Оскарження про відмову в реєстрації податкових накладних в одній заяві
Протягом листопада сільгосппідприємству заблокували 5 податкових накладних (далі – ПН). Для їх розблокування в орган ДФС було подано письмові пояснення та копії документів згідно з пп. 201.16.3 Податкового кодексу (далі – ПК). Утім за результатами розгляду цих документів комісія ДФС прийняла за усіма заблокованими ПН 5 окремих рішень про відмову в їх реєстрації. Наразі сільгосппідприємство бажає оскаржити ці рішення до адміністративного суду. Чи можна в одній позовній заяві об’єднати та оскаржити всі 5 рішень?
Загалом рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пп. 201.16.3 ПК). При обранні одразу другого варіанта платник податків уже не зможе скористатися першим (п. 6 Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 04.07.17 р. № 485). Інших перепон для звернення до суду з метою оскарження дій ДФС немає.
Справи, де однією зі сторін є суб’єкт владних повноважень, розглядаються окружними адміністративними судами. Так, адмінсправи вирішуються за вибором позивача адміністративним судом або за його місцем проживання (перебування, знаходження), зареєстрованим в установленому порядку, або за місцезнаходженням відповідача (ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства, далі – КАС). Детальніше про порядок оскарження рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації ПН/РК у суді читайте у статті «Оскаржуємо відмову в реєстрації ПН/РК у суді».
Зверніть увагу: з 15.12.17 р. КАС діє у новій редакції. Тож, якщо вам треба звернутися до суду для розгляду справи в порядку адміністративного судочинства (оскарження рішення комісії ДФС, податкового повідомлення-рішення чи іншого рішення суб’єкта владних повноважень), майте на увазі, що норми КАС порівняно із попередньою редакцією кодексу змінилися. Доведеться ретельніше готуватися до розгляду справи. |
Згідно зі ст. 21 КАС позивач може заявити декілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов’язані між собою. У нашій ситуації усі рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН прийняті стосовно одного сільгосппідприємства. Тому можна сказати, що вони пов’язані між собою. Тобто за кількома рішеннями комісії ДФС про відмову можна оформити один позов до суду, перелічивши у позовних вимогах усі наявні рішення. Це деякою мірою полегшить сільгосппідприємству процедуру розгляду справи, адже суд одним рішенням охопить одразу всі відмови. Отже, при винесенні судом рішення на користь сільгосппідприємства в одному документі будуть перелічені усі оскаржувані рішення комісії ДФС. У такому разі строк розгляду судової справи буде загальним – протягом 30 днів із дня початку її розгляду по суті (ст. 193 КАС).
Як приклад назвемо постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.17 р. у справі № 816/1556/17, якою позовні вимоги задоволено повністю: 6 рішень комісії ДФС визнано протиправними та скасовано, а ДФС зобов’язана зареєструвати 6 ПН у ЄРПН. Тобто суд однією постановою вирішив питання одразу за 6 відмовами комісії ДФС.
Важливо! Пам’ятайте, що при об’єднанні в одній позовній заяві двох і більше вимог немайнового характеру судовий збір сплачується за кожну таку вимогу (ч. 3 ст. 6 Закону від 08.07.11 р. № 3674-VI «Про судовий збір»). Тобто сплатити доведеться за кожну вимогу, скільки б їх не було. У 2018 році сума збору за подання до адміністративного суду юрособою або фізособою-підприємцем позову з однією вимогою немайнового характеру становить 1 762 грн. (1 прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений на 1 січня календарного року). |
Коментарі до матеріалу