Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Ставка ПДВ для готелів – 7%: яких послуг стосується

Завдяки Закону від 04.11.20 р. № 962-IX ставка ПДВ для готелів знизилася до 7%. Та чи на всі послуги вона поширюється? Чи можуть платники ПДВ оподатковувати за зниженою ставкою послуги СПА, паркування, прання, користування тренажерними залами та басейнами, конференц-залами, сніданок у готелі?


«…справжній готель повинен бути гостинним і допомагати клієнту, коли це потрібно.»

Артур Хейлі «Готель»

У столиці Малайзії Куала-Лумпур розташований найбільший готель у світі – First World Hotel. У ньому 7351 номерів.

Уявіть собі, що в цьому готелі можуть одночасно проживати 14 тисяч гостей, які на сніданок можуть з’їсти 14 тисяч смажених яєць, випити 14 тисяч філіжанок кави. А це 112 кг зерен кави лише на сніданок і 1 400 літрів води, якщо кава «американо».

А тепер спробуйте уявити собі, наскільки це «просто» прийняти таку кількість гостей, а ще й залишити їх задоволеними.

І навряд чи хтось зможе заперечити той факт, що вартість готельних послуг є далеко не останнім фактором, який на те задоволення гостя впливає. А ПДВ, як відомо, є непрямим податком, тобто таким, який гості готелів сплачують за власний рахунок, хоча й вважають часто, що це все готель отримує в ціні готельних послуг. Насправді ж суть непрямого податку в тому, що готель його не сплачує, а просто збирає з єдиною метою – віддати державі та отримати невдоволення гостей ціною на свій рахунок.

Готельний бізнес для підприємця – це бізнес зі своїми ризиками (локдаун – яскравий тому приклад), зі своїм податковим навантаженням. І щоб цей потрібний бізнес існував, влада може, наприклад, зменшити те податкове навантаження. Держава може прагнути отримати того ПДВ менше, щоб готельні послуги стали доступнішими для гостей.

Для яких готелів передбачено ставку ПДВ 7%

Законом від 04.11.20 р. № 962-ІХ (далі – Закон № 962) було внесено зміни до Податкового кодексу (далі – ПК) щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій. Зокрема, знижено ставку ПДВ на готельні послуги.

Згідно з абзацом сьомим пп. «в» п. 193.1 ПК ставку ПДВ в розмірі 7 % установлено за операціями з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010). Оподаткування таких операцій за ставкою 7 % відсотків буде тимчасовим до 1 січня 2023 року (п. 74 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення»).

Проте не всі, хто називає себе готелем, можуть розраховувати на таку ставку ПДВ. Є певні умови сплати ПДВ за ставкою 7 %.

Згідно зі ст. 1 Закону від 15.09.95 р. № 324/95-ВР «Про туризм» (далі – Закон № 324) готель – це підприємство будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, що складається з шести і більше номерів та надає готельні послуги з тимчасового проживання з обов’язковим обслуговуванням. Порядок встановлення категорій готелям визначається КМУ. Категорія встановлюється на 5 років.

Слід звернути увагу на те, що готель – це підприємство, тобто юридична особа. Саме з цієї причини фізособи-підприємці не зможуть отримати відповідну категорію для своїх готелів, хоча це й не забороняє називати їх готелями.

Проте норми ст. 193 та п. 74 підрозд. 2 розд. XX ПК вказують на послуги з тимчасового розміщення, що надаються не лише готелями, а й подібними засобами тимчасового розміщування. Тому можна стверджувати, що ставка ПДВ 7 % може бути застосована не лише юридичними особами – готелями, які отримали відповідну категорію, а й готелями, в яких діяльність здійснюють фізособи-підприємці, а також юридичними та фізичними особами – підприємцями, які надають послуги з тимчасового розміщування (проживання) у подібних до готелів засобах тимчасового розміщування. Тобто важливим фактором є не стільки назва закладу тимчасового розміщення, скільки зміст самої послуги.

Які готельні послуги обкладаються ПДВ за ставкою 7%

Відповідно до ст. 1 Закону № 324 готельна послуга – це дії (операції) підприємства з розміщення споживача шляхом надання номера (місця) для тимчасового проживання в готелі, а також інша діяльність, пов’язана з розміщенням та тимчасовим проживанням.

Готельна послуга складається з основних та додаткових послуг, що надаються споживачу відповідно до категорії готелю. А це вже на користь податківцям. Адже відсутність відповідної категорії у готелю вони, швидше за все, тлумачитимуть на користь того, що й послуги не є готельними.

Перелік готельних послуг деталізовано у ст. 22 Закону № 324, відповідно до якої за договором на готельне обслуговування одна сторона (готель або інший суб’єкт, що надає послуги з розміщення) зобов’язується за дорученням іншої сторони (проживаючого) надати послуги з тимчасового проживання (ночівлі) у спеціально обладнаному жилому приміщенні (номері), виконати або організувати виконання інших визначених договором на готельне обслуговування послуг, пов’язаних з тимчасовим проживанням, а проживаючий зобов’язується сплатити за ці послуги встановлену плату.

До послуг, пов’язаних з тимчасовим розміщенням, належать послуги з:

  • обслуговування жилого приміщення (номера),
  • харчування (ресторанного обслуговування),
  • збереження майна і багажу проживаючого,
  • а також інші послуги, надані залежно від категорії готелю.

Отже, спроби контролюючого органу розділити готельні послуги на ті, що пов’язані з тимчасовим розміщенням (проживанням), і ті, що пов’язані із задоволенням інших потреб (харчування, збереження майна…), приречені на невдачу (а такі спроби в них є – див. ІПК ДПС від 02.03.21 р. № 756/ІПК/99-00-21-03-02-06). Усі наведені вище послуги є послугами, пов’язаними з тимчасовим розміщенням.

Крім того, законодавець чітко зазначає КВЕД послуг, на які поширюється ставка ПДВ 7% – клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010.

Цей клас включає надання місць для переважно короткострокового проживання гостей і відвідувачів, зазвичай на добовій або тижневій основі. До такої діяльності входить надання упорядженого житла в гостьових кімнатах або номерах люкс, а до послуг – щоденне прибирання та заміна постільної білизни. Також можливе надання широкого переліку додаткових послуг, таких як забезпечення харчування і напоями, паркування, послуги пралень, басейнів і тренажерних залів, місць для відпочинку та розваг, а також конференц-залів і місць для проведення нарад.

 Клас 55.10 включає діяльність з розміщування у:

  • готелях;
  • курортних готелях;
  • готелях класу люкс;
  • мотелях.

Отже, ставка ПДВ у розмірі 7% застосовується й до зазначених вище послуг. Водночас зрозуміло, що контролюючим органом може бути поставлено під сумнів ту чи іншу послугу, до якої готелем застосовано ставку 7%. Мета проста: якщо ця послуга оподатковується не за ставкою 7%, то вона оподатковуватиметься за повною ставкою, тобто 20%. А це, своєю чергою, означатиме донарахування готелю ПДВ у розмірі різниці між повною ставкою ПДВ та ставкою 7%. І як же їм, податківцям, не спокуситися на таке?

Щоб не спокушати контролюючий орган, варто описувати надані послуги у відповідних договорах, актах, рахунках тощо «якнайближче» до переліку послуг, наведеного у класі 55.10 групи 55 КВЕД ДК 009:2010. Тим більше, що сам законодавець прямо зазначив цей клас, як відповідний критерій для вказаної ставки ПДВ і в ст. 193, і в п. 74 підрозд. 2 розд XX. Тож апелювання до зазначених норм може надати істотних переваг у спорі з контролюючим органом.

З якого періоду діє ставка 7% для готелів

Закон № 962, яким було внесено відповідні зміни до ПК, набув чинності із дня, що настав за днем його опублікування. Опублікований він був 22.12.20 р. (у газеті «Голос України» № 237).

Проте пункти, якими було запроваджено ставку ПДВ 7% на зазначені послуги (п. 8 та абзац шостий п. 12 розд. I Закону № 962), набули чинності з першого дня місяця, що настав за місяцем опублікування Закону № 962, тобто з 1 січня 2021 року.

 Тому, якщо власник готельного бізнесу «проґавив» цей Закон та помилково нараховував ПДВ у січні – лютому за ставкою 20 %, то саме час згадати про розрахунок коригування.

Законодавець пообіцяв знижену ставку ПДВ для «готельєрів» рівно на два роки: до 1 січня 2023 року. Тобто різниця у ставках ПДВ 20% і 7% – це знижка гостям готелів у розмірі 13%, «подарована» їм державою аж на два роки. Така собі дисконтна картка від законодавця.

Висновки

  1. На переконання податківців, якщо харчування (сніданки) не є складовою частиною послуг із тимчасового розміщування (проживання), то постачання такого харчування (сніданків) клієнту розглядається як окрема операція, яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %.
  2. Операції з постачання додаткових послуг клієнту (у т. ч. послуг СПА, паркування, прання, користування тренажерними залами та басейнами, конференц-залами, місцями для проведення нарад та відпочинку тощо) оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %, незалежно від того, є такий клієнт отримувачем послуг із тимчасового розміщування (проживання), чи ні (ІПК ДПС від 02.03.21 р. № 756/ІПК/99-00-21-03-02-06). З чим ми не можемо погодитися (наші аргументи див. вище).
Коментарі до матеріалу
Статті за темою
12.05.2025
Питання про ПДВ: огляд листа ДПС
ДПС у свіжому листі надала важливі роз’яснення щодо ПДВ – строки для відображення податкового кредиту, облік заблокованих податкових накладних і штрафи за можливі порушення. Ми зібрали головне, щоб ви уникнули помилок і втрат! У листі від 02.05.2025 № 461/2/99-00-24-01-01-02 (далі &ndash...
28.04.2025
Як застосовується ПДВ-пільга у разі часткового фінансування постачання за рахунок міжнародної технічної допомоги?
Підприємство – платник ПДВ продає обладнання, вартість якого частково (20 %) фінансується за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги (далі – МТД). Як у цьому випадку застосовується  пільга з ПДВ, передбачена п. 197.11 Податкового кодексу? Ситуація. Підприємство – пл...
21.04.2025
Зміна митної вартості товарів: коли коригувати ПДВ?
Підприємством було ввезено імпортні товари, під час розмитнення цих товарів митниця підвищила їхню митну вартість і додатково нарахувала митні платежі. У статті розглянемо, як потрібно діяти підприємству в цій ситуації, як бути з донарахованою сумою податкових зобов’язань з ПДВ та чи можна збі...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
12.05.2025
Як створити паперову копію електронного документа
У статті розповімо в яких випадках створення паперових копій електронних документів є обов’язковим, як засвідчувати такі копії, як описати процедуру їх створення у відповідному локальному положенні. Електронні документи – це зручно, екологічно, економно. Тому все більше суб’єктів г...
12.05.2025
Безплатні передачі ЗСУ та іншим неприбутковим організаціям: як визначити суму податкової різниці та суму пільги?
Зі статті ви дізнаєтеся, як платнику податку на прибуток розрахувати та відобразити у декларації суму податкової різниці та суму пільги, якщо в одному звітному періоді ним здійснювалися безплатні передачі коштів або майна як звичайним неприбутковим організаціям, так і ЗСУ. Багато платників податку н...
12.05.2025
Помилки у додатку ПП до декларації або його неподання: що загрожує платнику податку на прибуток?
У статті розглянемо, як діяти платнику податку на прибуток, якщо у додатку ПП до декларації було виявлено помилку або додаток взагалі не подали. Бухгалтер підприємства при самоперевірці виявила помилки, пов'язані з відображенням у декларації з податку на прибуток (далі – декларація) суми подат...
Кращі матеріали