Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Приймати податкові повідомлення-рішення за результатами перевірки до розгляду судом кримінальної справи не можна: судова практика

Аналізуємо ухвалу ВАСУ від 23.06.14 р., джерело – Єдиний державний реєстр судових рішень, реєстр. № 39439754.

Сторони спору

Позивач – ТОВ, відповідач – державна податкова інспекція (далі – ДПІ).

Обставини справи

На підставі постанови, винесеної слідчим у рамках кримінальної справи, ДПІ провела документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ із питань правильності нарахування і своєчасності сплати ПДВ та податку на прибуток за операціями з контрагентами, керуючись при цьому пп. 78.1.11, п. 79.1 Податкового кодексу (далі – ПК).

За результатами перевірки ДПІ склала акт, у якому зафіксувала порушення ТОВ норм пп. 139.1.9, п. 198.3, 198.6 ПК, яке потягло за собою заниження сум ПДВ і податку на прибуток, що підлягають сплаті до бюджету за перевірений період. ДПІ визнала, що ТОВ неправомірно сформувала показники податкового обліку за результатами операцій із контрагентами, виконаних за нікчемними договорами, оскільки ці операції не мали реального характеру.

На підставі акта перевірки ДПІ прийняла податкові повідомлення-рішення про донарахування ТОВ грошових зобов'язань із ПДВ і податку на прибуток. ТОВ звернулося до адміністративного суду з позовом про скасування цих податкових повідомлень-рішень.

Позиція сторін

Позивач: податкові повідомлення-рішення прийняті ДПІ незаконно – до винесення судом рішення у кримінальній справі, у рамках якої проводилася перевірка, тобто до набуття законної чинності звинувачувального вироку суду або ухвали про закриття кримінального провадження за нереабілітовуючими підставами.

Відповідач: за результатами перевірки виявлено порушення податкового законодавства, що призвели до заниження ТОВ сум ПДВ і на прибуток, які підлягають сплаті до бюджету за перевірюваний період. ДПІ правомірно прийняла податкові повідомлення-рішення, донарахувавши ТОВ грошові зобов'язання за податками.

На чиєму боці суд

Рішення прийнято на користь ТОВ. Ухвалою ВАСУ залишено в силі постанову окружного адміністративного суду й ухвалу апеляційного адміністративного суду, якою податкові повідомлення-рішення ДПІ визнано протиправними і скасовано.

Аргументи суду

1. ДПІ призначила і провела позапланову невиїзну перевірку ТОВ на підставі пп. 78.1.11, п. 79.1 ПК, згідно з якою така перевірка призначається у разі отримання постанови слідчого.

2. Визначити грошове зобов'язання за результатами перевірки, проведеної згідно з пп. 78.1.11 ПК, ДПІ має право тільки після отримання обвинувачувального вироку суду або ухвали, що набули законної чинності, про закриття кримінального провадження за нереабілітовуючими підставами стосовно посадової особи підприємства або підприємця (п. 86.9 ПК). Для довідки: нереабілітовуючими підставами для закриття кримінального провадження можуть бути (ст. 284 Кримінального процесуального кодексу):

  • відсутність достатніх доказів провини особи у скоєнні злочину, якщо вичерпано можливості отримати такі докази;
  • звільнення особи від кримінальної відповідальності, наприклад за амністією або через хворобу.

3. Складання і направлення платникові податків податкового повідомлення-рішення за податковими зобов'язаннями з податків і зборів, несплату яких установлено судовим рішенням, до набуття законної чинності обвинувачувального вироку суду або ухвали про закриття кримінального провадження за нереабілітовуючими підставами заборонено (п. 58.4 ПК).

4. Оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті ДПІ до набуття законної чинності обвинувачувального вироку суду або ухвали про закриття кримінального провадження за нереабілітовуючими підставами, отже, ДПІ не мала підстав для їх прийняття.

5. До набуття законної чинності обвинувачувального вироку суду або ухвали про закриття кримінального провадження за нереабілітовуючими підставами акт перевірки може служити доказом виключно в рамках розслідування кримінальної справи (кримінального провадження), але не підставою для прийняття ДПІ податкових повідомлень-рішень про донарахування ТОВ грошових зобов'язань.

Висновки

Якщо позапланова перевірка проведена на підставі постанови слідчого в рамках кримінальної справи і її результатом стало виявлення порушень податкового законодавства, то податкова інспекція не має права донараховувати платникові податків суми податків і застосовувати штрафи на підставі акта перевірки до набуття законної чинності одного з рішень суду у такій кримінальній справі:

- або обвинувачувального вироку,

- або ухвали про закриття кримінального провадження за нереабілітовуючими підставами.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали