті.
Якщо ж підприємцю або підприємству знадобиться документально підтвердити статус платника ПДВ або єдиного податку, він може отримати витяг з Реєстру, оформивши відповідний запит. Витяг видають у такі терміни:
- на запит платника ПДВ — протягом двох робочих днів з дня надходження запиту;
- на запит платника єдиного податку — протягом одного робочого дня з дня надходження запиту.
У разі зміни своїх реєстраційних даних (наприклад, у зв’язку із зміною прізвища або місця проживання чи виявленням помилок) платник податку може перереєструватися, подавши відповідну заяву протягом 10 робочих днів після виникнення таких підстав.
Прогресивно
Запровадження нових правил реєстрації не скасовує старі. Тобто засновники бізнесу тепер можуть обирати, де їм подавати заяви про реєстрацію платником ПДВ та платником єдиного податку — безпосередньо в органі державної реєстрації, чи в органі доходів і зборів. Звісно, звернутися до податківців доцільно у тому разі, якщо особі необхідна консультація, наприклад щодо визначення групи платників єдиного податку.
Державні органи продовжують опановувати технічні можливості реєстрації бізнесу, що дозволяє зменшити тривалість та трудомісткість цього процесу. Але, на жаль, від технічних збоїв ніхто не застрахований.
Проте нові правила реєстрації економлять час платника, дозволяють надати всю необхідну інформацію реєстратору. А реєстратор тепер сам направлятиме копії документів до податкового органу. У бухгалтера ж замість біганини між державними органами після реєстрації підприємства буде вільний час для більш важливих і приємних справ.
Нормативна база
ПК — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Закон № 441 — Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» щодо спрощення реєстрації осіб як платників податків» від 05.09.2013 № 441-VII.
Закон № 443 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реєстрації осіб як платників податків» від 05.09.2013 № 443-VII.
Закон № 657 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» від 24.10.2013 № 657-VII.
Дата підготовки
31.03.2014
Коментарі до матеріалу