Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Продаж (відчуження) ЦП (додатки ЦП і РI)

У платників податку на прибуток, які застосовують коригування на різниці, передбачені розд. III ПК, результати операцій із продажу (іншого відчуження) цінних паперів (далі – ЦП) для цілей оподаткування відображаються за своїми правилами, відмінними від бухгалтерських. Облік таких результатів починається із заповнення додатка ЦП. А звідти підсумкові показники переносяться в додаток РI і коригують загальний фінрезультат до оподаткування. У консультації розглянемо правила заповнення додатка ЦП і рядків 4.1.3, 4.1.5 і 4.2.3 додатка РI.

Зазначимо відразу, що до продажу ЦП не відносяться (пп. 141.2.6 ПК):

  • операції з розміщення, погашення, викупу та подальшого продажу, конвертації ЦП власної емісії, а також операції векселеі заставодавців, інших осіб, які видали неемісійні ЦП під час видачі та погашення таких ЦП;
  • операції РЕПО, операції з обліку векселів, інші операції із ЦП, які згідно з положеннями бухобліку визнаються кредитними;
  • операції з деривативами.

Крім того, операції з корпоративними правами, вираженими в неціннопаперовій формі, також не є «продажними» для цілей податку на прибуток (лист ДФС України від 14.04.16 р. № 8393/6/99-99-19-02-02-15).

Виходить, що всі інші операції із ЦП (крім їх переоцінки), у тому числі й повернення ЦП (див. лист ДФС України від 23.06.16 р. № 13807/6/99-99-15-02-02-15), підпадають під податкове розуміння продажу (відчуження).

Принцип обліку операцій продажу (відчуження) ЦП для цілей податку на прибуток із 1 січня 2015 року реалізовано в ПК за допомогою механізму різниць. Регламентується облік таких різниць нормами п. 141.2 ПК. Нагадаємо їх.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали