Продаж та обмін рухомого майна: правові аспекти
У консультації розглянемо нюанси оформлення договору купівлі-продажу та міни рухомого майна.
Яке майно вважається рухомим
Поняття «рухомі речі» визначене в ч. 2 ст. 181 ЦК. Це речі, які можна вільно переміщати в просторі.
Більш розширене визначення рухомого майна міститься в ст. 2 Закону № 1255. Згідно із цією нормою до такого майна відносяться: окрема рухома річ, сукупність рухомих речей, гроші, валютні цінності, цінні папери, а також майнові права та обов'язки, у тому числі майнові права на кошти, що знаходяться на банківському рахунку.
Відповідно до п. 3 Постанови № 1440 рухомим майном є матеріальні об'єкти, які можуть бути переміщені без заподіяння їм шкоди. До такого майна відноситься майно в матеріальній формі, яке не є нерухомістю.
Як бачимо, перелік рухомого майна досить великий і включає транспортні засоби (далі – ТЗ), різні товари, обладнання, майнові права і т. д. (про особливості продажу корпоративних прав див. «Продаж частки в статутному капіталі: оформлення»).
Форма та істотні умови договору
Договір купівлі-продажу (міни) рухомого майна укладається в письмовій формі (ст. 208 ЦК). Нотаріально засвідчувати такі договори необов'язково, виключно за бажанням сторін.
При укладанні даного договору сторони повинні узгодити предмет, ціну і строк його дії. Також істотними вважаються умови, на яких наполягає хоча б одна зі сторін (ст. 638 ЦК).
У який момент до покупця переходить право власності на рухоме майно за договором купівлі-продажу (міни)?
Право власності на рухоме майно в покупця виникає з моменту передачі йому майна, якщо інше не встановлене договором або законом (ст. 334 ЦК).
Важливе уточнення: сторони мають право самостійно визначати момент переходу права власності. Для цього до договору потрібно включити відповідну умову. Наприклад, у договорі можна прописати, що право власності переходить до покупця після повної оплати майна. |
Особливості купівлі-продажу (міни) ТЗ
Договір купівлі-продажу (міни) ТЗ має свої особливості. Це пов'язане з тим, що для експлуатації автомобіля необхідно зареєструвати ТЗ в органах МВС.
Способи оформлення договору
Договір купівлі-продажу ТЗ можна оформити:
- у нотаріуса;
- безпосередньо в сервісному центрі МВС у присутності адміністратора центру;
- у центрі надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП).
Спосіб 1. Нотаріальне оформлення
Як було зазначено вище, законодавство не вимагає нотаріального посвідчення такого договору, однак на практиці досить часто він укладається із залученням нотаріуса. Пояснюється це необхідністю пред'явити в органі МВС документ, що підтверджує правомочність придбання автомобіля (для перереєстрації на нового власника). Перелік таких підтвердних документів наведено в п. 8 Порядку № 1388.
Оформити договір купівлі-продажу (міни) автомобіля можна в будь-якого нотаріуса на свій вибір. Спочатку нотаріус перевіряє наявність заборон і обтяжень у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. Наприклад, може з'ясуватися, що продаваний автомобіль арештовано. У разі відсутності заборон та обтяжень нотаріус засвідчує договір.
Зверніть увагу: якщо продавцем авто виступає фізособа, то в обов’язковому порядку необхідно провести оцінку автомобіля професійними оцінювачами за правилами, установленими Законом № 2658 (п. 6.3 Порядку 296/5). |
Спосіб 2. Оформлення в сервісному центрі МВС
Оформити договір купівлі-продажу (міни) ТЗ можна в будь-якому сервісному центрі МВС незалежно від вашого місця проживання та місця реєстрації автомобіля.
Спосіб 3. Оформлення в ЦНАП
Адміністративну послугу з оформлення договору купівлі-продажу надають органи місцевого самоврядування через ЦНАП, що створені та функціонують при них (п. 3 ст. 1, ч. 1 ст. 9 Закону № 5203). Фізособи можуть оформляти договір у ЦНАП незалежно від реєстрації їх місця проживання, а юрособи – за своїм місцезнаходженням.
Перереєстрація автомобіля
Процедура реєстрації ТЗ регулюється Порядком № 1388. Реєстрація та перереєстрація авто здійснюється в сервісних центрах МВС. Покупець повинен перереєструвати ТЗ протягом 10 днів із моменту придбання (п. 7 Порядку № 1388). Крім договору купівлі-продажу (міни) для перереєстрації автомобіля на нового власника доведеться оформити низку інших документів.
Продавець автомобіля перед продажем повинен зняти його з реєстрації в сервісному центрі МВС. Для цього йому треба подати копію відповідного рішення про продаж автомобіля (наказ або протокол зборів засновників).
Покупець автомобіля для його перереєстрації повинен подати до сервісного центру МВС:
- заяву за формою додатка 1 або 2 до Інструкції № 379;
- документи, що підтверджують правомірність придбання: нотаріально засвідчені договори купівлі-продажу, укладені на товарних біржах або безпосередньо в сервісному центрі МВС у присутності адміністратора цього органу, акт приймання-передачі придбаного автомобіля за формою додатка 6 до Порядку № 1388 (при купівлі у виготовлювача ТЗ) або типової форми № ОЗ-1 або довільної форми із зазначенням обов'язкових реквізитів первинного документа;
- свідоцтво про реєстрацію автомобіля (техпаспорт) або копію реєстраційної картки з оцінкою сервісного центру МВС про зняття з обліку (для ТЗ, які раніше вже знаходилися в експлуатації);
- документи, що підтверджують сплату всіх передбачених законодавством платежів.
До відома: при реєстрації (перереєстрації) б/у автомобіля його обов’язково оглядають фахівці експертної служби МВС для звірення ідентифікаційних номерів і складових частин ТЗ. За результатами огляду робиться відповідна оцінка в документах на автомобіль або складається акт. |
Висновки
Договір купівлі-продажу (міни) рухомого майна укладається в письмовій формі. На відміну від договору купівлі-продажу (міни) нерухомості, цей договір необов'язково засвідчувати в нотаріуса.
Якщо предметом договору виступає автомобіль, необхідно враховувати деякі особливості. Реєстрація та перереєстрація авто здійснюється в сервісних центрах МВС. Новий власник повинен перереєструвати автомобіль протягом 10 днів із моменту придбання.
Коментарі до матеріалу