Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи можна утримати суму індексації із зарплати працівника


Сторони спору

Позивач – працівник, відповідач – роботодавець.

Обставини справи

За наказом роботодавця із зарплати працівника було утримано 368,19 грн – як суму, надмірно виплачену йому в результаті допущеної бухгалтером лічильної помилки. Працівник же вважав, що ця сума, як і в минулих місяцях, нарахована йому як індексація зарплати, тобто не є результатом лічильної помилки, а отже, підстав утримувати цю суму з його зарплати в роботодавця не було.

Працівник звернувся до суду з позовною заявою, у якій просив: визнати неправомірними дії роботодавця, скасувати наказ про утримання з його зарплати 368,19 грн і стягнути з роботодавця цю суму на його користь.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позовних вимог. Тоді позивач вирішив відстоювати свої права далі і подав касаційну скаргу.

Позиція сторін

Позивач (працівник). Подання касаційної скарги мотивував тим, що апеляційний суд, хоча і дійшов правильного висновку про неправомірність винесення відповідачем вищезазначеного наказу, проте неправильно застосував положення ст. 233 КЗпП, оскільки не взяв до уваги, що вимоги про стягнення зарплати в разі порушення законодавства про оплату праці не обмежуються якимось строком.

Відповідач (роботодавець). Стверджував, що бухгалтер допустив лічильну помилку, тому на підставі наказу по підприємству із зарплати працівника правомірно була утримана помилково нарахована і виплачена йому сума індексації у розмірі 368,19 грн.

На чиєму боці суд

Верховний Суд задовольнив позовні вимоги позивача (Постанова Верховного Суду від 27.02.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 80235745. Постанова Житомирського апеляційного суду від 22.11.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 78106990).

Аргументи суду

  1. Згідно із ч. 6 ст. 95 КЗпП зарплата підлягає індексації в установленому законодавством порядку.
  2. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону від 03.07.91 р. № 1282-XII і Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078.
  3. Структура зарплати, визначена ст. 2 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР, передбачає існування основної зарплати, додаткової зарплати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
  4. Згідно із ч. 1–2 ст. 127 КЗпП відрахування із зарплати можуть проводитися тільки у випадках, передбачених законодавством України. Зокрема, із зарплати можуть бути утримані суми, надмірно виплачені працівникові внаслідок лічильних помилок.
  5. У ст. 24 постанови Пленуму ВСУ від 24.12.99 р. № 13 зазначено, що до лічильних помилок належать неточності в розрахунках, повторне нарахування зарплати за один і той самий період тощо. До лічильних помилок не належать помилки, допущені через неправильне застосування закону або інших нормативно-правових актів, не пов’язані з розрахунками.
  6. У цій ситуації позивачеві була нарахована і виплачена індексація зарплати в тій самій сумі, що й за попередні місяці. При цьому в роботодавця не змінилися підстави, за якими індексація нараховувалася саме в цій сумі. Тому наказ про утримання із зарплати працівника суми індексації у розмірі 368,19 грн як надмірно нарахованої в результаті лічильної помилки є неправомірним.

Висновок

Нарахування зарплати із сумою індексації, як і в попередніх місяцях, не може вважатися результатом лічильної помилки. Тому сума індексації, нарахованої відповідно до вимог законодавства, не підлягає утриманню із зарплати працівника

Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
13.05.2025
Алкоголь, тютюн та пальне: штрафи у сфері ліцензування
У статті розглянемо, які штрафи застосовуються за порушення у сфері ліцензування щодо алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального. З 2025 року правила ліцензування господарської діяльності з виробництва, торгівлі, зберігання алкоголю, тютюнових виробів та пального змінилися. Не всім суб'єктам ...
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
У консультації ми розглянемо, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповімо на ваші запитання. Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX &l...
Кращі матеріали