Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Звільнення за угодою сторін: які вимоги законодавства повинні дотримуватися


Суть спору

Працівник ТОВ був звільнений з обійманої посади на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП – за угодою сторін. Однак пізніше він вирішив оспорити законність звільнення, мотивуючи свою позицію тим, що заява про звільнення була написана ним під тиском роботодавця.

Працівник подав до суду позов про визнання наказу про звільнення недійсним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу. У позовній заяві працівник указав, що постійно зазнавав психологічного тиску з боку дирекції, мали місце погрози та залякування. Декілька разів його незаконно притягували до дисциплінарної відповідальності, про що роботодавець видавав відповідні накази. Тому він був змушений подати заяву про звільнення за угодою сторін.

Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив, мотивуючи свою позицію тим, що позивач не надав належних доказів, що підтверджують тиск або примус із боку керівництва підприємства. Апеляційний суд залишив це рішення без змін. Тоді позивач подав касаційну скаргу до Верховного Суду.

Висновки суду

Верховний Суд відмовив у задоволенні касаційної скарги та залишив чинним рішення судів першої та апеляційної інстанції (Постанова Верховного Суду від 24.03.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 88448939).

Коментар

Одна з підстав для розірвання трудового договору – угода сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП), яка передбачає обопільну згоду на таке звільнення – і працівника, і роботодавця. Цю згоду потрібно зафіксувати в письмовій формі. Затвердженої форми для фіксації згоди законодавством не передбачено, тому на практиці її зазвичай відображають у заяві працівника та наказі роботодавця, з яким працівника знайомлять під підпис. Роз’яснення Мінсоцполітики з даного питання можна знайти в Листі № 60.

Зазначимо також, що для звільнення за цією підставою не встановлено будь-яких строків, протягом яких працівник зобов’язаний попередити роботодавця про звільнення, як це передбачене для звільнення за власним бажанням. Про який строк сторони домовилися, у такий строк і здійснюється звільнення. Бажано цей строк також зафіксувати в письмових документах.

Отже, для звільнення за угодою сторін необхідна заява працівника із проханням звільнити за угодою сторін із зазначенням строку звільнення та наказ про звільнення.

У розглянутому судом випадку саме такі документи й були оформлені при звільненні, що дозволило роботодавцеві довести законність звільнення працівника за угодою сторін. Зауважимо, що якщо працівник власноручно написав заяву про звільнення, то оспорити потім законність такого звільнення досить складно, навіть посилаючись на тиск із боку роботодавця. Також нелегко довести, що з боку роботодавця був психологічний тиск.

У цьому випадку працівник намагався довести, що написав заяву під тиском, із використанням погроз, але як доказ надав тільки той факт, що роботодавець декілька разів оголошував йому догану. На це суд указав, що працівник не оспорював законність наказів про оголошення йому доган. Таким чином, у працівника не було доказів, що ці догани були оголошені йому незаконно.

Нагадаємо, працівник має право оскаржити застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді догани, у т. ч. і в судовому порядку (ст. 150 КЗпП). Строк звернення до суду в даному випадку становить 3 місяці з моменту, коли працівник дізнався про порушення свого права, тобто з моменту, коли його ознайомили з наказом про оголошення догани (ст. 233 КЗпП).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
25.07.2025
Судовий збір: у якому розмірі сплачувати в 2025 році?
У статті розглянуто, якими нормами законодавства регламентується сплата судового збору, а також у якому розмірі збір сплачується в 2025 році з огляду на останні законодавчі зміни.  Судовий збір сплачується в разі подання до суду позовних заяв, скарг, а також в інших випадках, передбачених закон...
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
Кращі матеріали