Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Розробка локальних нормативних актів щодо організації архіву

23.01.2019 1104 0 0

Цією статтею ми завершуємо серію публікацій про архів підприємства. У ній розглянемо порядок розробки Положення про архів (архівний підрозділ) підприємства і Положення про створення та організацію роботи експертної комісії на підприємстві. Такі локальні нормативні акти дозволять правильно організувати роботу, пов’язану зі збереженням документів, та уникнути їх втрати й пошкодження. Крім того, у цій публікації акцентуємо увагу на відповідальності за недбале зберігання, псування та незаконне знищення архівних документів.

Насамперед зауважимо, що це Положення доцільно складати незалежно від того, як організоване зберігання документів на підприємстві: чи то створено архівний підрозділ зі штатом працівників (передусім, на середніх та великих підприємствах з обсягом документообігу 100 000 та більше документів на рік) та окремим архівосховищем; чи то невелике підприємство, на якому керівник призначає особу, відповідальну за архів, а архівосховище розташоване в окремій кімнаті, обладнаній стелажами. Зазначене стосується і Положення про створення та організацію роботи експертної комісії. 

Положення про архів (архівний відділ) регулює діяльність архівного відділу підприємства (п. 9 розд. І Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.15 р. № 1000/5 (далі – Правила № 1000/5).

Зокрема, у ньому визначається:

  • порядок приймання від структурних підрозділів підприємства архівних документів у паперовому вигляді та на електронних носіях інформації;
  • склад документів підприємства;
  • порядок зберігання архівних документів;
  • порядок та строки користування документами архіву за запитами працівників, юридичних осіб, органів державної влади та інших зацікавлених осіб;
  • порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами підприємства.

У Положенні про архів слід передбачити окремим розділом порядок подальшого зберігання архівних документів у разі ліквідації підприємства. Це допоможе швидко та належним чином передати архівну документацію підприємства, що ліквідується, ліквідатору (ліквідаційній комісії) і забезпечить її подальше належне зберігання в архівній установі.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали