Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Хочете швидкі витрати – відступіть право вимоги боргу

У чому полягає проблема: у підприємства дефіцит оборотних коштів, пов'язаний з несвоєчасною оплатою дебіторами своїх заборгованостей. При цьому підприємство має значні суми до нарахування з податку на прибуток.

Чим допоможе пропоноване рішення: відступлення права вимоги боргу дебіторові (з дисконтом) дозволить вирішити проблему з оборотними коштами (за нього заплатить інше підприємство), а продавець (кредитор) знизить рівень податкового навантаження з податку на прибуток.

Як відомо, час лікує. І сьогодні у значної частини українських підприємств уже намітилося позитивне зростання показників, у тому числі прибутку. Але платіжна дисципліна українських покупців часто «кульгає», і вони не можуть своєчасно сплатити свої борги постачальникам (продавцям). Бажаючи швидше отримати свої гроші за відвантажену продукцію (роботи, послуги), деякі продавці навіть готові пожертвувати частиною боргів своїх покупців, відступивши їх третім особам з дисконтом або безплатно. Тим більше що такі втрати для продавців є витратами і зменшують загальну суму їх оподатковуваного прибутку. У яких випадках можна проводити такі операції і з ким, як їх документально оформити та відобразити в обліку, розглянемо в цій консультації.

Отже, ітиметься про відступлення права вимоги боргу. Це можливо в ситуації, коли є боржник (покупець) і старий кредитор (продавець). У покупця числиться кредиторська заборгованість (Кт 631, 685 тощо), а в старого кредитора – дебіторська (Дт 36, 37). І ось цей старий кредитор вирішує відступити (продати) цю дебіторську заборгованість новому кредиторові.

З позиції Цивільного кодексу (далі – ЦК) (ст. 512) передача права вимоги (цесія) є заміною кредитора в зобов'язанні шляхом передачі ним своїх прав іншій особі за договором (відступлення права вимоги). Іноді договором або законом може бути передбачена пряма заборона на заміну сторони договору (ч. 3 ст. 512 ЦК).

На практиці при укладенні договору відступлення права вимоги боргу дотримуються ряду правил.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали