Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Невиплата при звільненні грошової компенсації за щорічну відпустку не вважається порушенням мінімальних державних гарантій

Сторони спору

Позивач – акціонерне товариство (далі – АТ), відповідач – Управління Держпраці.

Обставини справи

За результатом інспекційного відвідування АТ був складений акт, яким зафіксоване зокрема порушення вимог ч. 1 ст. 83 КЗпП – невиплата грошової компенсації за невикористані дні відпустки при звільненні. Наказом керівника АТ співробітник був звільнений на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП. У цього співробітника було право на компенсацію за невикористану відпустку за 25 календарних днів, але компенсація при звільненні йому не була виплачена.

За це порушення на АТ був накладений штраф у сумі 37 230 грн. на підставі абзацу четвертого ч. 2 ст. 265 КЗпП. Перевіряючі застосували саме такий штраф, оскільки визнали, що грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки є мінімальною державною гарантією.

АТ звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправною і скасувати постанову Управління Держпраці. Рішенням окружного адміністративного суду в задоволенні позову було відмовлено. Тоді АТ подало апеляційну скаргу.

Позиція позивача

На обґрунтування вимог апеляційної скарги АТ посилалося на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Позивач не заперечував проти факту порушення ч. 1 ст. 83 КЗпП (невиплата грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки при звільненні співробітника), проте вважав незаконним застосування штрафу на підставі абзацу четвертого ч. 2 ч. 265 КЗпП. На його думку, зазначена норма не поширюється на вчинене ним правопорушення.

На чиєму боці суд

Апеляційна скарга АТ була задоволена (Постанова апеляційного адміністративного суду України від 16.04.19 р. ЄДРСР, реєстр. № 81333031).

Аргументи суду

  1. У силу ч. 1 ст. 83 КЗпП у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки.
  2. Згідно із ч. 1 ст. 116 КЗпП виплата всіх сум, що належать працівникові, проводиться в день його звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми повинні бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, що належать працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
  3. Згідно зі ст. 12 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі – Закон № 108) норми оплати праці та гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток тощо), а також гарантії та компенсації працівникам у разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи в польових умовах тощо встановлюються КЗпП та іншими актами законодавства України.
  4. Норми та гарантії в оплаті праці, визначені ст. 12 Закону № 108 і положеннями КЗпП, є мінімальними державними гарантіями в оплаті праці.
  5. Глава VIIІ КЗпП, визначаючи гарантії та компенсації, не містить положень про виплату грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки при звільненні працівника, яка передбачена ч. 1 ст. 83 КЗпП.

Висновок

Згідно зі ст. 12 Закону № 108 до мінімальних державних гарантій належить саме оплата щорічної відпустки, а не грошова компенсація за невикористану щорічну відпустку.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
Кращі матеріали