Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Пеня в договірних відносинах може нараховуватися на негрошові зобов’язання


Суть спору

Між двома підприємствами був укладений договір підряду, за яким підрядник зобов’язався виконати будівельні роботи, а замовник – оплатити їх. Замовник перерахував підрядникові аванс, обумовлений договором. У встановлений договором строк роботи були виконані не повністю. У зв’язку із цим замовник, керуючись умовами договору, вимагав його розірвання та повернення різниці між перерахованою передоплатою та вартістю фактично виконаних підрядником робіт.

Замовник пред’явив підрядникові претензію, яку той проігнорував. Тоді замовник подав до адміністративного суду позов про розірвання договору підряду, стягнення різниці між перерахованим авансом і вартістю фактично виконаних робіт, а також суми пені, передбаченої договором, і 3 % річних.

Суд першої інстанції задовольнив позов частково – були задоволені всі позовні вимоги позивача, крім вимоги про стягнення пені. Суд, пославшись на ст. 549 ЦК, порахував, що пеня може нараховуватися тільки на грошові зобов’язання.

Суд апеляційної інстанції це рішення змінив і також задовольнив позовні вимоги позивача (замовника) про стягнення передбаченої договором пені за несвоєчасне виконання відповідачем своїх договірних зобов’язань.

Відповідач (підрядник) оскаржив це судове рішення в касаційному порядку

Висновки суду

Верховний Суд відмовив у задоволенні касаційної скарги та залишив чинним рішення суду апеляційної інстанції (Постанова Верховного Суду від 10.03.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 88149920).

Коментар

Згідно зі ст. 526 ЦК зобов’язання повинне виконуватися належним чином відповідно до умов договору. А ст. 530 ЦК говорить, що якщо в зобов’язанні встановлено строк, то зобов’язання повинне бути виконане в цей строк. У випадку порушення зобов’язання настають правові наслідки, передбачені договором або законом (ст. 611 ЦК).

Одним із таких правових наслідків є застосування до порушника неустойки у вигляді штрафу або пені. Як визначено ч. 2 ст. 883 ЦК, за невиконання або неналежне виконання зобов’язань за договором будівельного підряду підрядник сплачує неустойку, установлену договором або законом, і відшкодує збитки в повному обсязі.

У розглянутому спорі інтерес становить погляд суду на норму ст. 549 ЦК. Згідно із цією статтею неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у випадку порушення боржником зобов’язання. При цьому відповідно до ч. 3 ст. 549 ЦК пенею є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожний день прострочення. Із цього формулювання багато хто робить висновок, що пеня може застосовуватися тільки до грошових зобов’язань (до такого ж висновку дійшов і суд першої інстанції в даному спорі).

Однак, як свідчать висновки апеляційного суду та Верховного Суду, пеня може бути застосована не тільки до грошових, але й до інших зобов’язань (у нашому випадку – до несвоєчасно виконаних зобов’язань щодо здійснення будівельних робіт). Такі висновки варто враховувати як при складанні договорів, так і при договірних спорах, що виникають між контрагентами.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
Кращі матеріали