Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи можна утримати суму індексації із зарплати працівника

13.10.2021 186 0 2


Сторони спору

Позивач – працівник, відповідач – роботодавець.

Обставини справи

За наказом роботодавця із зарплати працівника було утримано 368,19 грн – як суму, надмірно виплачену йому в результаті допущеної бухгалтером лічильної помилки. Працівник же вважав, що ця сума, як і в минулих місяцях, нарахована йому як індексація зарплати, тобто не є результатом лічильної помилки, а отже, підстав утримувати цю суму з його зарплати в роботодавця не було.

Працівник звернувся до суду з позовною заявою, у якій просив: визнати неправомірними дії роботодавця, скасувати наказ про утримання з його зарплати 368,19 грн і стягнути з роботодавця цю суму на його користь.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позовних вимог. Тоді позивач вирішив відстоювати свої права далі і подав касаційну скаргу.

Позиція сторін

Позивач (працівник). Подання касаційної скарги мотивував тим, що апеляційний суд, хоча і дійшов правильного висновку про неправомірність винесення відповідачем вищезазначеного наказу, проте неправильно застосував положення ст. 233 КЗпП, оскільки не взяв до уваги, що вимоги про стягнення зарплати в разі порушення законодавства про оплату праці не обмежуються якимось строком.

Відповідач (роботодавець). Стверджував, що бухгалтер допустив лічильну помилку, тому на підставі наказу по підприємству із зарплати працівника правомірно була утримана помилково нарахована і виплачена йому сума індексації у розмірі 368,19 грн.

На чиєму боці суд

Верховний Суд задовольнив позовні вимоги позивача (Постанова Верховного Суду від 27.02.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 80235745. Постанова Житомирського апеляційного суду від 22.11.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 78106990).

Аргументи суду

  1. Згідно із ч. 6 ст. 95 КЗпП зарплата підлягає індексації в установленому законодавством порядку.
  2. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону від 03.07.91 р. № 1282-XII і Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078.
  3. Структура зарплати, визначена ст. 2 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР, передбачає існування основної зарплати, додаткової зарплати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
  4. Згідно із ч. 1–2 ст. 127 КЗпП відрахування із зарплати можуть проводитися тільки у випадках, передбачених законодавством України. Зокрема, із зарплати можуть бути утримані суми, надмірно виплачені працівникові внаслідок лічильних помилок.
  5. У ст. 24 постанови Пленуму ВСУ від 24.12.99 р. № 13 зазначено, що до лічильних помилок належать неточності в розрахунках, повторне нарахування зарплати за один і той самий період тощо. До лічильних помилок не належать помилки, допущені через неправильне застосування закону або інших нормативно-правових актів, не пов’язані з розрахунками.
  6. У цій ситуації позивачеві була нарахована і виплачена індексація зарплати в тій самій сумі, що й за попередні місяці. При цьому в роботодавця не змінилися підстави, за якими індексація нараховувалася саме в цій сумі. Тому наказ про утримання із зарплати працівника суми індексації у розмірі 368,19 грн як надмірно нарахованої в результаті лічильної помилки є неправомірним.

Висновок

Нарахування зарплати із сумою індексації, як і в попередніх місяцях, не може вважатися результатом лічильної помилки. Тому сума індексації, нарахованої відповідно до вимог законодавства, не підлягає утриманню із зарплати працівника

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали