Із цієї статті ви дізнаєтеся: до якого суду і в які строки треба звертатися при оскарженні податкових повідомлень-рішень, які документи слід додати до позову.
Що можна зробити на практиці: якщо вам доведеться складати адміністративний позов, скористайтеся нашими рекомендаціями і візьміть за основу наведений зразок позовної заяви.
Порядок і строки оскарження податкових повідомлень-рішень
Припустимо, у вас пройшла податкова перевірка, за її результатами було складено акт. І ви отримали податкове повідомлення-рішення про донарахування податків і штрафів. Але ви не згодні з висновками перевіряючих і вважаєте за необхідне оскаржити це повідомлення-рішення в судовому порядку. Що і як робити в такому разі, розповімо нижче.
До якого суду треба звертатися?
Слід звернутися до окружного адміністративного суду – або за своїм місцезнаходженням, або за місцезнаходженням податкового органу, який прийняв податкове повідомлення-рішення (ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 17; п. 1 ч. 2 ст. 18; ч. 1, 2 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства, далі – КАС). Якщо ви і відповідач знаходитеся в одному регіоні, то питання про вибір суду не виникає. Але може бути й по-іншому.
Наприклад, платник податків зареєстрований за основним місцезнаходженням у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська. Для ведення господарської діяльності орендує землю комунальної власності, ділянка знаходиться в Шевченківському районі м. Запоріжжя. Після камеральной перевірки декларації з плати за землю (орендної плати за землі державної або комунальної власності) ДПІ Шевченківського району м. Запоріжжя донарахувала платникові податків суму орендної плати за землю і застосувала штрафну санкцію. У цій ситуації платник податків має право обрати, куди йому звернутися: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду або до Запорізького окружного адміністративного суду. Якщо він обере рідне місто, то відповідач зобов'язаний буде приїхати до Дніпропетровська.
У які строки?
У вас у запасі три роки. А точніше 1 095 днів з моменту отримання податкового повідомлення-рішення, яке ви маєте намір оскаржити в суді. Якщо знати, що судова процедура зазвичай затягується, то не так і багато. Причому зазначений строк продовжується на період досудового врегулювання спору. Це в тому випадку, якщо ви не відразу підете до суду, а почнете процедуру адміністративного оскарження. Тоді плюс ще період з дати подання скарги до органу Державної фіскальної служби (далі – ДФС) і до моменту отримання рішення про результати її розгляду.
До такого висновку прийшов ВАСУ в листі від 10.02.11 р. № 203/11/13-11, системно проаналізувавши норми ч. 4, 5 ст. 99 КАС і п. 56.18-56.19 Податкового кодексу (далі – ПК). Ці норми встановлюють різний строк для поводження з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення: місячний і 1 095-денний. А раз законодавець допустив таку неоднозначність, то рішення приймається на користь платника податків (ч. 3 ст. 99 КАС, п. 56.21 ПК). Отже, суди повинні застосовувати триваліший строк (1 095 днів). Аналогічну позицію висловила ДПАУ в листі від 20.05.11 р. № 6082/5/10-1016.
Але, звичайно, не варто тягнути зі зверненням до суду. Адже чим швидше ви подасте адміністративний позов про скасування податкового повідомлення-рішення, тим швидше вирішиться ваша проблема зі сплатою донарахованих сум.
Зверніть увагу: якщо ви подасте позов із запізненням, то суд залишить його без розгляду (ч. 1 ст. 100 КАС).
Чи зобов'язаний платник податків сплатити суму, зазначену в податковому повідомленні-рішенні, яке він збирається оскаржити в суді?
Отримали податкове повідомлення-рішення або негативне рішення органу ДФС за результатами розгляду скарги? Протягом 10 днів після цього ви повинні сплатити суму, яка в ньому зазначена. Не встигли – грошове зобов'язання перетвориться на податковий борг.
Проте податковий борг вам не загрожує, поки податкове повідомлення-рішення знаходиться у стадії судового оскарження. Зокрема, якщо судом відкрито провадження за вашим позовом, то до набуття чинності судового рішення нараховане податкове зобов'язання залишається неузгодженим (п. 56.18 ПК).
Якщо ж ви встигли подати судовий позов протягом 10 днів, то податковий борг не виникне. Але в цьому випадку варто сповістити податковий орган про те, що такий позов подано.
Водночас не варто турбуватися і поспішати зі сплатою податкового боргу, якщо позов подано після закінчення 10-денного строку, але протягом строку позовної давності (1 095 днів). Отримавши ухвалу окружного адміністративного суду про відкриття провадження за вашим позовом, податковий орган внесе інформацію про нього до своїх баз даних. І тоді ваш податковий борг знов набуде статусу неузгодженого податкового зобов'язання. Але не варто пускати це питання на самоплив. Як тільки ви самі отримаєте ухвалу суду про відкриття виробництва за вашим позовом, письмово сповістіть про це податковий орган і подайте копію ухвали суду.
Зміст адміністративного позову, документи, що додаються
Адміністративний позов про скасування податкового повідомлення-рішення подається у формі письмової позовної заяви (ч. 1, п. 1 ч. 4 ст. 105 КАС). Ця заява може бути подана до окружного адміністративного суду представником платника (підприємства або підприємця) податків, підприємцем особисто або направлена поштою (краще рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення).
Якою законодавчою нормою встановлені вимоги до змісту адміністративного позову?
Вимоги до адміністративного позову (далі – позов) установлені ч. 1 ст. 106 КАС. Звернемо вашу увагу на деякі важливі моменти:
Які ще документи додаються до позову?
До позову слід також додати (ч. 2, 3 ст. 106 КАС):
У якому розмірі доведеться сплатити судовий збір при поданні позову?
Оскільки спір про скасування податкового повідомлення-рішення вважається майновим (лист ВАСУ від 18.01.12 р. № 165/11/13-12), то розмір судового збору при зверненні до суду з адміністративним позовом становитиме 2 % грошового зобов'язання, зазначеного в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, але не меншому 1,5 розмірів мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) і не більше 4 МЗП (від 1 827 до 4 872 грн.). Але позивач при поданні позову зобов'язаний сплатити тільки 10 % суми збору. Решта суми підлягає сплаті після прийняття судом рішення: її сплачує позивач або бюджет – залежно від того, у якій частині задоволені позовні вимоги (ч.1, пп.1 п. 3 ч. 2, ч. 3 ст. 4 Закону від 08.07.11 р. № 3674-VI).
Хто підписує позов?
Позов повинен бути підписаний керівником підприємства або підприємцем чи уповноваженим представником позивача із зазначенням дати підписання позову.
Чим підтверджуються повноваження представника позивача?
Якщо позов підписано уповноваженим представником позивача, то в самому позові зазначаються прізвище, ім'я, по батькові та адреса представника, а також за наявності номер телефону й адреса електронної пошти. До позову додається довіреність, що підтверджує повноваження представника (ч. 4, 5 ст. 106 КАС). Довіреність представника підприємства видається за підписом керівника підприємства і завіряється печаткою підприємства. Довіреність від імені позивача-підприємця повинна бути завірена нотаріально.
Для наочності і зручності читачів наведемо зразок адміністративного позову.
ЗРАЗОК |
Херсонський окружний адміністративний суд |
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фарадей» |
Відповідач: Скадовська об'єднана державна податкова інспекція |
Адміністративний позов |
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фарадей» (далі – ТОВ «Фарадей») зареєстроване виконавчим комітетом Херсонської міської ради 14.05.08 р. та включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДР) за кодом 56756765. |
Скадовською об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі – Скадовська ОДПІ) проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Фарадей» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.12 р. по 31.03.14 р., за результатами якої складено акт від 14.07.14 р. № 4413/22-4/56756765 (далі – Акт). На підставі Акта Скадовською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.07.14 р. № 0105913301, яким для ТОВ «Фарадей» визначено грошове зобов’язання з ПДВ у сумі 394 291,15 грн. (з них 315 432,92 грн. – заниження податку на додану вартість + 78 858,23 грн. штрафної санкції). |
ТОВ «Фарадей» оскаржило в адміністративному порядку вищевказане податкове повідомлення-рішення, але рішеннями Головного управління ДФС у Херсонській області від 21.08.14 р. № 107/10/04-36-10 та ДФС від 24.09.14 р. № 213/10/04-36-10 податкове повідомлення-рішення від 24.07.14 р. № 0105913301 залишено без змін. |
ТОВ «Фарадей» уважає необґрунтованим висновок Скадовської ОДПІ щодо: |
|
|
Між ТОВ «Фарадей» та ТОВ «Суліко» був укладений договір купівлі-продажу від 12.12.12 р. № 13/12-КП. Під час його укладання сторони досягли згоди щодо всіх істотних умов, передбачених ст. 655, 638 ЦК. Укладання вказаного договору було спрямоване на реальне настання наслідків, ними передбачених: переходу права власності на матеріали від ТОВ «Суліко» до ТОВ «Фарадей». Реальність укладання та виконання зазначеного договору, отримання, транспортування та сплату придбаних за цім договором матеріалів підтверджується первинними документами, які безпідставно не були враховані Скадовською ОДПІ під час проведення перевірки, зокрема: |
|
|
Таким чином, висновок Скадовської ОДПІ щодо порушення ТОВ «Фарадей» норм ч. 5 с. 203, ч. 1, 2 ст. 215, ст. 216 ЦК; п. 198.2, 198.3, 198.6, 200.1, 201.4, 201.7, 201.10 ПК та заниження ПДВ на загальну суму 315 432,92 грн. за період з 01.04.11 р. по 31.03.13 р. та застосування до ТОВ «Фарадей» штрафних санкцій згідно з п. 123.1 ПК є безпідставними, а прийняття Скадовською ОДПІ податкового повідомлення-рішення від 24.07.14 р. № 0105913301 – протиправним. |
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. |
Зважаючи на вищенаведене та керуючись ст. 3, 94, 104-107 КАС, ПРОШУ: |
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Херсонській області від 24.07.14 р. № 0105913301, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Фарадей» визначено грошове зобов’язання з податку на додану вартість з урахуванням штрафної санкції в сумі 394 291,15 грн. |
Додатки: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Директор ТОВ «Фарадей» (підпис) П. Л. Ніколенко |
Підписано 26.09.14 р. М. П. |