Позивач – роботодавець (підприємство); відповідач – працівник.
Відповідач був призначений на посаду начальника баз, із ним був укладений договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, згідно з яким він був зобов’язаний дбайливо ставитися до ввірених йому матеріальних цінностей, вести їх облік і нести повну матеріальну відповідальність за їх збереження. За час виконання посадових обов’язків відповідач неодноразово отримував від підприємства товарно-матеріальні цінності (далі – ТМЦ) на підставі бухгалтерських документів, проте не вів облік і не подавав звіт про рух і залишки ТМЦ. Із цієї причини підприємством була проведена інвентаризація, у результаті була виявлена недостача ТМЦ і встановлена загальна сума завданого підприємству майнового збитку, що підтверджується актом, з яким відповідач був ознайомлений. Добровільно погасити суму збитку відповідач відмовився, тому підприємство звернулося до суду.
Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позовних вимог підприємству було відмовлено. Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін. Підприємство подало касаційну скаргу.
Підприємство зазначало, що працівник мав стежити за схоронністю ввірених йому ТМЦ на підставі укладеного з ним договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, а також був зобов’язаний здійснювати нагляд за матеріально-технічним станом баз, вести облік матеріальних цінностей і нести повну матеріальну відповідальність за збереження ввірених йому цінностей відповідно до посадової інструкції. Заявник посилався на бухгалтерські документи (копії прибуткових накладних), які підтверджують факт отримання ТМЦ працівником, що останній не заперечував.
Верховний Суд залишив рішення суду першої та апеляційної інстанцій без змін. Підприємству відмовлено в задоволенні його касаційної скарги (Постанова Верховного Суду від 29.06.21 р., ЄДРСР, реєстр. № 98267270).
Договір про повну матеріальну відповідальність у письмовій формі можна укладати тільки з працівниками, які обіймають певні посади або виконують певні роботи, включені до Переліку № 447. Такий договір, укладений з іншими особами, є недійсним. Факт укладення з працівником договору про повну матеріальну відповідальність у випадках, не передбачених законодавчо, не є підставою для покладання на працівника матеріальної відповідальності в повному розмірі збитку згідно з п. 1 ч. 1 ст. 134 КЗпП.