Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Створення на замовлення нерезидентів об’єктів права інтелектуальної власності, які є комп’ютерними програмами, не є об’єктом обкладення ПДВ

23.05.2019

Сторони спору

Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ); Відповідач – ДФС.

Обставини справи

19.01.18 р. ТОВ звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адмінпозовом, в якому просило визнати протиправною та скасувати ІПК ДФС від 21.12.17 р. № 3091/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Позиції сторін

Позивач (ТОВ). У розумінні пп. «а», «б» п. 185.1 ПК не є об’єктом обкладення ПДВ операції ТОВ з надання майнових прав інтелектуальної власності (далі – ІВ),, створення за замовленням об’єктів права ІВ – творів у вигляді комп’ютерних програм (далі – КП), нерезидентам України, оскільки місце постачання знаходиться за межами митної території України (далі – МТУ). Висновок Відповідача стосовно того, що ТОВ зобов’язане зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПК, не відповідає положенням ПК*.

Відповідач (ДФС). Якщо за ліцензійними договорами використання КП не обмежується її функціональним призначенням та її відтворення не обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання, то отримана постачальником винагорода вважається роялті і не є об’єктом обкладення ПДВ згідно з пп. 196.1.6 ПК.

Якщо згідно з ліцензійними договорами умови використання КП обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання кінцевим споживачем), то отримання платежу як винагороди за надання права на використання такої програмної продукції (КП) не вважається роялті, а платіж є оплатою вартості КП, постачання якої до 01.01.23 р. звільняється від обкладення ПДВ відповідно до п. 261 підрозд. 2 розд. XX ПК.

ТОВ зобов’язане зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням з дотриманням вимог ст. 183 ПК, якщо загальний обсяг оподатковуваних операцій із постачання товарів/послуг протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн грн.

На чиєму боці суд

ІПК визнана такою, що підлягає скасуванню (Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 72950395).

Аргументи суду

  1. Відповідно до п. 185.1 ПК об’єктом оподаткування є: операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на МТУ, згідно зі ст. 186 ПК (пп. «а»); операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на МТУ, згідно зі ст. 186 ПК (пп. «б»).
  2. Як визначено п. 186.3 ПК, місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як СГ. До таких послуг належать:
    – надання майнових прав ІВ, створення за замовленням та використання об’єктів права ІВ, у т. ч. за ліцензійними договорами (пп. «а»);
    – послуги з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення (далі – ПЗ), з оброблення даних та надання консультацій із питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у т. ч. з використанням комп’ютерних систем (пп. «в»).
  3. Якщо резидент постачає нерезиденту послуги в місці, в якому нерезидент (отримувач таких послуг) зареєстрований як СГ, то така операція не є об’єктом обкладення ПДВ.

ТОВ провадить госпдіяльність у сфері комп’ютерного програмування (код КВЕД 62.01), а також видання комп’ютерних ігор (код КВЕД 58.21). ТОВ укладено контракти про надання послуг комп’ютерного програмування комп’ютерних ігор, у т. ч. їх технічної підтримки, модифікації, тестування, розроблення та редагування для них контенту з юрособами – нерезидентами України.

Відповідно до цих контрактів ТОВ зобов’язане надавати замовникам послуги з програмування зі створенням об’єктів ІВ (текст, аудіо- та відеофайли, графічні зображення, анімації, компоненти КП та інша інформація, яку можна прочитати, побачити, почути), усі майнові права на які будуть переходити замовникам з моменту їх створення товариством.

У даному разі йдеться про створення ТОВ у рамках виконання зобов’язань, які виникають на підставі укладених контрактів про надання послуг комп’ютерного програмування, комп’ютерних ігор, КП.

Висновок

Не є об’єктом обкладення ПДВ операції ТОВ з надання майнових прав ІВ, створення за замовленням об’єктів права ІВ – творів у вигляді програмної продукції (КП) нерезидентам України, оскільки місце постачання таких послуг знаходиться за межами МТУ. У разі здійснення резидентом протягом останніх 12 календарних місяців виключно операцій із постачання нерезидентам послуг у місці, в якому нерезидент (отримувач таких послуг) зареєстрований як СГ, в обсязі, що сукупно перевищує 1 млн грн. (без урахування ПДВ), такий резидент не підлягає обов’язковій ПДВ-реєстрації, адже вказані операції не об’єктом оподаткування.

* Зазначимо, що операції, які не є об’єктом обкладення ПДВ, на відміну від операцій, звільнених від ПДВ, не враховуються при обчисленні обсягу поставок, який за ст. 181 ПК вимагає обов’язкової ПДВ-реєстрації.
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.02.2025
Подання декларації єдинниками четвертої групи – юрособами
До 20 лютого сільгосппідприємства для підтвердження статусу платника єдиного податку (далі – ЄП) або переходу до четвертої групи єдинників повинні подати звітність із цього податку. Зазначимо, що за повідомленням Мінфіну та ДПС із 2025 року має діяти нова форма декларації єдинників і додатків ...
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
06.02.2025
Плата за землю: звітуємо за 2025 рік
Плата за землю складається із земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності (далі – орендна плата). Тобто, якщо у власності суб’єкта господарювання є земельні ділянки або він орендує землі державної чи комунальної власності, йому потрібно звітувати за т...
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
З 08.04.2025 набула чинності постанова КМУ від 04.04.2025 № 374, якою затверджено, зокрема, Порядок ведення Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, Порядок заповнення заяв щодо ліцензії на право зберігання пального та форму витягу з Реєстру . У статті розповімо, в яких випадках суб...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
Особи, які мають ліцензії, до 01.07.2025 мають подати органу ліцензування оновлені відомості. Розглянемо, хто та яким чином має їх подати у зв'язку із змінами правил ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.0...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали