Неоформлення підприємством прибуткового касового ордера при знятті готівки в банку загрожує йому штрафом у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми
Сторони спору
Позивач – приватне підприємство (далі – підприємство), відповідач – Головне управління ДФС у Київській області (далі – орган ДФС).
Обставини справи
Орган ДФС провів фактичну перевірку підприємства, у ході якої виявив порушення норм, що регулюють обіг готівкових коштів. На підставі акта перевірки до підприємства були застосовані два штрафи: за неоприбуткування готівки в касі підприємства та перевищення встановленого ліміту каси – на загальну суму 142 244,24 грн. і винесене податкове повідомлення-рішення (далі – ППР). Підприємство оспорило штрафи в судовому порядку, подавши позов про визнання протиправним і скасування ППР. Суд першої інстанції відмовив підприємству в задоволенні позовних вимог. Апеляційний суд залишив діючим це рішення. Тоді підприємство звернулося з касаційною скаргою до ВСУ.
Позиції сторін
Позивач. Просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і направити справу на новий розгляд, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права. Уважає, що висновки судів попередніх інстанцій не відповідають фактичним обставинам справи: суди неправильно застосували вимоги п. 2.6 і 2.8 Положення № 637.
Відповідач. Згодний із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій і просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу – без задоволення.
На чиєму боці суд
ВСУ (Постанова ВСУ від 27.03.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 73042879) був на боці органу ДФС. Він відмовив підприємству в задоволенні касаційної скарги й залишив без змін постанову суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду.
Аргументи суду
Щодо штрафу за неоприбуткування коштів у касу підприємства
1. У ході перевірки орган ДФС установив, що з поточного рахунка підприємства в банку були отримані готівкові кошти. При цьому прибуткові касові ордери (далі – ПКО) не складалися та не реєструвалися, а відповідні записи в касовій книзі не виконувалися.
2. Положенням № 637 передбачено обов'язок оприбуткування посадовими особами підприємства готівки, отриманої в тому числі і в банку, шляхом оформлення ПКО.
3. Факт отримання готівки в банку з метою подальшої їх виплати працівникам підприємства відповідно до п. 2.10 Положення № 637 впливає тільки на тривалість дозволеного строку зберігання готівки в касі підприємства та не звільняє платника податків від необхідності їх оприбуткування.
4. Абзацом третім ст. 1 Указу № 436 передбачене застосування штрафної санкції за неоприбуткування готівки в касі підприємства в п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Щодо штрафу за перевищення встановленого ліміту каси
1. На підставі відповідного наказу підприємства був установлений ліміт каси в розмірі 960 грн. А в ході перевірки було встановлено, що цей ліміт перевищено, оскільки в одному з видаткових касових ордерів (далі – ВКО) був відсутній особистий підпис отримувача готівки.
2. Відсутність у ВКО підпису отримувача є порушенням п. 3.5 Положення № 637. Тому сума готівки за таким ВКО повинна додаватися до залишку готівки в касі в день, у якому цей документ оформлено, і враховуватися при встановленні факту перевищення ліміту каси.
3. Абзацом другим ст. 1 Указу № 436 передбачено штраф за перевищення встановленого ліміту каси у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки.
Висновок
Це судове рішення ще раз свідчить про те, наскільки важливо ретельно оформляти касові документи при отриманні готівки в банку. При видачі готівки з каси не забувайте перевіряти наявність усіх підписів на видаткових документах. Це вбереже ваше підприємство від серйозних фінансових санкцій. Нагадаємо, з 05.01.18 р. діє нове Положення № 148. Однак порядок видачі готівки з каси підприємства залишився колишнім
Коментарі до матеріалу