Якщо на підприємство прийшли з обшуком: як зустрічати «гостей»
12.02.2016 7530 0 2
Із цієї статті ви дізнаєтеся:
- що таке обшук;
- у яких випадках можуть прийти з обшуком;
- хто і на якій підставі має право провести обшук;
- які документи дають право на проведення обшуку;
- які права має слідчий або прокурор, а які – підприємство і його працівники;
- що слідчий або прокурор не мають права робити.
Що можна зробити на практиці: скористатися нашими рекомендаціями, щоб візит співробітників правоохоронних органів, які бажають провести у вас обшук, не захопив вас зненацька.
Що таке обшук?
Обшук – це слідча дія, що проводиться в рамках кримінального провадження. Мета обшуку: виявити і зафіксувати відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукати знаряддя кримінального правопорушення або майно, яке було отримане в результаті його вчинення, а також установити місцезнаходження розшукуваних осіб (ст. 223, 234 Кримінального процесуального кодексу, далі – КПК).
Коли підприємству може загрожувати обшук?
На підприємство можуть прийти з обшуком в тому випадку, якщо правоохоронні органи проводять досудове розслідування обставин здійснення кримінального правопорушення.
Досудове розслідування – це стадія кримінального виробництва, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення в Єдиний реєстр досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального виробництва або направленням до суду звинувачувального акта чи клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності (п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК).
Досудове розслідування може проводитися:
- за фактом вчинення кримінального правопорушення, тобто коли немає підозрюваного в його вчиненні;
- стосовно конкретної особи, наприклад директора або бухгалтера підприємства, посадових осіб контрагента-підприємства або контрагента-підприємця, які звинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення.
Найчастіше прийти з обшуком на підприємство можуть у разі проведення досудового розслідування таких кримінальних правопорушень, як:
- присвоєння, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання посадовим становищем (ст. 191 Кримінального кодексу, далі – КК);
- фіктивне підприємництво (ст. 205 КК);
- легалізація (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом (ст. 209 КК);
- ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) (ст. 212 КК);
- ухилення від сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ст. 2121 КПК);
- службова підробка (ст. 366 КПК).
З якими документами прийдуть для проведення обшуку?
Проводитися обшук може тільки на підставі ухвали слідчого судді (судді районного, районного в місті, міського і міськрайонного суду) про дозвіл на проведення обшуку (далі – ухвала про проведення обшуку) (п. 18, 22 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 234 КПК).
Засвідчена судом копія такої ухвали вручається перед початком обшуку посадовим або уповноваженим особам підприємства, а за їх відсутності – працівникові підприємства (ч. 3 ст. 236 КПК).
На практиці слідчі та прокурори часто хитрять, вручаючи незасвідчену ксерокопію такої ухвали. Проте ухвала про дозвіл на обшук виготовляється і видається слідчому або прокуророві у двох примірниках. Тому не задовольняйтеся простою ксерокопією, вимагайте, щоб вам вручили копію цієї ухвали, засвідчену судом. І якщо ваша вимога не виконана, не допускайте слідчого або прокурора до проведення обшуку на тій підставі, що ними не виконано вимоги КПК.
Навіщо вимагати замість ксерокопії засвідчену судом копію ухвали про проведення обшуку? Це дасть можливість відстрочити проведення обшуку. Свій примірник ухвали ні слідчий, ні прокурор, звичайно, не віддадуть підприємству. Для отримання другого примірника цієї ухвали буде потрібно трохи часу. Але за цей час підприємство може встигнути підготуватися до обшуку.
Що має бути зазначено в ухвалі про проведення обшуку?
Ухвала повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, що приймаються районним, районним у місті, міським або міськрайонним судом, і містити відомості, передбачені ст. 235 КПК, зокрема:
- строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня її винесення;
- дані про прокурора або слідчого, який подав клопотання про проведення обшуку;
- посилання на положення закону, на підставі яких винесено ухвалу;
- відомості про житло або інше володіння (частину житла або іншого володіння) особи, які повинні бути обшукані;
- відомості про власника житла або іншого володіння, а також відомості про особу, якою житло або інше володіння фактично використовується;
- список речей, документів або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
На які дані слід звернути увагу в ухвалі про проведення обшуку?
Якщо вам вручили засвідчену судом копію такої ухвали, зверніть увагу:
на дату винесення слідчим суддею ухвали про дозвіл провести обшук. Наприклад, якщо слідчий суддя виніс ухвалу 20.12.15 р., то провести обшук на її підставі прокурор або слідчий матиме право не пізніше 20.01.16 р. (тобто протягом місяця);
- на правильність зазначення адреси приміщення, у якому повинен проводитися обшук, власника приміщення і підприємства, яким це приміщення фактично використовується. Наприклад, в ухвалі суду зазначено адресу: м. Київ, вул. Самарська, 745, що належить ТОВ «Горобина», а фактично для проведення обшуку з'явилися до приміщення за адресою: м. Київ, вул. Самарська, 75, що належить ТОВ «Горобина». Зрозуміло, що в цьому випадку суд допустив друкарську помилку. Але вас це не повинне хвилювати, адже це проблема слідчого або прокурора. Ви можете не допускати візитерів до проведення обшуку, оскільки проведення обшуку дозволено за адресою, зазначеною в ухвалі слідчого судді. А за вашим місцезнаходженням суд на проведення обшуку дозволу не давав;
- на зазначення в ухвалі прізвища, імені та по батькові (або ініціалів) слідчого або прокурора, чиє клопотання про проведення обшуку суд задовольнив, а також найменування правоохоронного органу, чиїм співробітником є слідчий або прокурор. Адже провести обшук матиме право саме той слідчий або прокурор, якому суд дозволив проведення обшуку, а не інша особа.
Особа слідчого або прокурора підтверджується службовим посвідченням. Із цим документом необхідно ретельно ознайомитися. По-перше треба звірити фотографію, вклеєну до посвідчення, з тією людиною, яка пред'явила це посвідчення. По-друге необхідно записати серію і номер посвідчення, ким видане і строк дії.
Після реорганізацій і перейменувань правоохоронних органів, або переходу співробітника з посади на посаду чи підвищення у званні, як правило, нові посвідчення не видаються, а продовжується строк дії старих. І як результат – на момент проведення обшуку слідчий або прокурор обіймає вже іншу посаду, ніж при видачі службового посвідчення. В ухвалі про проведення обшуку буде зазначена нинішня посада і звання слідчого або прокурора. Тобто в наявності буде невідповідність між службовим посвідченням і відомостями, викладеними в ухвалі про проведення обшуку (щодо посади і звання слідчого або прокурора). Цією невідповідністю також варто скористатися, не допустивши слідчого або прокурора до проведення обшуку. Можна послатися на те, що особа слідчого або прокурора, якому дозволено проведення обшуку на підприємстві, не підтверджена належним документом, що посвідчує особу. І тоді підприємство отримає додатковий час для того, щоб підготуватися до обшуку.
Іноді слідчі або прокурори забувають своєчасно продовжити строк дії своїх службових посвідчень. Така забудькуватість також буде корисною підприємству. Адже якщо слідчий або прокурор пред'явив службове посвідчення, строк дії якого минув, ви можете не допускати його до проведення обшуку. І поки слідчий або прокурор усуватимуть свою помилку, підприємство отримає додатковий час для підготовки до обшуку.
Чи можна оскаржити ухвалу про проведення обшуку?
Для отримання дозволу на обшук слідчий за узгодженням із прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на проведення обшуку. Таке клопотання розглядається слідчим суддею в день його подання суду за участю слідчого або прокурора (ч. 3, 4 ст. 234 КПК). Участь підприємства, у приміщенні якого планується проведення обшуку, при розгляді клопотання КПК не передбачає.
Якщо слідчий суддя визнає доводи слідчого або прокурора про необхідність провести обшук обґрунтованими, він винесе ухвалу про проведення обшуку (ч. 1 ст. 235 КПК). На підставі такої ухвали обшук може бути проведений тільки один раз.
Деякі підприємства говорять, що ми не пустимо слідчого або прокурора до проведення обшуку, оскільки будемо оскаржувати ухвалу слідчого судді, я дозволив проведення обшуку. Але так чинити не можна, оскільки ухвала слідчого судді про проведення обшуку оскарженню не підлягає.
Перелік ухвал слідчого судді, що підлягають оскарженню в період досудового розслідування, наведено у ст. 309 КПК. Але в цьому переліку немає ухвали про проведення обшуку. Тому апеляційні суди відмовляють у відкритті апеляційних проваджень за такими апеляційними скаргами (ухвали апеляційних судів Черкаської області від 15.12.15 р., ЄДРСР, реєстр. № 54335660 і Житомирської області від 14.12.15 р., ЄДРСР, реєстр. № 54325541). А Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ (далі – ВССУ) відмовляє у відкритті касаційних проваджень (ухвала ВССУ від 19.08.15 р., ЄДРСР, реєстр. № 49234260).
Хто має право провести обшук?
Обшук може бути проведений (ст. 236 КПК):
- слідчим органу внутрішніх справ (міліції або тепер уже поліції), органу безпеки (Служба Безпеки України), органу, що здійснює контроль за дотриманням податкового законодавства (слідче управління фінансових розслідувань), органу державного бюро розслідувань, підрозділів детективів, підрозділів внутрішнього Національного антикорупційного бюро, уповноваженого в рамках компетенції, визначеної ст. 216 КПК, здійснювати досудове розслідування кримінального правопорушення (п. 17 ч. 1 ст. 3 КПК);
- прокурором генеральної прокуратури України, області, міста або району, міжрайонної прокуратури, який здійснює повноваження прокурора в конкретному кримінальному провадженні (ст. 37 КПК).
Які права має слідчий або прокурор?
При проведенні обшуку слідчий або прокурор має право (ст. 236 КПК):
- заборонити будь-яким особам до закінчення обшуку залишати приміщення, у якому проводиться обшук, а також чинити дії, що перешкоджають обшуку;
- обшукати осіб, які знаходяться у приміщенні, у якому проводиться обшук, якщо у слідчого або прокурора будуть підстави вважати, що ці особи приховують на собі документи, які мають значення для кримінального провадження. Але провести такий обшук може тільки особа однієї статі з обшукуваним. Тобто, якщо слідчий чоловік, то він може обшукати тільки чоловіка;
- відкривати закриті приміщення, сховища, речі, якщо присутня при обшуку особа відмовляється їх відкрити;
- робити вимірювання, фотографувати, проводити звуко- і відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшукуваного приміщення або окремих речей;
- знімати відбитки і зліпки;
- оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, що мають значення для кримінального провадження.
На що має право підприємство і його співробітники при проведенні обшуку?
Чинний КПК не конкретизує, якими правами можуть скористатися підприємство або його співробітники при проведенні обшуку в приміщенні або на території підприємства. Але ці права випливають із вимог, установлених КПК до проведення обшуку, та інших прав, наданих підприємству і його співробітникам іншими актами законодавства. Наприклад: не допускати до проведення обшуку осіб, які не мають права проводити обшук, вимагати присутності адвоката при проведенні обшуку, вимагати фіксації обшуку технічними засобами.
Кого можна не допускати до проведення обшуку?
Можна не допускати до проведення обшуку інших осіб, крім слідчого або прокурора, зазначеного в ухвалі про проведення обшуку. Як правило, слідчий або прокурор для проведення обшуку прийде разом із співробітниками міліції (поліції). Найчастіше це оперативні співробітники, присутність і участь яких у проведенні обшуку слідчий або прокурор обґрунтує п. 4 ч. 2 ст. 36, п. 3 ч. 2 ст. 40, ч. 2 ст. 41 КПК. Зазначені норми передбачають право:
- слідчого і прокурора – доручати оперативним підрозділам проведення слідчих дій (а обшук є слідчою дією);
- співробітників оперативних підрозділів – користуватися повноваженнями слідчого під час виконання його доручень.
Як бути в цій ситуації? Нагадаємо, що підставою для проведення обшуку є ухвала про проведення обшуку, у якій чітко буде зазначено, хто саме має право провести обшук у приміщенні підприємства. І ця ухвала не міститиме відомостей про осіб, яким слідчий або прокурор вирішить делегувати повноваження для проведення обшуку, надані йому судом.
Тому рекомендуємо не допускати до проведення обшуку оперативних співробітників, які прийшли разом зі слідчим або прокурором, відомості про яких не зазначені в ухвалі про проведення обшуку. А також по можливості обмежити їх пересування як у приміщенні, де проводиться обшук, так і по території підприємства або просто запропонувати залишити приміщення і територію підприємства.
Навіщо вимагати присутності адвоката при проведенні обшуку?
Присутність адвоката, безумовно, допоможе захистити свої права при проведенні обшуку. Цей фахівець вкаже на можливі порушення при проведенні обшуку. І як правило, присутність адвоката є дуже серйозним стримуючим чинником для слідчого або прокурора, а також осіб, що їх супроводжують.
Навіщо вимагати фіксації обшуку технічними засобами?
Необхідно вимагати від слідчого або прокурора фіксації обшуку технічними засобами. По-перше, це право надане вам ст. 107 КПК. А по-друге, у цьому випадку слідчий або прокурор, а також оперативні співробітники, що прийшли з ними, прагнутимуть дотримуватися вимог КПК. Адже вони розуміють, що така фіксація надалі може бути використана для доказу фактів порушень, допущених ними при проведенні обшуку, і як результат – для визнання протоколу обшуку неприпустимим доказом вини обвинувачуваного.
У чому слідчий або прокурор відмовити не можуть?
Слідчий або прокурор не має права:
- не допустити адвоката для присутності при проведенні обшуку. Такі дії будуть порушенням вимог ст. 7 КПК, якими встановлено загальні засади кримінального провадження, у тому числі і право на захист. Причому забезпечення цього права є обов'язком слідчого і прокурора як сторони обвинувачення. А адвокат провадить незалежну професійну діяльність із захисту інтересів клієнта – як фізичної, так і юридичної особи (п. 1, 2, 7 ч. 1 ст. 1 Закону від 05.07.12 р. № 5076-VI);
- відмовити у здійсненні фіксації обшуку технічними засобами, оскільки така фіксація є обов'язковою, якщо про це клопочуть учасники обшуку. А до таких учасників зокрема належать посадові особи або уповноважені представники підприємства, у приміщенні якого проводиться обшук (ст. 107 КПК).
Які процедурні вимоги повинні бути дотримані при проведенні обшуку?
При проведенні обшуку обов'язкова присутність (ст. 223, 236 КПК) не менше двох незацікавлених осіб (понятих). Понятими не можуть бути працівники правоохоронних органів і особи, зацікавлені в результатах кримінального провадження.
Також посадовій або уповноваженій особі підприємства, а за їх відсутності – працівникові підприємства, який перебуває у приміщенні, у якому проводитиметься обшук, повинні бути роз'яснені права та обов'язки, надані КПК.
Не допускається проведення обшуку в нічний час (з 22.00 до 6.00). Обшук повинен проводитися в той час, коли завдається найменша шкода звичайному режиму роботи підприємства. У виняткових випадках, коли слідчий або прокурор визнають, що виконання цих умов може істотно нашкодити меті обшуку або призвести до втрати слідів кримінального правопорушення, обшук може бути проведений у будь-який час.
Висновки.
Якщо на підприємство прийшли з обшуком, необхідно поводитися таким чином:
1. Вимагати пред'явлення і вручення засвідченої судом копії ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку в приміщенні підприємства.
2. Вивчити отриману ухвалу, звернувши увагу:
- на дату винесення слідчим суддею цієї ухвали і на дату приходу слідчого або прокурора з обшуком (між цими датами має минути не більше місяця);
- на правильність зазначення адреси приміщення, у якому повинен проводитися обшук, власника приміщення і підприємства, яким це приміщення фактично використовується;
- на зазначення в ухвалі прізвища, імені та по батькові (або прізвища та ініціалів) слідчого або прокурора, чиє клопотання про проведення обшуку суд задовольнив, а також найменування правоохоронного органу, чиїм співробітником є слідчий або прокурор.
3. Вимагати, щоб слідчий або прокурор пред'явив своє службове посвідчення, звірити дані цього посвідчення (посада, звання, строк дії) з відомостями про слідчого або прокурора, зазначеними в ухвалі слідчого судді про проведення обшуку.
4. Не допускати до проведення обшуку оперативних співробітників, які прийшли разом зі слідчим або прокурором, якщо відомості про них не зазначені в ухвалі про проведення обшуку. А також по можливості обмежити їх пересування або просто запропонувати залишити приміщення і територію підприємства.
5. Вимагати забезпечення захисту своїх прав, а саме:
- присутності адвоката при проведенні обшуку;
- фіксації обшуку технічними засобами.
- исутствия адвоката при проведении обыска;
- фиксации обыска техническими средствами.
Коментарі до матеріалу