Чи діє сьогодні мораторій на перевірки?
03.10.2016 3073 0 1
Суб'єктам господарювання (далі – СГ) відомо, що законодавці періодично встановлюють обмеження та заборони на проведення перевірок контролюючими органами. У цій консультації ми розповімо, якими нині діючими законами введено мораторій на перевірки, на які види перевірок він поширюється та яких контролюючих органів стосується. Зазначимо, що на сьогодні обмеження на проведення перевірок передбачено двома Законами: № 71 і № 4448. Вони мають зовсім різні сфери дії, тому й розглядати їх ми будемо окремо.
Мораторій, установлений Законом № 71
Якою нормою передбачено. Заборону на проведення перевірок уведено п. 3 розд. II Закону № 71.
Період дії. Заборону введено на 2015 і 2016 роки.
На кого поширюється. Мораторій стосується СГ, у яких дохід за попередній календарний рік становив менше 20 млн грн. Але й цих платників податків контролюючі органи можуть перевіряти в таких випадках:
- із дозволу Кабміну;
- за заявою самого СГ (наприклад, у випадку його ліквідації);
- рішенням суду;
- відповідно до вимог КПК.
Також Закон № 71 установлює цілий ряд винятків, коли мораторій не діє. Зокрема, мораторій не поширюється на перевірки, які стосуються:
- СГ, які ввозять на митну територію України, та/або провадять, та/або реалізують підакцизні товари;
- дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій;
- повноти нарахування і сплати ПДФО та ЄСВ;
- відшкодування ПДВ. Зазначимо, що документальні позапланові виїзні перевірки достовірності сум бюджетного відшкодування ПДВ, заявлених у звітних періодах після 1 липня 2015 року, не проводяться на підставі п. 37 підрозд. 2 розд. ХХ ПК (крім випадків, перелічених у п. 200.11 ПК). Із зазначеної дати також припинено дію пп. 78.1.8, абзацу четвертого п. 82.4, п. 200.11 ПК, а також п. 200.14 ПК у частині проведення документальних позапланових виїзних перевірок.
Які контролюючі органи підпадають під дію Закону № 71. Це найголовніше запитання, що хвилює СГ. У Законі про це нічого не сказано. Однак він називається «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи». Саме тому щодо питання про сферу дії мораторію існують дві позиції:
Позиція 1. Мораторій поширюється на всі контролюючі органи, незалежно від того, мають вони відношення до податків чи ні.
Позиція 2. Мораторій поширюється тільки на податкові перевірки, які проводяться органами ДФС.
Зазначимо, що багато державних органів у своїх роз'ясненнях висловилися на користь позиції 2, наприклад, Мін’юст – у Листі від 04.12.15 р. № 2112/14157-0-4-15/8.1, а Мінекономрозвитку – у Листі від 21.01.16 г. № 3632-06/1443-03.
Яка із цих позицій правильна, важко сказати, адже й судова практика з даного питання неоднозначна. Є судові рішення і на користь однієї, і на користь другої позиції. Так, думка про те, що:
- мораторій стосується виключно органів ДФС, висловлена в ухвалах Львівського апеляційного суду від 25.01.16 р. (ЄДРСР, реєстр. № 55281269) і від 15.02.16 р. (ЄДРСР, реєстр. № 55826341);
- мораторій, уведений Законом № 71, поширюється на всі контролюючі органи, а не тільки на органи ДФС – в ухвалі Апеляційного суду м. Києва (ЄДРСР, реєстр. № 51885716).
Таким чином, із позиції держорганів випливає, що мораторій, установлений Законом № 71, стосується тільки перевірок податковими орга-нами.
Розглянемо питання, які найчастіше ставлять у зв'язку із застосуванням мораторію.
Як визначається обсяг доходу СГ для цілей застосування мораторію за Законом № 71?
Закон № 71 указує на обсяг доходу СГ за попередній календарний рік. При розрахунку доходу слід керуватися нормами ПК, а дані про дохід СГ повинен брати зі своєї податкової звітності. У 2016 році треба користуватися показниками податкової звітності за 2015 рік.
Форма звітності, залежно від категорії платника податків, у кожного своя, а саме:
- для підприємств – платників податку на прибуток – це декларація з податку на прибуток (див. роз'яснення ДФС у Листі від 28.01.15 р. № 2463/7/99-99-22-02-04-17 «Про окремі питання проведення перевірок у 2015–2016 роках»), а правила визначення обсягу доходу наведено в ст. 134 ПК;
- єдинників (юросіб і фізосіб) – звітність з єдиного податку: Податкова декларація платника єдиного податку – юридичної особи, Податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, а правила визначення доходу сформульовано в ст. 292, 2921 ПК;
- підприємців на загальній системі оподаткування – декларація про майновий стан і доходи, а правила визначення доходу містяться в ст. 177 ПК.
Підприємство займається ліцензовуваним видом діяльності і при цьому має обсяг доходу за минулий рік менше 20 млн грн. Чи мають право податкові органи зараз провести на цьому підприємстві комплексну планову перевірку?
Органи ДФС можуть перевірити дотримання підприємством норм ліцензійного законодавства (див. роз'яснення в Листі ДФС України від 25.02.15 р. № 6296/7/99-99-22-07-03-17 «Про доповнення до листа») та інші питання, які виведені з-під дії мораторію (наприклад, нарахування і сплата ПДФО та ЄСВ).
Мораторій, установлений Законом № 4448
Період дії. Закон № 4448 набув чинності з 07.04.12 р. і діє по сьогоднішній день, не маючи ніяких тимчасових обмежень.
На кого поширюється. Мораторій стосується СГ, що застосовують спрощену систему оподаткування. Закон так і називається: «Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб – підприємців і юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності».
Обмеження за перевірками, передбачені Законом № 4448, поширюються на СГ, діяльність яких не віднесено до високого ступеня ризику:
- фізосіб-підприємців, неплатників ПДВ;
- юросіб – платників єдиного податку, до складу якого входить ПДВ (за ставкою 5 %).
Критерії ступенів ризику для кожної сфери діяльності затверджуються КМУ.
У вищезгаданих єдинників можуть проводитися тільки такі види перевірок:
1. Відповідні контролюючі органи мають право проводити планові та позапланові перевірки дотримання:
- cанітарного законодавства;
- законодавства про працю;
- законодавства про зайнятість (у т. ч. зайнятість і працевлаштування інвалідів);
- законодавства про рекламу в частині реклами про вакансії (приймання на роботу);
- законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати матеріального забезпечення страхових виплат, надання соціальних послуг.
2. Органи захисту прав споживачів можуть проводити позапланові перевірки за скаргами споживачів.
3. Органи Пенсійного фонду мають право проводити планові та позапланові перевірки фізосіб-підприємців і юридичних осіб, діяльність яких віднесено до середнього ступеня ризику. Критерії ступенів ризику для цих цілей затверджені Постановою № 528.
Усі інші, не передбачені цим законом перевірки єдинників, на яких поширюється його дія, є неправомірними.
Які контролюючі органи підпадають під дію Закону № 4448. Він стосується перевірок, здійснюваних контролюючими органами в рамках Закону № 877 (у ст. 1 Закону № 4448 є посилання на Закон № 877).
Розглянемо застосування норм Закону № 4448 на прикладі різних ситуацій.
СИТУАЦІЯ 1
До підприємця-єдинника, який є платником ПДВ, прийшли із плановою перевіркою представники Держпродспоживслужби. Наскільки правомірні такі дії з урахуванням вимог Закону № 4448?
У даному випадку дії перевіряючих правомірні, оскільки на цього підприємця норми Закону № 4448 не поширюються, адже він є платником ПДВ.
СИТУАЦІЯ 2
На підприємство, яке є платником єдиного податку за ставкою 5 %, прийшли представники Держекоінспекції з позаплановою перевіркою. Чи має право цей контролюючий орган здійснювати перевірку, ураховуючи вимоги Закону № 4448?
У списку перевірок, які виведені з-під дії мораторію, установленого Законом № 4448, перевірки Держекоінспекції не числяться. Однак слід з'ясувати, чи поширюється цей закон на перевірюване підприємство. На перший погляд – поширюється, адже підприємство сплачує єдиний податок за ставкою 5 %. Але тут важливий і другий критерій, передбачений Законом № 4448, – діяльність підприємства не повинна бути віднесена до високого ступеня ризику. Критерії ступенів ризику для даних цілей затверджено Постановою № 212.
Критеріями віднесення до високого ступеня ризику є:
1. Наявність у СГ об'єктів, які:
- становлять підвищену екологічну небезпеку, є потенційно небезпечними (у їх обігу перебувають небезпечні речовини І та ІІ класу небезпеки) або забезпечують перевезення небезпечних вантажів;
- забезпечують життєдіяльність населених пунктів, зокрема водопровідно-каналізаційні господарства та підприємства, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами.
2. Провадження СГ діяльності, яка:
- служить причиною викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в обсязі більше 5 тис. т на рік, водоспоживання та водовідведення – більше 25 тис. м3 на рік або приводить до утворення й розміщення відходів І та ІІ класу небезпеки – більше 100 т на рік або інших відходів – більше 1 тис. м3 на рік;
- пов'язана з вирубкою лісу, використанням водних живих ресурсів, веденням мисливського господарства та збереженням природно-заповідного фонду;
- пов'язана з видобутком корисних копалин і геологічним вивченням надр, у тому числі дослідно-промисловою розробкою родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.
Якщо підприємство не займається жодним із цих видів діяльності або не має вищезгаданих об'єктів, то проведення в нього перевірки представниками Держекоінспекції є неправомірним.
Висновки
На сьогодні є два законодавчих акти, які встановлюють мораторій на перевірки контролюючими органами, – Закони № 71 і № 4448. Закон № 71 обмежує проведення перевірок органами ДФС, а відносно перевірок іншими контролюючими органами питання є спірним, виходячи з позиції держорганів і судової практики. Закон № 4448 обмежує проведення перевірок платників єдиного податку. Якщо до вас прийшли з перевіркою, насамперед переконайтеся, що в представників контролюючого органу є всі необхідні документи на її проведення. Крім того, рекомендуємо звернути увагу на вимоги Законів № 71 і № 4448: раптом саме ця перевірка підпадає під дію мораторію і у вас є всі підстави не допустити перевіряючих до перевірки.
На цю тему читайте також:
«Мораторій на податкові перевірки діє до кінця 2016 року»
«Перевірки та мораторій у 2016 році»
Коментарі до матеріалу