Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Податкова консультація, що суперечить нормам Податкового кодексу, може бути скасована судом: судова практика

Аналізуємо ухвалу ВАСУ від 03.03.15 р. Джерело - ЄДРСР, реєстр. № 43005806)

Сторони спору

Позивач – ТОВ, відповідач – державна податкова інспекція (ДПІ).

Обставини справи

ТОВ звернулося до ДПІ за отриманням податкової консультації щодо практичного застосування пп. 98.1.4 та 196.1.7 Податкового кодексу (далі – ПК) у разі реорганізації ТОВ шляхом виділення частини майна (основних засобів) до статутного капіталу (далі – СК) нової юрособи, що створюється згідно із законодавством іншої держави, тобто нерезидента, в обмін на корпоративні права цього нерезидента. При цьому нерезидент здійснюватиме госпдіяльність в Україні через своє представництво, зареєстроване платником ПДВ, і ос-новні засоби залишаться у розпорядженні представництва на території України. У податковій консультації ДПІ вказала на необхідність обкладення ПДВ операції з унесення основних засобів до СК нерезидента. Проте ТОВ визнало, що податкова консультація суперечить нормам ПК, оскільки згідно з:

  • пп. 196.1.7 ПК не є об'єктом оподаткування операції з реорганізації (злиття, приєднання, виділення або перетворення) юросіб;
  • пп. 98.1.4 ПК під реорганізацією платника податків розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає виділення (передачу) частини майна реорганізовуваного без ліквідації платника податків до СК іншого платника податків.

Тому ТОВ звернулося до адміністративного суду з позовом, у якому просило визнати недійсною і скасувати вищезгадану податкову консультацію та зобов'язати ДПІ надати нову податкову консультацію про те, що операція з унесення ТОВ основних засобів до СК іншої юрособи підлягає обкладенню ПДВ.

Позиція сторін

Позивач. Операція з реорганізації ТОВ шляхом виділення частини майна до СК нерезидента, який використовує отримане майно на території України, діючи через представництво, зареєстроване платником ПДВ, звільняється від обкладення ПДВ.

Відповідач. Податкова консультація надана позивачеві відповідно до вимог ПК.

На чиєму боці суд

Рішення прийнято на користь ТОВ. Ухвалою ВАСУ залишена в силі постанова апеляційного адміністративного суду, якою скасовано постанову окружного адміністративного суду і прийнято рішення про визнання недійсною наданої ДПІ податкової консультації та покладання на ДПІ обов'язку надати ТОВ нову податкову консультацію з урахуванням висновків суду.

Аргументи суду

1. У ПК відсутнє поняття «реорганізація юридичної особи», але існує поняття «реорганізація платника податків» (пп. 98.1.4). Тому при оподаткуванні юридично значущою є реорганізація юрособи саме як платника податків. Тому, розкриваючи зміст операції, зазначеної в пп. 196.1.7 ПК, необхідно керуватися вимогами пп. 98.1.4 ПК.

2. Згідно з пп. 98.1.4, 196.1.7 ПК операція з реорганізації платника податків шляхом передачі частини його майна до СК іншого платника податків, що є платником ПДВ, в обмін на його корпоративні права, звільняється від обкладення ПДВ.

3. Платником ПДВ може бути представництво нерезидента, що провадить господарську діяльність на території України (пп. «г» пп. 14.1.139, п. 180.1 ПК).

4. Операція з унесення частини майна до СК нерезидента в обмін на корпоративні права цього нерезидента звільняється від обкладення ПДВ у тому випадку, якщо представництво нерезидента на території України зареєстроване платником ПДВ.

Висновок

Ситуація, з приводу якої тов звернулося за податковою консультацією, не є типовою. При підготовці нової податкової консультації дпі буде зобов'язана зважити як на висновки суду, так і на інші норми пк, згідно з якими операція з унесення основних засобів до ск інших юридичних осіб обкладається пдв

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали