Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

У двері стукає податкова: які документи запитати у перевіряючого

28.01.2020 1137 0 0

Із цієї статті ви дізнаєтеся: які документи запитувати у представників податкової перед перевіркою, яку інформацію мають містити ці документи, якими є відповідальність платника податків за незаконне недопущення до перевірки та аргументи захисту.


У консультації мова піде про перелік та вимоги до документів, які зобов’язані пред’явити перевіряючі перед початком податкової перевірки за місцем фактичного знаходження/провадження діяльності платником податків, а саме документальної виїзної (планової, позапланової) та фактичної перевірок.

Запитання – відповіді

Коли платнику податків повинні повідомити про перевірку?

Нагадаємо, документальна планова перевірка проводиться на підставі плану-графіка перевірок, який затверджується до 25 грудня для перевірок на наступний рік та розміщується у відкритому доступі на вебсайті ДПС (див. «Перевірки-2020: де, коли та до кого»). Повідомлення про проведення перевірки разом із наказом про призначення має бути вручено платнику не пізніше ніж за 10 календарних днів до її початку. Перевірка великих платників податків триває до 30 робочих днів (далі – р. д.), суб’єктів малого підприємництва (далі – СМП) – до 10 р. д., інших платників – до 20 р. д. (п. 82.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності підстав, указаних у п. 78.1 ПК. Перевірка розпочинається після вручення платнику податків (його представнику) копії наказу про її проведення. При цьому головне – вручити наказ до початку перевірки, про точну кількість днів не йдеться. Тривалість перевірки великих платників – до 15 р. д., СМП – до 5 р. д., фізосіб-підприємців, які не мають найманих працівників, – 3 р. д., інших платників – 10 р. д.

Фактична перевірка взагалі здійснюється без попередження платника податків (ст. 80 ПК). Перелік підстав для її призначення наведено в п. 80.2 ПК. Така перевірка триває не більше 10 діб.

Звертаємо увагу! За кожною із вищеназваних перевірок керівник податкової, за потреби, може прийняти рішення про продовження її строку.

Які документи зобов’язані пред’явити перевіряючі?

Перед початком перевірки податківці повинні пред’явити (п. 81.1 ПК):

  • направлення на перевірку;
  • копію наказу про проведення перевірки;
  • службові посвідчення.

Надання інших документів законодавством не передбачено.

Що має бути вказано в направленні на перевірку?

У направленні мають бути вказані (п. 81.1 ПК):

  • дата видачі та найменування контролюючого органу;
  • реквізити наказу про проведення перевірки;
  • найменування та реквізити платника податків, якого перевіряють (юрособу чи фізособу-підприємця) або об’єкта перевірки;
  • підстави для перевірки;
  • мета, вид перевірки (документальна планова чи позапланова, фактична);
  • дата початку і тривалість перевірки;
  • посада та П. І. Б. перевіряючого. Упевнитись у цьому допоможе службове посвідчення, яке пред’явить перевіряючий.

Направлення підписується керівником органу ДПС або його заступником та засвідчується печаткою цього органу.

До відома: зразок такого направлення можна знайти в додатку 2 до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС від 31.07.14 р.№ 22 (далі – Методрекомендації № 22).

Чи фіксується десь момент отримання направлення?

Так. Отримуючи направлення, платник податків або його службова особа розписується у ньому, вказуючи при цьому свої П. І. Б. та посаду, дату і час ознайомлення. Утім, він може відмовитись від підписання. Однак така дія не призведе до перенесення перевірки. Податківець складає акт про відмову від підписання, який стане підставою для початку перевірки (абзаци сьомий, восьмий п. 81.1 ПК). Тож відмова від ознайомлення з направленням не допоможе платнику уникнути перевірки.

Важливо! Після початку перевірки платник зобов’язаний надати перевіряючим усі документи, які належать чи пов’язані з предметом перевірки.

У наказі на проведення перевірки не відображено її тривалість. Чи таке допустимо?

Ні. Тривалість перевірки – одна з обов’язкових умов, які вказуються у наказі. Загалом наказ має містити (п. 81.1 ПК):

  • дату видання;
  • найменування податкового органу, що видав наказ;
  • найменування та реквізити платника податків, якому призначають перевірку, його адресу;
  • вид перевірки (документальна планова чи позапланова, фактична);
  • мету перевірки та підстави для її проведення;
  • дату початку і тривалість перевірки;
  • період діяльності платника, який перевірятиметься.

Наказ має бути підписаний керівником податкового органу чи його заступником та засвідчений печаткою. Ознайомитись із зразком наказу можна в додатку 1 до Методрекомендацій № 22.

За яких обставин платник податків має право не допустити перевіряючих до перевірки?

Це можливе в разі непред’явлення або ненадсилання у випадках, передбачених ПК, платнику податків установлених документів (направлення, наказ, службові посвідчення) або пред’явлення документів, оформлених із порушеннями. Якщо всі документи складені належним чином та пред’явлені платнику, то він повинен допустити до перевірки податківців.

Навіть якщо перевірку уже розпочато, платник може оскаржити до суду прийняте керівником контролюючого органу (його заступником) рішення про проведення перевірки, оформлене наказом.

Слід знати! Рішення, яке порушує права та обов’язки платника податків, оскаржується до адміністративного суду протягом 1 095 днів з дати, коли він дізнався про нього (офіційно отримав).

Де можна ознайомитись із технічним описом службових посвідчень працівників ДПС та вимогами до цих документів?

Інформацію про службові посвідчення податківців розміщено на офіційному вебсайті ДПС у розділі «Діяльність/Законодавство про діяльність/Накази про діяльність».

Нагадаємо, торік ДФС було реорганізовано в ДПС. Тому і службові посвідчення мають бути нові, видані ДПС та його територіальними органами. Зразки службових посвідчень працівників ДПС затверджено наказом ДПС від 14.08.19 р. № 33.

До сільгосппідприємства завітав податківець із документальною позаплановою перевіркою за юридичною адресою. Чи зобов’язаний він розписатися в Журналі перевірок, який ведеться на підприємстві?

Так, перевіряючий повинен розписатися в Журналі перевірок, якщо такий ведеться на підприємстві. Форма та порядок ведення журналу затверджені наказом Держкомпідприємництва від 10.08.98 р. № 18. Такий обов’язок передбачено також ч. 12 ст. 4 Закону від 05.04.07 р. № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», дія якого поширюється і на податкові перевірки.

Як роз’яснюють податківці (ЗІР, категорія 136.01), реєстрація в Журналі передбачена виключно для перевірок за місцем провадження діяльності платника податків. Наведена ситуація підпадає під таку перевірку (документальна виїзна, фактична).

Яка відповідальність чекає на платника в разі необґрунтованого/незаконного недопуску до перевірки податківців?

У разі незаконної відмови від допуску до проведення перевірки платнику загрожує:

  • адміністративний арешт майна (пп. 94.2.3 ПК);
  • адмінштраф (ст. 1633 КУпАП), що накладається на посадових осіб, у розмірі від 5 до 10 НМДГ (від 85 до 170 грн), а за повторне порушення протягом року – від 10 до 15 НМДГ (від 170 до 255 грн).

Для довідки: рішення про накладення арешту на майно приймає керівник контролюючого органу (його заступник), а його обґрунтованість перевіряє суд протягом 96 годин.

Висновки

  1. Перед початком податкової перевірки перевіряючий повинен пред’явити платнику податків направлення, копію наказу про призначення перевірки та своє службове посвідчення. За наявності законних підстав перевірка має відбутися. Але якщо документи складено з порушеннями (не вказано обов’язкові дані, є помилки тощо), то платник податків має право не допускати до перевірки представників органу ДПС.
  2. У разі судового спору радимо відзначити в суді, що ви не відмовлялись від проведення перевірки та не чинили перешкоди перевіряючим, але документ (направлення, наказ чи посвідчення) оформлено з порушеннями. Після пред’явлення документів, складених відповідно до чинного законодавства, платник надасть усю запитувану до перевірки інформацію та документи.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали