В грудні можна виправити помилку в ПДФО без штрафів
Формуючи податкову звітність, або вже подавши її, бухгалтер може, із жахом, виявити, що суму ПДФО одному (або декільком) працівникам пораховано та утримано з помилкою. В такому випадку не потрібно панікувати, адже помилку можна виправити та уникнути штрафу.
Коли нараховується штраф за ст.127 ПК
Ця стаття передбачає нарахування штрафу у випадку ненарахування, неутримання та/або несплати (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.
Тобто, штраф застосовується, якщо підприємство (або ФОП із найманими працівниками) нарахували дохід (ЗП) своїм працівникам та не утримали, або утримали у меншій сумі ПДФО та військовий збір та/або не сплатили ПДФО та ВЗ до бюджету коли виплачували ЗП.
Наприклад, працівнику нараховано та виплачено ЗП за місяць у розмірі 10000,00 грн., а ПДФО помилково (в зв’язку з виплатою авансу) утримано на рівні 1600,00 грн. (замість 1800,00 грн.). Тоді, штраф становитиме (1800-1600) х 25% = 50,00 грн. (якщо це перше порушення за останні 1095 днів). У випадку другого порушення штраф становитиме 25%, а всі наступні порушення протягом останніх 1095 днів будуть штрафуватися у розмірі 75%.
Разом із тим, абзац восьмий п. 127.1 ПК дає можливість уникнути штрафу у разі якщо ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) ПДФО самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого п. 169.4 ПК, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами ПК.
Можливість виправити помилку у ПДФО протягом звітного року
На практиці, органи ДФС стверджуватимуть що цей пункт ПК стосується лише випадків, коли до ЗП застосовується податкова соціальна пільга. Таке твердження є неправильним з огляду на таке.
Можливість уникнути штрафу поширюється на весь пункт 169.4 ПК. А цей пункт, в свою чергу має підпункт 169.4.3, яким передбачено, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.
Фактично, роботодавцю надається можливість у будь-який час та за будь-який період зробити перерахунок ПДФО. В той же час, для уникнення штрафу бажано виявити помилку в межах звітного року.
Разом із тим, у пп. 169.4.2 ПК передбачено, що роботодавець платника податку зобов'язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року.
Отже, перерахунок суми доходів потрібно робити щодо всіх працівників роботодавця, а не лише щодо тих, які отримують податкову соціальну пільгу.
Здійснивши перерахунок та виявивши помилку у сумі ПДФО, про яку бухгалтеру вже було відомо, коригуємо ПДФО працівника за грудень 2018 року та вносимо відповідні виправлені дані до форми 1ДФ за 4 квартал 2018 року. Тепер – всі помилки виправлені, а штраф до роботодавця не може бути застосований.
Коментарі до матеріалу