Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Коли орган ДФС не може донарахувати податкові зобов’язання та застосувати штрафні санкції

Сторони спору

Позивач – ТОВ, відповідач – орган ДФС.

Обставини справи

У грудні 2015 року орган ДФС провів камеральну перевірку ТОВ. В акті перевірки від 01.12.15 р. було зафіксовано, що ТОВ порушило норми п. 187.8, 201.10 ПК, а саме: занижено податкові зобов’язання з ПДВ унаслідок зменшення вартості послуг, отриманих від нерезидента. На підставі висновків акта відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) від 14.12.15 р. про збільшення суми грошового зобов’язання з ПДВ на 551 146 грн. за основним платежем і на 137 787 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями. ТОВ не погодилося з рішенням органу ДФС і подало позов із вимогою визнати незаконним і скасувати ППР. Суд першої та апеляційної інстанцій задовольнив вимоги позивача. Після цього орган ДФС звернувся до ВСУ.

Позиції сторін

Позивач. Позивачем був поданий уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявленої помилки за жовтень 2015 року. Ця помилка не вплинула на суму податку, який сплачується до держбюджету.

Відповідач. Виписані позивачем податкові накладні (далі – ПН) складені за результатами різних операцій, про що свідчить різна сума ПДВ у цих ПН.

На чиєму боці суд

ВСУ відмовив органу ДФС у задоволенні касаційної скарги (Постанова ВСУ від 10.06.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 82349590).

Аргументи суду

  1. Отримувач послуг – платник ПДВ у порядку, визначеному ст. 201 ПК, складає ПН із зазначенням нарахованого ним податку та на її підставі включає суми ПДВ до податкового кредиту у встановленому порядку. Така ПН підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.
  2. Якщо отримувач послуг зареєстрований як платник податків, сума нарахованого ПДВ включається до складу податкових зобов’язань декларації за відповідний звітний період (п. 208.3 ПК). Платник ПДВ – покупець товарів (послуг) від нерезидента, місце постачання яких знаходиться на митній території України, за результатами отримання таких товарів (послуг) самостійно виписує ПН, яка підлягає реєстрації в ЄРПН, і за результатами такої операції одночасно відображає суми податкових зобов’язань і податкового кредиту у своїй податковій звітності.
  3. Згідно з п. 192.1 ПК якщо після постачання товарів/послуг змінюється сума компенсації їх вартості, включаючи подальший за постачанням перегляд цін, перерахунок при поверненні товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми передоплати, податкові зобов’язання та податковий кредит постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування (далі – РК) до ПН, який складений у порядку, установленому для ПН, і зареєстрований в ЄРПН.
  4. Позивач припустився помилки в даті ПН, унаслідок чого виникли помилки в показниках податкової звітності. У подальшому позивач виправив помилку. ПН були оформлені із правильними датами, відповідні виправлення внесено до податкової звітності шляхом подання РК до ПН від 01.10.15 р. та уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2015 року.
  5. Акти приймання-передачі послуг датовано 10.11.15 р., а орган ДФС не довів, що ПН були виписані за різними господарськими операціями. Зазначені коригування податкової звітності не призвели до фактичного заниження позивачем податкового зобов’язання з ПДВ, тому ППР від 14.12.15 р. винесено неправомірно.

Висновок

Якщо подання уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок не призвело до фактичного заниження податкового зобов’язання, то підстав для їх донарахування та накладення штрафних санкцій немає.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
Кращі матеріали