Донараховуння орендной плати за землю рішенням податкової інспекції без зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки – незаконно
30.10.2014 413 0 0
Сторони спору
Позивач – підприємець, відповідач – Об'єднана державна податкова інспекція (далі – ОДПІ).
Обставини справи
Між міськрадою і підприємцем укладено договір оренди земельної ділянки, що знаходиться в комунальній власності. Ділянку надано в оренду для розміщення на ній туристичного притулку. Підприємець подав до ОДПІ декларацію з плати за землю, у якій розмір орендної плати було розраховано виходячи з нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, затвердженої рішенням міськради і підтвердженої довідкою управління земельних ресурсів. Нормативну грошову оцінку було визначено з урахуванням коефіцієнта функціонального використання землі (0,5 – для земель оздоровчого і рекреаційного призначення). ОДПІ провела документальну позапланову перевірку підприємця і зафіксувала ряд порушень, а саме п. 7 наказу Держкомзему від 23.07.10 р. № 548, п. 1.4 спільного наказу Мінагрополітики, УААН, Держкомзему, Мінбуду, архітектури та ЖКГ від 27.01.06 р. № 18/15/21/11, ст. 271 ПК. Суть порушень зводилася до такого: земельна ділянка використовувалася не для цілей, передбачених договором оренди землі, а для наймання кімнат на турбазі. Тому при розрахунку орендної плати треба було застосовувати коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (далі – коефіцієнт) – 2,5 (для земель комерційного використання). Податковим повідомленням-рішенням ОДПІ донарахувала підприємцеві грошове зобов'язання з орендної плати. Підприємець оскаржив це податкове повідомлення-рішення, звернувшись до адміністративного суду.
Позиція сторін
Позивач: міськрада не розглядала питання про зміну нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки. Тому орендна плата розраховувалася підприємцем виходячи з нормативної грошової оцінки землі, обчисленої із застосуванням коефіцієнта 0,5 (для земель оздоровчого і рекреаційного призначення).
Відповідач: фактично земельна ділянка використовувалася підприємцем у комерційних цілях. Тому розмір орендної плати повинен обчислюватися з урахуванням коефіцієнта, установленого для земель комерційного використання.
На чиїй стороні суд
Окружний адміністративний суд прийняв рішення на користь підприємця. Апеляційний адміністративний суд прийняв нове рішення – на користь ОДПІ. Проте ВАСУ залишив у силі рішення окружного адміністративного суду, яким було скасовано податкове повідомлення-рішення про донарахування підприємцеві грошового зобов'язання з орендної плати за землю.
Аргументи суду
1. Для визначення розміру орендної плати за землю використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки (ст. 289 ПК).
2. Оскільки міськрада не розглядала питання про зміну нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки, то підприємець правомірно використовував діючу нормативну грошову оцінку, розраховану з використанням коефіцієнта 0,5, установленого для земель оздоровчого та рекреаційного призначення.
3. Сплата підприємцем орендної плати у збільшеному розмірі буде можлива тільки після затвердження міськрадою нової нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки – за ініціативою управління земельних ресурсів, а не за результатами перевірки ОДПІ. Тому є помилковим висновок ОДПІ про допущені підприємцем порушення.
Висновок
Збільшення розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності можливе після затвердження рішенням міської або районної ради збільшеної нормативної грошової оцінки цієї ділянки.
Коментарі до матеріалу