• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Штраф за несвоєчасно зареєстровану ПН: судова практика

11.03.2019 961 0 1

ПДВ: останні зміни в практичних ситуаціях


Штрафи згідно з п. 1201.1 ПК застосовуються, навіть якщо ПН не надається отримувачу, але складена на постачання товарів/послуг, що обкладаються ПДВ


Сторони спору

Позивач ТОВ, відповідач орган ДФС.

Обставини справи

Орган ДФС провів камеральну перевірку ТОВ із питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування (далі – ПН/РК) у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) за березень 2017 року. За її результатами був складений акт від 24.05.17 р.

У ході перевірки виявлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ПК – недотримання строку реєстрації ПН в ЄРПН за березень 2017 року на загальну суму ПДВ у розмірі 235 098,50 грн., у т. ч. на 88 190,45 грн. із затримкою до 15 календарних днів (далі – к. д.) і на 146 908,05 грн. із затримкою від 16 до 30 к. д.

На підставі акта перевірки орган ДФС прийняв податкове повідомлення-рішення від 15.06.17 р. про застосування до ТОВ штрафу в розмірі 38 200,66 грн. ТОВ не погодилося із цим рішенням і подало позов до суду з вимогою про його скасування. Суди першої та апеляційної інстанцій вимоги ТОВ не задовольнили. Тоді ТОВ звернулося зі скаргою до ВСУ.

Позиція сторони

Позивач (ТОВ). ПН, які відповідач уважає зареєстрованими несвоєчасно, не передавалися отримувачам (покупцям), тому порушення граничних строків їх реєстрації згідно з п. 1201.1 ПК не може бути підставою для застосування до позивача штрафних санкцій.

На чиєму боці суд

ВСУ (Постанова від 04.09.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 76248076) відмовив ТОВ у задоволенні касаційної скарги, залишивши чинним рішення апеляційного суду. У своїй постанові суд указав, що штрафні санкції на підставі п. 1201.1 ПК відповідач застосував до позивача правомірно.

Аргументи суду

1. Відповідно до п. 201.10 ПК при здійсненні постачань товарів/послуг платник податків – продавець зобов'язаний у встановлений строк скласти ПН, зареєструвати її в ЄРПН і надати покупцю на його вимогу. ПН, складена та зареєстрована в ЄРПН постачальником товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до складу податкового кредиту.

2. ПН, які не надаються покупцю, а також ПН, складені за операціями постачання товарів/послуг, звільненими від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.

3. Реєстрація ПН та/або РК в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, установлених для ПН/РК, складених:

  • з 1-го по 15-й к. д. (включно) календарного місяця, – до останнього дня (включно) календарного місяця, у якому вони складені;
  • з 16-го по останній календарний день (включно) календарного місяця – до 15 к. д. (включно) календарного місяця, що настає за місяцем, у якому вони складені

4. Нормою п. 1201.1 ПК передбачено, що якщо платник ПДВ, який згідно зі ст. 192 і 201 ПК зобов'язаний реєструвати ПН та/або РК в ЄРПН, порушив граничний строк такої реєстрації (крім ПН, яка не надається отримувачу (покупцю) і складена на постачання товарів/послуг, звільнені від оподаткування або оподатковувані за нульовою ставкою), на нього накладається штраф у розмірі:

  • 10 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК, – при порушенні строку реєстрації до 15 к. д.;
  • 20 % такої суми – при порушенні строку реєстрації від 16 до 30 к. д.

5. Системний аналіз п. 1201.1 ПК дає підстави вважати, що для звільнення від відповідальності необхідна наявність одночасно двох складових: ПН не повинна надаватися отримувачу (покупцю) і повинна бути складена на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування або обкладаються ПДВ за нульовою ставкою.

6. Згідно з Порядком, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307, у гр. 8 ПН наводиться код ставки ПДВ, за якою здійснюється оподаткування постачань товарів/послуг. У даній ситуації ПН, зареєстровані з порушенням строку, містять код ставки ПДВ «7» або «20», що свідчить про те, що ПН складені на постачання товарів/послуг, які обкладаються ПДВ. Отже, орган ДФС правомірно застосував до ТОВ штрафні санкції на підставі п. 1201.1 ПК.

Висновки

Платники податків звільняються від відповідальності за п. 1201.1 ПК тільки при дотриманні двох умов: ПН не надається отримувачу (покупцю) і складена на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування або обкладаються ПДВ за нульовою ставкою.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали