Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Продаж та обмін рухомого майна: правові аспекти



У консультації розглянемо нюанси оформлення договору купівлі-продажу та міни рухомого майна.

Яке майно вважається рухомим

Поняття «рухомі речі» визначене в ч. 2 ст. 181 ЦК. Це речі, які можна вільно переміщати в просторі.

Більш розширене визначення рухомого майна міститься в ст. 2 Закону № 1255. Згідно із цією нормою до такого майна відносяться: окрема рухома річ, сукупність рухомих речей, гроші, валютні цінності, цінні папери, а також майнові права та обов'язки, у тому числі майнові права на кошти, що знаходяться на банківському рахунку.

Відповідно до п. 3 Постанови № 1440 рухомим майном є матеріальні об'єкти, які можуть бути переміщені без заподіяння їм шкоди. До такого майна відноситься майно в матеріальній формі, яке не є нерухомістю.

Як бачимо, перелік рухомого майна досить великий і включає транспортні засоби (далі – ТЗ), різні товари, обладнання, майнові права і т. д. (про особливості продажу корпоративних прав див. «Продаж частки в статутному капіталі: оформлення»).

Форма та істотні умови договору

Договір купівлі-продажу (міни) рухомого майна укладається в письмовій формі (ст. 208 ЦК). Нотаріально засвідчувати такі договори необов'язково, виключно за бажанням сторін.

При укладанні даного договору сторони повинні узгодити предмет, ціну і строк його дії. Також істотними вважаються умови, на яких наполягає хоча б одна зі сторін (ст. 638 ЦК).

У який момент до покупця переходить право власності на рухоме майно за договором купівлі-продажу (міни)?

Право власності на рухоме майно в покупця виникає з моменту передачі йому майна, якщо інше не встановлене договором або законом (ст. 334 ЦК).

Важливе уточнення: сторони мають право самостійно визначати момент переходу права власності. Для цього до договору потрібно включити відповідну умову. Наприклад, у договорі можна прописати, що право власності переходить до покупця після повної оплати майна.

Особливості купівлі-продажу (міни) ТЗ

Договір купівлі-продажу (міни) ТЗ має свої особливості. Це пов'язане з тим, що для експлуатації автомобіля необхідно зареєструвати ТЗ в органах МВС.

Способи оформлення договору

Договір купівлі-продажу ТЗ можна оформити:

  • у нотаріуса;
  • безпосередньо в сервісному центрі МВС у присутності адміністратора центру;
  • у центрі надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП).

Спосіб 1. Нотаріальне оформлення

Як було зазначено вище, законодавство не вимагає нотаріального посвідчення такого договору, однак на практиці досить часто він укладається із залученням нотаріуса. Пояснюється це необхідністю пред'явити в органі МВС документ, що підтверджує правомочність придбання автомобіля (для перереєстрації на нового власника). Перелік таких підтвердних документів наведено в п. 8 Порядку № 1388.

Оформити договір купівлі-продажу (міни) автомобіля можна в будь-якого нотаріуса на свій вибір. Спочатку нотаріус перевіряє наявність заборон і обтяжень у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. Наприклад, може з'ясуватися, що продаваний автомобіль арештовано. У разі відсутності заборон та обтяжень нотаріус засвідчує договір.

Зверніть увагу: якщо продавцем авто виступає фізособа, то в обов’язковому порядку необхідно провести оцінку автомобіля професійними оцінювачами за правилами, установленими Законом № 2658 (п. 6.3 Порядку 296/5).

Спосіб 2. Оформлення в сервісному центрі МВС

Оформити договір купівлі-продажу (міни) ТЗ можна в будь-якому сервісному центрі МВС незалежно від вашого місця проживання та місця реєстрації автомобіля.

Спосіб 3. Оформлення в ЦНАП

Адміністративну послугу з оформлення договору купівлі-продажу надають органи місцевого самоврядування через ЦНАП, що створені та функціонують при них (п. 3 ст. 1, ч. 1 ст. 9 Закону № 5203). Фізособи можуть оформляти договір у ЦНАП незалежно від реєстрації їх місця проживання, а юрособи – за своїм місцезнаходженням.

Перереєстрація автомобіля

Процедура реєстрації ТЗ регулюється Порядком № 1388. Реєстрація та перереєстрація авто здійснюється в сервісних центрах МВС. Покупець повинен перереєструвати ТЗ протягом 10 днів із моменту придбання (п. 7 Порядку № 1388). Крім договору купівлі-продажу (міни) для перереєстрації автомобіля на нового власника доведеться оформити низку інших документів.

Продавець автомобіля перед продажем повинен зняти його з реєстрації в сервісному центрі МВС. Для цього йому треба подати копію відповідного рішення про продаж автомобіля (наказ або протокол зборів засновників).

Покупець автомобіля для його перереєстрації повинен подати до сервісного центру МВС:

  • заяву за формою додатка 1 або 2 до Інструкції № 379;
  • документи, що підтверджують правомірність придбання: нотаріально засвідчені договори купівлі-продажу, укладені на товарних біржах або безпосередньо в сервісному центрі МВС у присутності адміністратора цього органу, акт приймання-передачі придбаного автомобіля за формою додатка 6 до Порядку № 1388 (при купівлі у виготовлювача ТЗ) або типової форми № ОЗ-1 або довільної форми із зазначенням обов'язкових реквізитів первинного документа;
  • свідоцтво про реєстрацію автомобіля (техпаспорт) або копію реєстраційної картки з оцінкою сервісного центру МВС про зняття з обліку (для ТЗ, які раніше вже знаходилися в експлуатації);
  • документи, що підтверджують сплату всіх передбачених законодавством платежів.

До відома: при реєстрації (перереєстрації) б/у автомобіля його обов’язково оглядають фахівці експертної служби МВС для звірення ідентифікаційних номерів і складових частин ТЗ. За результатами огляду робиться відповідна оцінка в документах на автомобіль або складається акт.

Висновки

Договір купівлі-продажу (міни) рухомого майна укладається в письмовій формі. На відміну від договору купівлі-продажу (міни) нерухомості, цей договір необов'язково засвідчувати в нотаріуса.

Якщо предметом договору виступає автомобіль, необхідно враховувати деякі особливості. Реєстрація та перереєстрація авто здійснюється в сервісних центрах МВС. Новий власник повинен перереєструвати автомобіль протягом 10 днів із моменту придбання.

Коментарі до матеріалу
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали