Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Коли рішення, прийняті зборами ТОВ, є недійсними

Сторони спору

Позивач – фізособа (учасник ТОВ); відповідач – ТОВ.

Обставини справи

У ТОВ два учасники (обидва – фізособи), кожен володіє 50 % статутного капіталу (далі – СК). Рішенням загальних зборів було прийняте рішення про перерозподіл часток у СК на користь одного з них, оскільки інший не зробив свій внесок до СК. Цей учасник звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів ТОВ і про скасування реєстраційного запису про перерозподіл часток у СК до ЄДР. Свою позицію він мотивував тим, що загальні збори проведені без його участі. Суд задовольнив позов, це рішення було залишене в силі судом апеляційної інстанції. Тоді відповідач подав касацію.

Позиції сторін

Позивач. У відгуку на касаційну скаргу підкреслив, що повідомлень про проведення загальних зборів не отримував, не знав про їх проведення і не був ознайомлений з порядком денним.

Відповідач. Просить відмовити в задоволенні позову, оскільки суди попередніх інстанцій протиправно застосували положення статуту ТОВ щодо кворуму загальних зборів. А Закон від 06.02.18 р. № 2275-VIII (далі – Закон № 2275) такої вимоги не містить.

На чиєму боці суд

Суд був на боці позивача (учасника ТОВ) (постанова Верховного Суду від 22.01.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 87086286). Касаційна скарга була залишена без задоволення а рішення суду першої та апеляційної інстанції – без зміни.

Аргументи суду

  1. Згідно з ч. 1 ст. 33 Закону № 2275 збори учасників ТОВ та ТДВ проводяться в порядку, установленому цим Законом і статутом товариства. Так, у ст. 32 Закону № 2275 зазначено, що загальні збори скликаються виконавчим органом товариства шляхом направлення повідомлення кожному учасникові – не пізніше ніж за 30 днів до дати зборів, якщо інший строк не передбачений статутом. Повідомлення направляють поштовим відправленням з описом вкладення, але статутом товариства може бути встановлений інший спосіб.
  2. Згідно з п. 3 «Прикінцевих і перехідних положень» Закону № 2275 протягом року з дня набуття чинності цього закону положення статуту ТОВ діють у частині, яка відповідає законодавству, що діяло на день набуття чинності цього Закону. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту ТОВ та ТДВ. Судами встановлено, що на 17.08.18 р. (момент прийняття оспорюваних рішень) статут ТОВ не був приведений у відповідність з нормами Закону № 2275 (діяла редакція статуту від 10.06.16 р.). Тому порядок скликання і проведення ТОВ загальних зборів учасників визначався, зокрема, статутом ТОВ.
  3. У п. 8.16 статуту ТОВ зазначено, що про дату, час і місце проведення загальних зборів учасники повідомляються письмово або по телефону, а не пізніше ніж за 7 днів до зборів учасники можуть ознайомитися з документами з питань, унесених до порядку денного.
  4. На момент розгляду справи судом першої інстанції матеріали справи не містили доказів того, що позивача повідомили про скликання загальних зборів. Своїм правом надати такі докази відповідач у місцевому суді не скористався. Він надав докази, які, на його думку, підтверджують, що позивача повідомили про скликання загальних зборів, до суду апеляційної інстанції – з клопотанням про визнання поважними причин пропуску строку для подання таких доказів. Проте відповідач не назвав причини, через які об'єктивно не зміг надати такі документи до суду першої інстанції.
  5. Своєчасне повідомлення учасників про скликання загальних зборів є необхідною умовою для того, щоб кожний учасник міг сформувати своє бачення питань, включених до порядку денного, і повноцінно брати участь у їх обговоренні. Згідно з п. 8.8 статуту ТОВ, загальні збори вважаються повноважними, якщо на ньому присутні учасники (їх представники), які володіють більше 50 % голосів. У цьому випадку кворуму не було, тому рішення, прийняті на зборах, порушують корпоративні права позивача.

Висновок

У Законі № 2275 немає положень про кворум загальних зборів ТОВ, проте у ст. 33 цього Закону є положення про те, що при проведенні зборів повинні дотримуватися також положення статуту госптовариства. А статут ТОВ вимагав наявність кворуму. Крім того, відповідач не надав своєчасно суду доказу того, що позивача повідомили про дату зборів. Ці два факти і стали причиною того, що ТОВ програло корпоративний спір.

Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
13.05.2025
Алкоголь, тютюн та пальне: штрафи у сфері ліцензування
У статті розглянемо, які штрафи застосовуються за порушення у сфері ліцензування щодо алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального. З 2025 року правила ліцензування господарської діяльності з виробництва, торгівлі, зберігання алкоголю, тютюнових виробів та пального змінилися. Не всім суб'єктам ...
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
У консультації ми розглянемо, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповімо на ваші запитання. Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX &l...
Кращі матеріали