Оренда нерухомості, у тому числі і у фізичних осіб, передбачає укладання договору та оформлення всіх необхідних документів. Розглянемо, які юридичні аспекти потрібно врахувати, укладаючи договір оренди нерухомого майна. Зазначимо, що до нерухомого майна відносяться не тільки буділі та споруди, але й земельні ділянки, оренда яких має свої особливості, про які ми також розповімо в консультації.
При укладанні договору оренди нерухомого майна слід керуватися:
1) ЦК: § 1 гл. 58 (загальні положення про оренду); § 4 гл. 58 (оренда будівель або іншої капітальної споруди); гл. 59 (оренда житла);
2) ГК (§ 5 гл. 30).
Договір оренди нерухомого майна укладається в письмовій формі, а договір, укладений на три і більше років, повинен бути засвідчений нотаріусом (ст. 293 ЦК). Право оренди за договором зі строком дії три і більше років також підлягає держреєстрації (ст. 294 ЦК, ст. 4 Закону № 1952).
Реєстрація права оренди здійснюється за правилами, установленими Законом № 1952 і Порядком № 1127.
Щоб зареєструвати право оренди, слід звернутися або до суб'єкта держреєстрації, або до нотаріуса. Оскільки договір, який укладається на три і більше років, підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню, найбільш зручним варіантом є одночасне нотаріальне посвідчення договору та держреєстрація права оренди.
Істотними вважаються ті умови договору, які обов'язково повинні бути до нього включені. Істотними умовами договору оренди є (ст. 284 ГК):
Саме на цих умовах потрібно зосередитися в першу чергу при укладанні договору оренди нерухомого майна.
Об'єкт оренди включає склад і вартість майна з урахуванням його індексації. Цей пункт договору повинен містити: місцезнаходження та загальну площу об'єкта оренди, опис приміщень із зазначенням технічних характеристик і різних недоліків приміщення. Найменування орендовуваного об'єкта повинне збігатися з найменуванням, наведеним у правовстановних документах на цей об'єкт.
Як передбачено ст. 284 ГК, оцінка об'єкта оренди здійснюється за відновною вартістю, крім об'єктів оренди державної та комунальної власності, для оцінки яких застосовується методика, затверджена КМУ (у даному випадку це Методика № 629). Таким чином, оцінка об'єкта оренди, що не є державною або комунальною власністю, здійснюється на розсуд сторін за ринковою вартістю на момент укладання договору оренди.
Слід звернути особливу увагу на документальне оформлення факту передачі об'єкта оренди від орендодавця орендарю. Зазвичай у цих випадках складають акт приймання-передачі майна. Акт можна скласти в довільній формі, включивши до нього всі необхідні умови, у тому числі реквізити, обов'язкові для будь-якого первинного документа.
Наша рекомендація! Складаючи акт приймання-передачі, не забудьте зафіксувати в ньому дефекти та пошкодження переданого в оренду майна. Це допоможе в подальшому уникнути непорозумінь і розбіжностей між сторонами договору. |
Такий строк визначається за узгодженням сторін. У зв'язку із цим при укладанні договору радимо:
Також хочемо нагадати, у яких випадках договір оренди може бути припинений достроково.
На вимогу орендодавця договір розривається достроково, якщо орендар (ст. 782, 783 ЦК):
На вимогу орендаря договір розривається достроково, якщо орендодавець (ст. 784 ЦК):
Відповідно до ст. 286 ГК орендною платою є фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю. Її розмір може бути змінений за узгодженням сторін. Найчастіше орендна плата встановлюється в грошовій формі, але за узгодженням сторін, з урахуванням специфіки виробництва орендаря, може бути в натуральній або грошово-натуральній формі (ч. 3 ст. 286 ГК).
У договорі також визначаються періодичність, строки сплати орендної плати, а також відповідальність за несвоєчасну сплату орендних платежів (штраф, пеня).
Якою повинна бути періодичність орендних платежів?
Сторони договору самостійно визначають періодичність платежів. Вони можуть здійснюватися щомісяця або один раз на рік. Потрібно тільки чітко прописати цей момент у договорі, щоб у подальшому уникнути спорів із контролюючими органами, у тому числі й необхідність нарахування ПДФО.
Чи можна визначити орендну плату в договорі з урахуванням коливань валютного курсу?
Як роз'яснює ВГСУ (п. 5.3 Постанови № 12), сторони договору мають право встановити розмір орендної плати з урахуванням таких коливань, тобто із прив'язкою до валютного курсу.
Що стосується пені, то незалежно від того, яким способом визначається її розмір у договорі, потрібно пам'ятати, що стягнути з орендаря пеню можна в розмірі не більше подвійної облікової ставки НБУ згідно зі ст. 343 ГК і Законом № 543 (п. 5.2 Постанови № 12).
Чи обовязково потрібно складати акт приймання-передачі наданих послуг за договором оренди?
Із точки зору цивільного законодавства складання акта приймання-передачі наданих послуг з оренди не є обов'язковим: це не передбачено ні ЦК, ні ГК. Більше того, оренда не є послугою в розумінні цивільного законодавства. Про це говорить Мін’юст у Листі від 23.02.04 р. № 8-11-19.
Однак, із точки зору обліку, факт отримання/надання послуг оренди слід підтверджувати первинними документами. Згідно зі ст. 9 Закону № 996 факти здійснення господарських операцій фіксуються первинними документами. А який саме це буде документ – акт приймання-передачі надання послуг або якийсь інший, сторони вирішують самі (бажано відобразити цей момент у договорі).
Важливо! Пропишіть у договорі, який документ потрібно складати та з якою періодичністю. Як би ви не назвали документ, що підтверджує факт надання орендних послуг, головне, щоб він мав усі необхідні реквізити, передбачені для первинного документа ст. 9 Закону № 996. |
Аналогічну позицію держорганів із цього питання можна знайти у відповідних листах:
Крім вищезгаданих істотних умов, радимо вам звернути увагу на деякі інші умови договору.
1. Ремонти та поліпшення орендованого майна. Умови про це також повинні бути відображені в договорі, адже від їхнього формулювання багато в чому залежить порядок відображення операції в обліку. Так, за загальним правилом, установленим ст. 776 ЦК:
Важливий нюанс! У ст. 776 ЦК визначено, хто зі сторін договору за замовчуванням зобов’язаний робити ремонт, але із застереженням – якщо інше не встановлено договором. Тому рекомендуємо детально прописати в договорі обов’язки сторін щодо виконання ремонтів (які ремонти орендар може робити, а які ні та за чий рахунок). |
Те саме стосується і поліпшень орендованого майна, умови про які також варто чітко сформулювати в договорі. Практика показує, що саме ці умови найчастіше стають предметом спорів між сторонами договорів оренди нежитлових приміщень.
2. Порядок користування комунальними послугами в орендованому приміщенні. Тут слід визначити, хто їх оплачує та як відшкодовуються витрати на ці послуги.
3. Умови про користування земельною ділянкою. При передачі в оренду будівель і споруд потрібно враховувати одну законодавчу особливість, передбачену ст. 796 ЦК: одночасно із правом наймання будівлі, капітальної споруди (або її частини) наймачу надається право користування земельною ділянкою, на якій така будівля розташована, і право користування земельною ділянкою, що прилягає до будівлі. Сторони можуть визначити в договорі розмір земельної ділянки, переданої наймачу. Якщо ж у договорі нічого не сказано із цього приводу, наймач має право користуватися всією земельною ділянкою, якою володів орендодавець. А в ситуації, коли орендодавець не є власником ділянки, уважається, що її власник погоджується надати наймачу право користування ділянкою, якщо інше не встановлене договором між орендодавцем і власником земельної ділянки.
Слід знати! Плата за користування нерухомістю за договором оренди складається із плати за нерухомість і плати за користування земельною ділянкою (ст. 797 ЦК). Рекомендуємо в договорі оренди нерухомості відображати питання користування земельною ділянкою та розмір плати за таке використання, щоб у подальшому уникнути розбіжностей із даного питання і правильно відображати цю операцію в обліку. |
4. Страхування орендованого майна. Ця умова містить інформацію про те, хто та в якому порядку повинен страхувати майно, що є предметом оренди.
5. Можливість або неможливість передачі приміщення в суборенду. За загальним правилом, установленим ст. 774 ЦК:
До договорів суборенди застосовуються положення про договір оренди. Саме тому вимоги до форми договору та реєстрації права суборенди ті самі, що й до договору оренди. Таким чином, якщо ви укладаєте договір суборенди нерухомості на строк три і більше років, то його необхідно засвідчити в нотаріуса (ст. 794 ЦК).
6. Відповідальність сторін за порушення умов договору. Тут доцільно передбачити санкції у вигляді штрафу або пені за такі порушення, як прострочення сплати орендних платежів, прострочення передачі майна орендарю, прострочення повернення майна після закінчення строку дії договору, нецільове використання орендованого приміщення орендарем.
Порядок укладання договору оренди земельної ділянки регламентується ЗК (ст. 93, 124) і Законом № 161.
Договір оренди земельної ділянки укладається в письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути засвідчений нотаріально (ст. 14 Закону № 161).
При укладанні такого договору потрібна також держреєстрація права оренди. Так, згідно зі ст. 17 Закону № 161 об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендарю з моменту державної реєстрації права оренди. Необхідність такої реєстрації визначена й нормами п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 1952.
Реєстрація права оренди здійснюється за правилами, установленими Законом № 1952 і Порядком № 1127.
Типова форма договору оренди земельної ділянки затверджена Постановою № 220, однак її використання не є обов'язковим, важливо включити до договору оренди всі істотні умови, установлені ст. 15 Закону № 161.
Для договору оренди землі істотними умовами є (ст. 15 Закону № 161):
Якщо договором оренди землі передбачено здійснення орендарем заходів, спрямованих на охорону та поліпшення об'єкта оренди, то до договору додається додугода про відшкодування орендарю витрат на такі заходи.
Сторони можуть включити до договору оренди земельної ділянки й інші умови, які вважають необхідними.
Зверніть увагу: договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, які перебувають у власності одного орендодавця. |
Розмір орендної плати встановлюється, як правило, у грошовій формі. Але за узгодженням сторін розрахунки за оренду землі можуть здійснюватися і в натуральній формі (така форма досить часто застосовується при оренді земель сільгосппризначення).
Важливо пам’ятати: розрахунки в натуральній формі повинні відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати (ст. 22 Закону № 161). |
Розмір орендної плати за землю обчислюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не встановлене договором оренди.
Таким чином, щодо орендної плати в договорі слід чітко прописати:
Майте на увазі! У разі визнання в судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається. |
У ст. 1 Указу № 92 визначено, що одним із пріоритетних завдань розвитку аграрного сектору економіки є забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення. Ідеться про впровадження плати за оренду земельних ділянок сільгосппризначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 % вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) і поступове її збільшення залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря. На практиці багато хто розцінює це положення Указу № 92 як вимогу обов'язково встановлювати орендну плату саме в такому розмірі.
Наскільки правомірні такі твердження? На наш погляд, обмеження, установлені Указом № 92, носять рекомендаційний характер, а Закон № 161, який регулює питання, пов'язані з орендою землі, не містить подібного обмеження. Тому сторони договору оренди мають право самостійно визначати розмір орендної плати й закріплювати його в договорі. Виняток становить договір оренди земель державної та комунальної власності, сторони якого повинні враховувати норми ПК. Такої ж думки дотримується і Держкомзем (див. Листи Держкомзему від 13.04.05 р. № 14-1111/2770, от 20.10.03 г. № 1417-2-ко1291/6647).
Проте питання про розмір орендної плати за сільгоспземлі, орендовані в громадян, на сьогодні є неоднозначним і законодавчо недостатньо врегульованим. Та й судова практика із цього питання досить суперечлива, наприклад:
Тому, виходячи із практики, рекомендуємо встановлювати в договорі розмір орендної плати не нижче 3 % вартості земельної ділянки – тоді ви зможете уникнути спорів із контрагентами та контролюючими органами.
При укладанні договору оренди будівель і споруд потрібно враховувати, що якщо строк дії договору три і більше років, то договір слід засвідчувати нотаріально, а право оренди повинне бути зареєстроване у відповідному реєстрі.
При оренді земельних ділянок нотаріальне посвідчення договору здійснюється тільки за бажанням сторін, а от реєструвати право оренди обов'язково, незалежно від строку дії договору оренди.
Складаючи договір оренди, не забудьте включити до нього всі істотні умови даного виду договору. Що це за умови, ви знайдете в нашій консультації.