Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Коли можна стягнути з юрособи невиплачені дивіденди


Сторони спору

Позивач – акціонер ПАТ (фізособа); відповідач – публічне акціонерне товариство (далі – ПАТ).

Обставини справи

Позивач є акціонером ПАТ, маючи прості іменні акції. На загальних зборах ПАТ були прийняті рішення про виплату акціонерам дивідендів за 2007, 2010, 2011–2014 роки і визначені терміни виплати цих дивідендів. Кінцевий термін виплати дивідендів був таким: за 2007 рік – 11.08.11 р.; за 2010 рік – 31.12.11 р.; за 2011, 2012, 2013 роки – 10.04.15 р.; за 2014 рік – 03.10.15 р. Проте станом на 2019 рік свої зобов'язання з виплати дивідендів ПАТ не виконало. Позивач звернувся до господарського суду 31.10.19 р. з позовом про стягнення з ПАТ суми дивідендів, 3 % річних та інфляційних витрат, нарахованих на суму основного боргу.

Позиції сторін

Позивач. Просив стягнути з відповідача суму нарахованих дивідендів, 3 % річних та інфляційні витрати.

Відповідач. Просив відмовити в задоволенні позову і подав заяву про застосування строків позовної давності.

На чиєму боці суд.

Суд був на боці відповідача (ПАТ) (рішення господарського суду м. Києва від 30.01.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 87510833). У задоволенні позовних вимог було відмовлено внаслідок пропуску позивачем строку позовної давності.

Аргументи суду

  1. Інформацію про порядок, терміни та умови виплати дивідендів відповідач розміщував у засобах масової інформації, як того вимагало законодавство і статут товариства.
  2. Згідно зі ст. 256 Цивільного кодексу (далі – ЦК) позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права та інтересу. Відповідно до ст. 257 ЦК у загальному випадку строк позовної давності становить 3 роки. Перебіг позовної давності починається з того дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК).
  3. Позовна давність застосовується судом тільки за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення судом по суті справи (ч. 3, 4 ст. 267 ЦК). Закінчення позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові.
  4. Згідно із ч. 4 ст. 319 власність зобов'язує. При цьому особа, здійснюючи право власності на майно, що належить йому, має діяти відповідально. Зокрема, проявляти турботу стосовно цього майна, бути обізнаною про його стан тощо. Той факт, що особа не знала про допущене порушення через байдужість до своїх прав, робить неможливим відновлення пропущеного строку для звернення до суду.
  5. Порівняльний аналіз понять «дізнався» і «міг дізнатися», що містяться у ст. 261 ЦК, дозволяє дійти висновку, що в особи є не тільки можливість, але й обов'язок знати про стан своїх майнових прав. Тому однієї заяви про те, що позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо. Позивач повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого цивільного права.
  6. У момент прийняття всіх рішень про виплату дивідендів позивач був співробітником ПАТ, а значить, у разі належного здійснення права власності на майно (акції), що належить йому, мав додаткову можливість бути обізнаним у питанні про виплату дивідендів акціонерам товариства.

Висновок

У розглянутій ситуації акціонер звернувся до суду за стягненням дивідендів надто пізно: 3-річний строк позовної давності, що обчислюється з моменту закінчення строку виплати, давно минув. свою довгу бездіяльність позивач мотивував тим, що не був повідомлений про прийняття рішення про виплату дивідендів. проте в рішенні у цій справі суд зазначив, що позивач не знав, але міг дізнатися про виплату дивідендів. тому якщо ваші права на виплату дивідендів порушуються, будьте пильними і не пропустіть строк позовної давності для звернення до суду!

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали