Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Неправильне посилання на норму закону в наказі про звільнення не тягне за собою незаконність цього наказу

Сторони спору

Позивач – фізособа; відповідач – публічне акціонерне товариство (ПАТ).

Обставини справи

Позивач працював у відповідача на посаді машиніста автоматизованих ліній переробки тютюну 4-го розряду на виробництві сигарет, цигарок і тютюну. 16.03.17 р. він подав заяву про звільнення на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП (за угодою сторін). Цього ж дня сторони за взаємною згодою підписали угоду про припинення трудового договору. Проте в наказі про звільнення від 16.03.17 р. роботодавець помилково послався не на п. 1 ст. 36 КЗпП, а на п. 1 ст. 26 КЗпП. Відповідач ознайомив із цим наказом позивача. У день звільнення працівник отримав копію наказу, трудову книжку, а також усі виплати, що належать йому (у т. ч. вихідну допомогу). Ніяких претензій до роботодавця не заявляв. Проте в травні 2017 року цей колишній співробітник подав позов до суду з вимогою про відновлення на роботі, стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу і моральної шкоди. Суд першої та апеляційної інстанції відмовив у задоволенні позову. Тоді позивач подав касаційну скаргу до ВСУ.

Позиції сторін

Позивач (фізособа). Позивач подав заяву про звільнення за угодою сторін під психологічним тиском. Крім того, у наказі про звільнення неправильно зазначена підстава для звільнення. Замість п. 1 ст. 36 КЗпП роботодавець зазначив п. 1 ст. 26 КЗпП, що тягне за собою незаконність наказу.

Відповідач (ПАТ). Звільнення позивача було оформлене згідно із законом, психологічне насильство до нього не застосовувалося.

На чиєму боці суд

Суд (Постанова Верховного Cуду України від 27.03.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 80805727) не задовольнив касаційну скаргу колишнього співробітника, залишивши в силі рішення суду першої та апеляційної інстанцій. Тобто ВСУ підтвердив, що звільнення позивача було проведене без порушення законодавства.

Аргументи суду

1. Підстави для припинення трудового договору встановлені ст. 36 КЗпП. Підстави для розірвання трудового договору за ініціативою працівника передбачені ст. 38 та 39 КЗпП, за ініціативою власника – ст. 40, 41, 43, 431 КЗпП.

2. Однією з підстав для припинення трудового договору є угода сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП). У разі домовленості між працівником і роботодавцем трудовий договір припиняється у строк, узгоджений сторонами. Анулювання такої домовленості може відбутися тільки за взаємною згодою сторін.

3. Пропозиція (ініціатива) про припинення трудового договору на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП може виходити як від працівника, так і від роботодавця. За угодою сторін може бути припинений як трудовий договір, укладений на невизначений строк, так і строковий трудовий договір. Норма п. 1 ст. 36 КЗпП не вимагає ні від працівника, ні від роботодавця попереджати про звільнення. День закінчення роботи визначається сторонами за взаємною згодою.

4. Пропозиція (ініціатива) і сама угода сторін про припинення трудового договору на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП можуть бути укладені як у письмовій, так і в усній формі. Якщо працівник подає письмову заяву, то в заяві він повинен зазначити, що має намір звільнитися за угодою сторін, і зазначити бажану дату звільнення. Припинення трудового договору за угодою сторін оформляється тільки письмово. У наказі (розпорядженні) і трудовій книжці зазначаються підстава звільнення з посиланням на п. 1 ст. 36 КЗпП і дата звільнення.

5. Підставою для звільнення в заяві позивача зазначено п. 1 ст. 36 КЗпП, а в наказі про звільнення – п. 1 ст. 26 КЗпП. Проте цей факт не свідчить про те, що звільнення проведене незаконно. Судами встановлено, що позивач, дійсно, подав заяву про звільнення і ця заява не була анульована надалі. Позивач мав право звернутися із заявою про виправлення описки в наказі про звільнення, але він не скористався цією можливістю. Позивачем також не було доведено, що заява на звільнення написана під психологічним тиском. Виходячи з вищесказаного немає ніяких підстав для визнання звільнення позивача незаконним.

Висновок

Працівник не підлягає відновленню на роботі, якщо роботодавець оформив процедуру звільнення без порушень законодавства, але при цьому допустив описку в посиланні на статтю КЗпП як на підставу для звільнення.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали