Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як призупинити постанову Держпраці про накладення штрафу до винесення рішення судом

20.08.2018 1804 0 1

Ситуація. За результатами інспекційного відвідування орган Держпраці наклав штраф на підприємство в розмірі 111 690 грн. згідно з абзацом другим ч. 2 ст. 265 КЗпП – за фактичний допуск співробітника до роботи без оформлення трудового договору. Підприємство не погодилося з таким рішенням Держпраці та подало позов до суду про касування постанови про накладення штрафу. Однак, незважаючи на процес оскарження, орган Держпраці направив цю постанову на виконання до територіального органу державної виконавчої служби.

У чому запитання. Чи можна призупинити виконання постанови органу Держпраці про накладення штрафу до набуття чинності рішення суду?

Коротка відповідь. Це можливо, якщо позивач подасть до суду заяву про вживання заходів щодо забезпечення позову і суд погодиться вжити цих заходів.


Якщо суб'єкт господарювання (далі – СГ) не згодний із накладенням штрафу органом Держпраці, він має право звернутися до суду. Однак навіть у випадку судового оскарження дія постанови органу Держпраці не призупиняється (докладніше див. нижче). Тобто штраф усе одно доведеться заплатити, а потім уже доводити неправомірність його накладення в суді й намагатися повернути свої гроші.

Заплатити штраф необхідно протягом місяця із дня прийняття постанови про його накладення (п. 9 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.13 р. № 509, далі – Порядок № 509).

Що буде, якщо вчасно не заплатити штраф, накладений органом Держпраці?

Згідно з п. 11 Порядку № 509 не сплачені в добровільному порядку штрафи, передбачені ч. 2 ст. 265 КЗпП, стягуються органами державної виконавчої служби (далі – органі ДВС). Це значить, що органам ДВС достатньо постанови органу Держпраці про накладення штрафу, щоб відкрити виконавче провадження щодо виконання даної постанови. Оскарження СГ постанови органу Держпраці не є підставою для призупинення вчинення виконавчих дій (ч. 1 ст. 34 Закону від 02.06.16 р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження»).

Якщо СГ добровільно не сплатить штраф, до нього можуть застосувати заходи щодо примусового виконання постанови (звернення стягнення на кошти, накладення арешту на майно і т. д.). Виходить, що СГ спочатку потрібно заплатити цю суму, а тільки потім через суд добиватися справедливості.

Вихід є! Щоб не платити штраф до винесення рішення судом, СГ може подати до суду заяву про вживання заходів щодо забезпечення позову. Підстави та види забезпечення позову передбачені в ст. 150, 151 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС).

Розповімо про дану процедуру докладніше.

Подання СГ заяви про забезпечення позову гарантує призупинення постанови органу Держпраці?

Ужити заходів щодо забезпечення позову – це право, а не обов'язок суду. Тобто суд може як задовольнити вимоги СГ про призупинення постанови органу Держпраці, так і відмовити в цьому.

Підстави для забезпечення позову передбачені в ч. 2 ст. 150 КАС. Заходи щодо забезпечення застосовуються у випадках, коли:

  • невжиття таких заходів може суттєво ускладнити або унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист чи відновлення порушених або оспорюваних прав чи інтересів позивача, для захисту яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
  • або є очевидні ознаки протиправності рішення, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень і порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, діями або бездіяльністю.

Це треба знати! Подання позову, а також відкриття провадження за адміністративною справою не призупиняють автоматично дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, якщо суд не вжив відповідних заходів забезпечення позову.

 
Як правильно подати заяву про вжиття заходів щодо забезпечення позову?

Така заява подається до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням СГ або за місцезнаходженням органу Держпраці, який виніс постанову про накладення штрафу.
Подати заяву про забезпечення позову можна (ст. 153 КАС):

  • до подання позовної заяви. У такому випадку позов про скасування постанови органу Держпраці потрібно подати протягом 10 днів із дня винесення судом ухвали про забезпечення позову;
  • разом із поданням позову;
  • після відкриття провадження у справі.

Як правильно скласти заяву про забезпечення позову?

Правила складання такої заяви ви знайдете в ст. 152 КАС (зразок формулювання заяви ми наводимо в кінці консультації). Заява подається в письмовій формі і повинна містити такі реквізити, як (ч. 1 ст. 152 КАС):

  • найменування суду;
  • ім'я (найменування) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юросіб) або місце проживання чи перебування (для фізосіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ (для юросіб), реєстраційний номер облікової картки платника податків при його наявності (для фізосіб) або серія та номер паспорта для фізосіб – громадян України, номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
  • предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
  • заходи забезпечення позовів, які СГ просить застосувати, з обґрунтуванням їх необхідності. У нашому випадку на підставі ч. 1 ст. 151 КАС необхідно вимагати призупинення дії постанови Держпраці про накладення штрафу до набуття чинності судового рішення;
  • інші відомості, необхідні для забезпечення позову.

ЗРАЗОК

<...>

Заява про забезпечення позову

У провадженні Харківського окружного адміністративного суду перебуває справа № 795/900/18 за позовом ТОВ «Люкс» до Головного управління Держпраці у Харківській області про скасування постанови про накладення штрафу від 04.06.18 р. № 569/4.7-11/336.

Незважаючи на оскарження цієї постанови у судовому порядку, відповідач направив її на виконання до Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального Управління юстиції у

Харківській області, яким у подальшому відкрито виконавче провадження з примусового виконання цієї постанови.

07.08.18 р. державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови Держпраці у Харківській області про накладення штрафу від 04.06.18 р. № 569/4.7-11/336.

На підставі ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;

2) або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

На сьогодні існує реальна можливість початку державним виконавцем примусового виконання постанови відповідача, оскарження якої, згідно із чинним законодавством, не зупиняє її виконання. Позивач немає наміру сплачувати накладений на нього штраф в добровільному порядку до винесення рішення судом у справі № 795/900/18.

Отже, наразі існує очевидна загроза заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

З огляду на зазначене та керуючись ст. 150–153 КАС, прошу:

Забезпечити позов шляхом зупиненння дії постанови Головного управління Держпраці у Харківській області про накладення штрафу від 04.06.18 р. № 569/4.7-11/336 відносно ТОВ «Люкс» до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 795/900/18.
<...>

 

Важливий момент! При поданні заяви необхідно сплатити судовий збір і додати до заяви документи, що підтверджують його сплату (ч. 4 ст. 152 КАС).

У якому розмірі сплачується судовий збір?

Судовий збір за подання заяви про забезпечення позову становить 0,3 прожиткових мінімуми для працездатних осіб (далі – ПМ), зараз це 528,60 грн. Нагадаємо, що розмір ПМ береться на 1 січня календарного року, у якому подається заява (ч. 1 ст. 4 Закону від 08.07.11 р. № 3674-VI). На 1 січня 2018 1 ПМ становить 1 762 грн.

У які строки суд розглядає заяву СГ про забезпечення позову?

Заява розглядається судом протягом 2 днів із дня його надходження (ч. 1 ст. 154 КАС).

Як суд оформляє результати розгляду заяви про забезпечення позову?

Суд виносить ухвалу про забезпечення позову або про відмову в забезпеченні позову (ч. 5 ст. 154 КАС). Якщо судом прийнято рішення забезпечити позов, то в ухвалі будуть зазначені види забезпечення позову та підстави для їх обрання (ч. 6 ст. 154 КАС).

У які строки повинна бути виконана ухвала суду про призупинення постанови органу Держпраці про винесення штрафу?

Ухвала суду про забезпечення позову підлягає негайному виконанню (ч. 1 ст. 156 КАС). Примірник ухвали суду негайно направляється СГ, який подав заяву, та органу Держпраці, який виніс постанову про накладення штрафу.

А якщо вже відкрито виконавче провадження, чи можливе призупинення постанови Держпраці?

Так, ухвала суду про забезпечення позову підлягає виконанню навіть у випадку відкриття виконавчого провадження (ч. 1 ст. 156 КАС).

Судова практика

На жаль, судова практика з даного питання – неоднозначна.

Наведемо приклади, коли суди задовольняли заяви СГ про забезпечення позову шляхом призупинення постанови Держпраці:

  • ухвала Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.17 р., ЄДРСР, реєстр. № 65506075;
  • ухвала Рівненського окружного адміністративного суду від 27.06.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 74977112;
  • ухвала Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.18 р., реєстр. № 72279060.

Як правило, суди відмовляють СГ у задоволенні заяви про забезпечення позову у випадку, якщо він не подав доказів того, що розпочато виконавче провадження щодо примусового виконання оскаржуваної постанови про накладення штрафу (див. ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.07.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 75425173; ухвала Черкаського окружного адміністративного суду від 01.08.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 75641679). Однак іноді й відкриття виконавчого провадження не є вагомим аргументом для суду (наприклад, див. ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.17 р., ЄДРСР, реєстр. № 66293466).

Висновки

За загальним правилом постанови органу Держпраці про накладення штрафу не призупиняються в разі їх судового оскарження. Тобто спочатку потрібно заплатити штраф, а тільки потім через суд доводити незаконність постанови органу Держпраці. Але цього можна спробувати уникнути, подавши до суду заяву про вжиття заходів щодо забезпечення позову. При складанні та поданні такої заяви СГ потрібно керуватися ст. 150–153 КАС.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали