Послуги підлягають до оплати, якщо факт їх виконання підтверджено належно оформленим актом
Сторони спору
Позивач – підприємець, відповідач – ТОВ.
Обставини справи
Між позивачем і відповідачем був укладений госпдоговір, за яким підприємець зобов'язався надавати ТОВ (замовникові) експедиційні послуги. Ці послуги були надані, що підтверджується двома актами здачі-приймання робіт, а саме: акт від 30.04.15 р. № 1 на загальну суму 159 313,25 грн. підписаний від імені ТОВ директором (акт № 1) та акт від 31.05.15 р. № 2 на загальну суму 150 405,16 грн. підписаний від імені ТОВ новим директором (акт № 2). Надані послуги не були оплачені замовником, тому підприємець звернувся до суду з позовом про стягнення з ТОВ заборгованості в сумі 309 718,41 грн. Суд задовольнив позовні вимоги частково, стягнувши з відповідача суму заборгованості тільки за актом № 2, а в іншій частині позову – відмовив. Причина відмови: акт № 1 був підписаний із боку ТОВ не уповноваженою на це особою, про що підприємець не міг не знати. Суд апеляційної інстанції залишив в силі це судове рішення. Тоді відповідач подав касацію до ВСУ.
Позиції сторін
Відповідач. Просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Свою позицію мотивує тим, що: позивачеві було відправлено повідомлення про розірвання договору; позивач-єдинник не мав права укладати договір із ТОВ без переходу до іншої групи платників єдиного податку (далі – ЄП), оскільки такий договір суперечить вимогам Податкового кодексу (далі – ПК); надані позивачем акти виконаних робіт (послуг) є підробленими.
На чиєму боці суд
ВСУ (Постанова ВСУ від 08.05.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 81619978) став на бік підприємця і залишив у силі рішення судів першої та апеляційної інстанції.
Аргументи суду
- Факт надання послуг на суму 150 405,15 грн. згідно з актом № 2, підписаним сторонами 31.05.15 р., суди визнали доведеним. Водночас акт здачі-приймання робіт від 30.04.15 р. (акт № 1) визнаний судами як неналежний доказ надання послуг, оскільки з боку ТОВ він був підписаний не уповноваженою на це особою (старим директором). Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань станом на 01.04.15 р. і на 01.05.15 р. він був директором ТОВ у період з 28.11.13 р. по 14.04.15 р., а починаючи з 15.04.15 р. у ТОВ був призначений новий директор, який підписав акт № 2. Отже, підписувати акт від 30.04.15 р. (акт № 1) мав право новий директор.
- Доводи ТОВ про те, що укладений із позивачем договір суперечить вимогам ПК та є недійсним, оскільки підприємцеві було відправлене повідомлення про розірвання договору, відхиляються судами виходячи з презумпції правомірності операції згідно зі ст. 204 Цивільного кодексу. Крім того, у п. 3.4 договору сторони узгоджували, що факт виконання послуг повинен бути оформлений двостороннім актом. І товариство 31.05.15 р. підписало акт № 2, у якому міститься посилання на договір (тобто фактично прийняло послуги), що свідчить про згоду ТОВ на продовження строку дії договору.
- Судами були відхилені посилання відповідача на те, що ТОВ звернулося до правоохоронних органів із заявою про підробку актів здачі-приймання робіт (надання послуг) за господарськими операціями, які є предметом розгляду у цій справі. Причина: обставини, які будуть установлені у кримінальному провадженні, будуть доказами тільки при винесенні судом вироку.
Висновок
У цьому судовому рішенні є декілька важливих моментів, на які варто звернути увагу:
1) акти виконаних робіт (послуг) повинні бути підписані тільки особами, уповноваженими на це. Інакше вони не приймаються судами як докази;
2) якщо підприємець-єдинник уклав договір, який є забороненим для його групи платників ЄП, то договір від цього не стає недійсним;
3) факт підробки первинних документів повинен бути доведений відповідним чином, наприклад вироком суду, одного факту звернення із заявою до правоохоронних органів – недостатньо.
Коментарі до матеріалу