Повернення передплати у разі відмови від договору подряду
Предмет спору: якщо замовник в односторонньому порядку відмовився від договору підряду, підрядник повинен повернути йому передоплату, оскільки правова підстава, на якій вона була отримана, відпала.
Ситуація
28.09.17 р. ТОВ перерахувало іншому ТОВ (далі – підприємство) 39 910,50 грн. як попередню оплату за ремонт покриття. Цю суму ТОВ перерахувало підприємству згідно з договором підряду, який був укладено 12.09.17 р. шляхом обміну електронними копіями документів.
03.06.18 р. ТОВ направило підприємству вимогу про проведення оплачених робіт із ремонту покриття протягом 7 календарних днів із дня пред'явлення цієї вимоги.
09.07.18 р. ТОВ направило підприємству письмове повідомлення про відмову від виконання робіт і вимагало повернути передоплату, оскільки роботи не виконані.
Однак 14.07.18 р. підприємство направило ТОВ акт виконаних робіт і договір підряду із проханням підписати ці документи протягом 5 робочих днів із дня отримання листа.
31.07.18 р. ТОВ повернуло акти та договір підприємству, не підписавши їх, оскільки вони не відповідають дійсності.
У зв'язку із цією ситуацією ТОВ (замовник) звернулося до суду з вимогою стягнути суму попередньої оплати з підприємства (підрядника), оскільки за фактом роботи з ремонту покриття так і не були виконані. Суд першої інстанції відмовив у задоволенні вимог позивача, тоді ТОВ звернулося зі скаргою до апеляційного суду.
Чому виник спір
Частина 2 ст. 849 Цивільного кодексу (далі – ЦК) дозволяє замовнику відмовитися в односторонньому порядку від договору, якщо підрядник своєчасно не почав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її в строк стає явно неможливим. У такому випадку замовник має право відмовитися від договору підряду і вимагати відшкодування збитків.
У випадку односторонньої відмови від договору в повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим (ч. 3 ст. 651 ЦК).
Згідно з ч. 2 ст. 653 ЦК у випадку розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. При односторонній відмові замовника від договору підряду додаткового узгодження з підрядником не потрібно. Однак у таких випадках на практиці часто виникають спори між замовником і підрядником, пов'язані з питаннями щодо відшкодування матеріальних збитків, поверненням передоплати за виконані роботи і т. д.
Аргументи суду
1. Загальний порядок укладання договорів урегульовано, зокрема, положеннями ст. 205, 207, 638-642 ЦК і ст. 181 Господарського кодексу. За загальним правилом договір уважається укладеним у випадку повного та безумовного прийняття (акцепту) однією стороною пропозиції другої сторони про укладання договору (оферти). При цьому укладання господарських договорів допускається спрощеним способом – шляхом обміну листами, прийняття до виконання замовлень і т. п.
2. Не є укладеними правочини (договори), у яких відсутні встановлені законодавством умови, необхідні для їх укладання (не досягнуто згоди за всіма істотними умовами договору: не отримано акцепт стороною, яка направила оферту; не передано майно, якщо за законом для вчинення правочину потрібна його передача і т. д.). У випадку недотримання сторонами письмової форми правочину для з'ясування факту його вчинення та змісту слід виходити із приписів ч. 2 ст. 205 ЦК. Зокрема, ураховується поведінка сторін, що засвідчує їх волю до настання відповідних правових наслідків. У даній справі факт перерахування позивачем грошей підряднику за ремонт покриття розцінюється як укладання договору підряду на виконання робіт спрощеним способом.
3. Згідно з ч. 2 ст. 849 ЦК, якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її в строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Виходячи зі ст. 849 ЦК замовнику законом надано право відмовитися від договору в будь-який час до закінчення роботи. Крім того, згідно з ч. 3 ст. 612 ЦК, якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання та вимагати відшкодування збитків.
4. Згідно з ч. 2 ст. 598 ЦК припинення зобов'язання на вимогу однієї зі сторін допускається тільки у випадках, установлених договором або законом. Значить, відмова від договору в порядку ч. 2 ст. 849 ЦК є підставою для припинення зобов'язань на підставі ч. 1 і 2 ст. 598 ЦК.
5. Позивач правомірно скористався наданим йому правом на односторонню відмову від договору, направивши відповідачу вимогу від 09.07.18 р. Матеріали справи не містять належних, припустимих і достатніх доказів виконання відповідачем робіт за договором підряду після перерахування позивачем передоплати або в строк, установлений у вимозі ТОВ від 12.06.18 р.
6. Згідно зі ст. 1212 ЦК особа, яка придбала майно або зберегла його в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно придбане майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно й тоді, коли підстава, на якій воно було придбане, згодом відпала. Повернути майно необхідно незалежно від того, як воно було отримане: чи стало це результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
7. Відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого без підстави, передбаченої законом, іншими правовими актами або правочином. Тобто мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави придбання чи заощадження майна. Такі підстави не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків згідно зі ст. 11 ЦК.
8. Позивач в односторонньому порядку відмовився від договору підряду на підставі ст. 849 ЦК, тобто зобов'язання за цим договором припинилися (ч. 2 ст. 598 ЦК). Кошти, які позивач просить стягнути, придбані відповідачем за правовою підставою, яка відпала. Тому вимоги ТОВ є обґрунтованими та підлягають задоволенню на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК.
Про що попереджала «Uteka»
У «Чи можна відмовитися від частково виконаного договору підряду?» ми попереджали передплатників про те, що замовник може відмовитися від договору підряду в будь-який час до закінчення роботи. У такому випадку замовник повинен виплатити підряднику плату за виконану частину роботи та відшкодувати йому збитки, завдані розірванням договору (ч. 4 ст. 849 ЦК).
Крім того, замовник може відмовитися від договору підряду в разі порушень із боку підрядника. Наприклад, якщо:
- підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її в строк стає явно неможливим – замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків;
- під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином – замовник має право призначити підряднику строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги – відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника.
Що рекомендувала «Uteka»
У «Договір підряду» ми рекомендували при укладанні договорів підряду чітко прописати порядок здачі-приймання виконаних робіт. У договорі слід передбачити порядок і строки складання акта приймання-передачі, узгодження розбіжностей (якщо вони виникнуть) та усунення виявлених недоліків.
Також варто передбачити й порядок підписання акта приймання-передачі виконаних робіт. Наприклад, можна вказати підстави, коли можливе підписання акта в односторонньому порядку. Аргументи, висловлені «Uteka», були підтверджені, зокрема, постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.02.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 79655748.
Висновки
Замовник має право в односторонньому порядку відмовитися від договору підряду. А оскільки зобов’язання за договором порядку припиняються, то й гроші, які були внесені як передоплата за даним договором, підлягають поверненню. Вони прирівнюються до коштів, придбаних без правової підстави (ч. 1 ст. 1212 ЦК).
Як бачите, думка «Uteka» у подальшому підтвердилася судовим рішенням. Наші доводи завжди приймаються як аргументи в спірних ситуаціях з опонентами та контролюючими органами.
Коментарі до матеріалу