• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Трансфертне ціноутворення: заміна кредитора в зобов’язанні, строки продовження перевірки

04.06.2019 296 0 0

Трансфертне ціноутворення: судова практика

Величезні штрафи за порушення законодавства із трансфертного ціноутворення спричиняють у платників податків сумніви у правомірності своїх дій. Вагаючись, вони дослуховуються податкових органів та виконують їхні вказівки. У свою чергу, податкові органи, користуючись можливістю застосувати великі штрафи, в разы неотримання Звіту про контрольовані операції надсилають платникам запити щодо надання документації із трансфертного ціноутворення, що, на їхню думку, є правомірним. Крім того, доволі часто вони ставлять під сумнів заміну сторін у зобов’язанні шляхом укладання договорів факторингу або відступлення права вимоги. Розглянемо саме ці питання та як захищалися платники податків у таких ситуаціях.

Щоб приховати факт «пов’язаності» між собою, платники податків вдаються до використання різних схем, зокрема надання однією юридичною особою кредиту іншій. «Для солідності» першочерговим кредитором виступає банк, який має відповідні ліцензії.

Надалі між банком та «своїми» фірмами укладаються договори про відступлення права вимоги за кредитним договором, у результаті чого основний кредитор змінюється, іноді навіть на нерезидента. Пізніше кредитор змінюється ще декілька разів на підставі переукладання договорів факторингу або переуступлення права вимоги.

Відтак остаточний кредитор пред’являє претензії боржнику, і між ними укладається додаткова угода до договору про відкриття кредитної лінії. Відповідно до умов цієї угоди сторони визнають факт «надання кредиту належним чином та в належні строки» боржнику до моменту укладання договору переуступлення права вимоги між первісним кредитором та остаточним кредитором, що, як результат, породжує у боржника обов’язок сплачувати основну суму кредиту та відсотки.

Надалі остаточний кредитор пояснює, що він не надавав кредиту боржнику, а тому не є пов’язаною з ним особою. Такі дії кредиторів та боржника здійснюються, щоб не бути визнаними пов'язаними особами. Адже відповідно до пп. 14.1.159 Податкового кодексу (далі – ПК) один із критеріїв пов’язаності є такий: сума всіх кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від однієї юридичної особи та/або кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від інших юридичних осіб, гарантованих однією юридичною особою, стосовно іншої юридичної особи перевищує суму власного капіталу більше як у 3,5 рази (для фінансових установ та компаній, що провадять виключно лізингову діяльність, - більш як у 10 разів). Сума таких кредитів (позик), поворотної фіндопомоги та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення (на початок та кінець звітного періоду).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали