Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Звільнення за угодою сторін: які вимоги законодавства повинні дотримуватися


Суть спору

Працівник ТОВ був звільнений з обійманої посади на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП – за угодою сторін. Однак пізніше він вирішив оспорити законність звільнення, мотивуючи свою позицію тим, що заява про звільнення була написана ним під тиском роботодавця.

Працівник подав до суду позов про визнання наказу про звільнення недійсним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу. У позовній заяві працівник указав, що постійно зазнавав психологічного тиску з боку дирекції, мали місце погрози та залякування. Декілька разів його незаконно притягували до дисциплінарної відповідальності, про що роботодавець видавав відповідні накази. Тому він був змушений подати заяву про звільнення за угодою сторін.

Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив, мотивуючи свою позицію тим, що позивач не надав належних доказів, що підтверджують тиск або примус із боку керівництва підприємства. Апеляційний суд залишив це рішення без змін. Тоді позивач подав касаційну скаргу до Верховного Суду.

Висновки суду

Верховний Суд відмовив у задоволенні касаційної скарги та залишив чинним рішення судів першої та апеляційної інстанції (Постанова Верховного Суду від 24.03.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 88448939).

Коментар

Одна з підстав для розірвання трудового договору – угода сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП), яка передбачає обопільну згоду на таке звільнення – і працівника, і роботодавця. Цю згоду потрібно зафіксувати в письмовій формі. Затвердженої форми для фіксації згоди законодавством не передбачено, тому на практиці її зазвичай відображають у заяві працівника та наказі роботодавця, з яким працівника знайомлять під підпис. Роз’яснення Мінсоцполітики з даного питання можна знайти в Листі № 60.

Зазначимо також, що для звільнення за цією підставою не встановлено будь-яких строків, протягом яких працівник зобов’язаний попередити роботодавця про звільнення, як це передбачене для звільнення за власним бажанням. Про який строк сторони домовилися, у такий строк і здійснюється звільнення. Бажано цей строк також зафіксувати в письмових документах.

Отже, для звільнення за угодою сторін необхідна заява працівника із проханням звільнити за угодою сторін із зазначенням строку звільнення та наказ про звільнення.

У розглянутому судом випадку саме такі документи й були оформлені при звільненні, що дозволило роботодавцеві довести законність звільнення працівника за угодою сторін. Зауважимо, що якщо працівник власноручно написав заяву про звільнення, то оспорити потім законність такого звільнення досить складно, навіть посилаючись на тиск із боку роботодавця. Також нелегко довести, що з боку роботодавця був психологічний тиск.

У цьому випадку працівник намагався довести, що написав заяву під тиском, із використанням погроз, але як доказ надав тільки той факт, що роботодавець декілька разів оголошував йому догану. На це суд указав, що працівник не оспорював законність наказів про оголошення йому доган. Таким чином, у працівника не було доказів, що ці догани були оголошені йому незаконно.

Нагадаємо, працівник має право оскаржити застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді догани, у т. ч. і в судовому порядку (ст. 150 КЗпП). Строк звернення до суду в даному випадку становить 3 місяці з моменту, коли працівник дізнався про порушення свого права, тобто з моменту, коли його ознайомили з наказом про оголошення догани (ст. 233 КЗпП).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
14.05.2025
Строки внесення чергового платежу за ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном
У статті розглянемо, в якому порядку та коли суб’єкт господарювання має вносити черговий платіж за ліцензію на зберігання пального та роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном. Після отримання ліцензії на зберігання пального та роздрібний продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі &ndash...
13.05.2025
Алкоголь, тютюн та пальне: штрафи у сфері ліцензування
У статті розглянемо, які штрафи застосовуються за порушення у сфері ліцензування щодо алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального. З 2025 року правила ліцензування господарської діяльності з виробництва, торгівлі, зберігання алкоголю, тютюнових виробів та пального змінилися. Не всім суб'єктам ...
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
Кращі матеріали