Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

У разі підписання сторонами акту звірки переривається перебіг терміну позовної давності

Сторони спору

Позивач – ТОВ, відповідач – комунальне підприємство (далі – КП).

Обставини справи

Сторони уклали два договори про закупівлю продуктів нафтопереробки. За умовами договорів постачальник (ТОВ) зобов'язується передавати у власність замовника (КП) зазначений у специфікаціях товар, а замовник зобов'язується своєчасно і в повному обсязі оплачувати поставлений йому товар. Товар був поставлений, що підтверджується копіями видаткових накладних, підписаних сторонами без зауважень і заперечень за кількістю, ціною та якістю товару.

Проте КП лише частково оплатило прийнятий від ТОВ товар. У зв'язку із цим у КП виникла заборгованість перед ТОВ. Сторони підписали акти звіряння взаємних розрахунків за договорами, у яких узгоджували суму заборгованості КП. Оскільки КП не погасило заборгованість, ТОВ звернулося до суду з позовом про стягнення цієї суми.

Судом першої інстанції позовні вимоги ТОВ були задоволені повністю. Апеляційний суд також став на бік ТОВ і залишив без змін рішення першої інстанції. Тоді КП подало касаційну скаргу.

Позиція сторін

Позивач. Відповідач не виконав у повному обсязі свої зобов'язання щодо оплати поставленого товару згідно з укладеними договорами.

Відповідач. Позивач пропустив трирічний строк позовної давності для звернення до суду. Крім того, акти звіряння взаємних розрахунків підписані з боку відповідача неуповноваженою особою.

На чиєму боці суд

Касаційний суд залишив без змін рішення попередніх судів у частині стягнення з КП заборгованості на користь ТОВ (Постанова ВСУвід 05.03.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 80268095).

Аргументи суду

  1. Відповідач посилався на те, що закінчився строк позовної давності для пред'явлення позову. Суд не розділяє таку позицію, оскільки перебіг строку позовної давності перервався у мить, коли сторонами були підписані акти звіряння взаємних розрахунків за договорами (ч. 4 ст. 267 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Таке підписання свідчить про визнання боргу КП, а значить, відповідно до ч. 3 ст. 267 ЦК перебіг строку позовної давності із цієї миті почався наново. Таким чином, позовні вимоги про стягнення основного боргу заявлені в межах установленого законом загального трирічного строку позовної давності.
  2. Відповідач заперечував факт підписання актів звіряння, посилаючись на те, що ці акти були підписані зі сторони відповідача неуповноваженою особою і не є первинними документами. Суд зазначив, що за вимогами чинного законодавства бухгалтер, що підписав акт звіряння, має необхідні повноваження в рамках ведення ним бухобліку і виконання посадових обов'язків (ч. 7 ст. 8 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV).
  3. Суд завважив, що акт звіряння може вважатися доказом у справі, що підтверджує певні обставини – зокрема, наявність заборгованості у підприємства, її розмір, факт визнання боржником такої заборгованості тощо. Проте тільки за умови, що інформація, відображена в акті, підтверджена первинними документами і акт містить підписи уповноважених осіб. Як правило, акти звірянь розрахунків (або заборгованості) складаються і підписуються бухгалтерами контрагентів і підтверджують остаточні розрахунки сторін на конкретну дату. Факт підписання акта звіряння, у якому зазначено суму заборгованості, уповноваженою особою боржника і підтвердження наявності такого боргу первинними документами свідчать про визнання боржником свого боргу.

Висновок

Акт звіряння може вважатися доказом наявності заборгованості, якщо інформація, відображена в акті, підтверджена первинними документами і акт містить підписи осіб, уповноважених на його підписання.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
19.05.2025
Банківська таємниця: чи мають доступ податківці?
У статті розглянуто сутність банківської таємниці, проаналізовано тенденції та законодавчі ініціативи щодо розширення доступу до неї та спростовано деякі міфи щодо її розкриття на запит ДПС. Уже не секрет, що ДПС на постійній основі ідентифікує громадян та платників податків, які здійснюють продаж т...
14.05.2025
Строки внесення чергового платежу за ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном
У статті розглянемо, в якому порядку та коли суб’єкт господарювання має вносити черговий платіж за ліцензію на зберігання пального та роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном. Після отримання ліцензії на зберігання пального та роздрібний продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі &ndash...
13.05.2025
Алкоголь, тютюн та пальне: штрафи у сфері ліцензування
У статті розглянемо, які штрафи застосовуються за порушення у сфері ліцензування щодо алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального. З 2025 року правила ліцензування господарської діяльності з виробництва, торгівлі, зберігання алкоголю, тютюнових виробів та пального змінилися. Не всім суб'єктам ...
Кращі матеріали