Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Якщо строк подання декларації минає у вихідний, то 10-денний строк для сплати узгодженого зобов'язання відлічується з першого робочого дня після вихідного: судова практика

Джерело: постанова ВСУ від 9.06.15 р. ЄДРСР, реєстр. № 46047496

Сторони спору

Позивач – ТОВ (підприємство), відповідач – податковий орган.

Обставини справи

Підприємство 22.10.12 р. подало декларацію з ПДВ за вересень 2012 року. Згідно із платіжним дорученням задекларована сума податку сплачена 31.10.12 р. Податковий орган 16.11.12 р. провів камеральну перевірку податкової звітності підприємства за вересень, за результатом якої склав акт. В акті зазначено, що підприємство несвоєчасно сплатило суму самостійно визначеного податкового зобов'язання з ПДВ (запізнившись на 1 день). Підприємство вирішило оскаржити рішення податківців в адміністративному суді.

Позиція сторін

Позивач. Норма абзацу другого п. 49.20 Податкового кодексу (у редакції, що діє на момент виникнення спірних відносин, далі – ПК) дозволяє продовжити строк подання податкової декларації у разі, коли останній день строку припадає на вихідний або святковий день. Тому відлік 10 календарних днів, протягом яких підприємство, згідно з п. 57.1 ПК, зобов'язане самостійно сплатити задекларовану суму податкового зобов'язання, слід починати з робочого (операційного (банківського) дня, що настає за вихідним або святковим днем. Останній день строку подання декларації за вересень припав на вихідний день (20.10.12 р. – субота). Отже,  граничним строком подання такої декларації є операційний (банківський) день, який настає за вихідним днем – 22.10.12 р. (понеділок). Саме з 22.10.12 р. і починається відлік 10-денного строку для сплати податку. Тобто сплата податку 31.10.12 р. є своєчасною.

Відповідач. Підприємство несвоєчасно сплатило податкове зобов'язання з ПДВ за вересень 2012 року, оскільки строк для сплати зазначеного податкового зобов'язання минав 30.10.12 р.

На чиєму боці суд

Рішення прийнято на користь ТОВ. Окружний суд визнав протиправним і скасував податкове повідомлення-рішення. Апеляційний суд виніс постанову про скасування рішення суду першої інстанції та про відмову в задоволенні позову ТОВ. ВАСУ рішення другої інстанції залишив без змін. ВСУ позовні вимоги підприємства задовольнив.

Аргументи суду

1. Згідно з п. 49.20 ПК якщо останній день строку подання декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

2. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за граничним строком (тобто останнім днем строку), передбаченим ПК для подання податкової декларації (п. 57.1 ПК). Зазначена норма не містить посилання безпосередньо на пп. 49.18.1 ПК для визначення строків подання декларації, а містить лише загальне поняття – «граничний строк, передбачений цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, установлених цим Кодексом».

3. Пункт 49.20 ПК чітко свідчить, що коли останній день строку подання декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем. У зазначеному пункті ст. 49 ПК немає поняття «переноситься», а використано термін «уважається», що не допускає ніяких двозначних трактувань.

4. Згідно з п. 56.21 ПК у випадку якщо норми ПК або іншого нормативно-правового акта суперечать одне одному і допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, унаслідок чого є можливість прийняти рішення як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

5. Якщо останній день строку подання декларації, передбачений пп. 49.18.1 ПК, припадає на вихідний або святковий день, то граничним строком подання такої декларації є перший після нього робочий день. Тому перебіг 10-денного строку, установленого п. 57.1 ПК для сплати зазначеного в декларації податкового зобов'язання, починається саме з найближчого робочого дня.

Висновок

Щоб уникнути зайвих спорів із контролюючими органами і тривалих судових тяжб, не відкладайте сплату узгодженого грошового зобов'язання на останній день

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали