Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Минулого року – без різниць, цьогоріч – з різницями: чи буде різниця за використанням резерву?

Нове

24.02.2025 5 0 1

Ситуація. За 2023 рік дохід не перевищував 40 млн грн, і підприємство не використовувало різниці (поставило відмітку в декларації про відмову). Та 2023 року нарахували резерв у бухобліку за Дт 474 «Забезпечення інших витрат і платежів». Відповідно, це вплинуло на фінрезультат і збільшувальною різницею не перекривалося.

За результатами 2024 року підприємство стало високодохідником (дохід перевищив 40 млн грн), тому в декларації за 2024-й використовує вже всі різниці.

Запитання. Чи показувати зменшувальну різницю на використання зазначеного резерву у 2024 році, якщо під час його створення у 2023 році збільшувальної не було?

Коротка відповідь. Так, у разі використання резерву (якщо це не резерв відпусток чи інших виплат, пов’язаних з оплатою праці) високодохідник може застосувати різницю, яка зменшує фінрезультат, незважаючи на те що, формуючи цей резерв у минулому році, збільшувальної різниці не було. Хоча це видається дещо нелогічним, адже відбувається повторний вплив на базу оподаткування, але Податковий кодекс (далі – ПК) не містить заборони для цього чи якихось умов, і не врегульовує ситуацій з такими перехідними моментами («з різницями» на «без різниць». Але деякі податкові ризики все ж існують, про що свідчить судова практика. Пояснимо, аргументуючи свої висновки нормами ПК, та наведемо судові рішення.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали