Підприємство не працює – чи треба подавати нульову звітність
13.11.2017 43522 0 4
Підприємство тимчасово не працює. Були звільнені всі співробітники, в т.ч. і директор, який є засновником даного підприємства. Чи має право засновник не нараховувати собі зарплату та не подавати звітність?
Якщо на підприємстві не має найманих працівників, то і заробітна плата не нараховується.
При цьому власник (засновник) підприємства може здійснювати свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи згідно зі статутом підприємства чи іншими установчими документами (ч. 2 ст. 65 Господарського кодексу України).
Тому засновник, який не перебуває у трудових відносинах з підприємством, не повинен нараховувати собі зарплату. Водночас може виконувати функції управління підприємством. Також засновнику надано право подавати звітність та вести бухоблік (ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV). Виняток – підприємства, звітність яких повинна оприлюднюватися, та бюджетні установи.
Для того, щоб мати можливість подавати звітність засновнику необхідно на підставі протоколу загальних зборів покласти на себе обов’язок із складання звітності підприємства.
Після цього необхідно надати:
- держреєстратору – заяву про проведення державної реєстрації змін до відомостей про юрособу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, форма якої затверджена наказом Мінюста від 18.11.2016 № 3268/5;
- органу ДФС – заяву за формою № 1-ОПП із позначкою «Зміни» з відомостями стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, у 10-денний строк з дня виникнення змін у облікових даних платників податків (п. 9.3 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому наказом Мінфіна від 09.12.2011 р. № 1588). Також якщо звітність необхідно подавати в електронній формі – укласти відповідний договір про електронний підпис.
Щодо питання про подання звітності непрацюючим підприємством, то тут все залежить від виду звітності.
Так, не потрібно подавати нульову звітність з ЄСВ та податкового розрахунку за формою № 1ДФ. Це прямо зазначено у законодавстві.
А саме, згідно з п. 11 розд. ІІ Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435, якщо юридичні особи або фізособи – підприємці не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, Звіт за найманих працівників до фіскальних органів ними не подається.
Форма № 1 ДФ подається лише у разі нарахування (виплати) заробітної плати та інших доходів фізичним особам у звітному періоді (пп. «б» п. 176.2 Податкового кодексу України, далі – ПК).
Щодо інших звітів, які подаються до органу ДФС.
Пунктом 49.2 ПК передбачено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений цим ПК звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього ПК подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Виняток – платники, визначені пп. 212.1.15 ПК (особи, які реалізують пальне), а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню (п. 49.21 ПК). Вони зобов’язані подавати податкові декларації за кожний звітний період, незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Отже, непрацююче підприємство повинно подати декларації з податків і зборів у таких випадках:
- у разі наявності будь-яких показників за звітний період, які підлягають декларуванню (в т.ч. у разі наявності суми від’ємного значення попередніх періодів у платників ПДВ – потрібно подавати декларацію з ПДВ; у разі наявності у платника податку на прибуток показників, які мають нульове значення або підлягають декларуванню у складі фінансової звітності, що подається разом з декларацією, – подавати декларацію з податку на прибуток та форми фінансової звітності (лист ДФС від 05.08.16 р. № 17619/10/26-15-12-05-11);
- у разі реалізації пального;
- при наявності ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією.
Висновки
Якщо на підприємстві залишився один засновник він не повинен нараховувати собі зарплату, якщо не перебуває з підприємством у трудових відносинах. Засновник має право виконувати функції управляння підприємством і подавати звітність на підставі протоколу загальних зборів. Щодо подання нульової звітності, то це залежить від виду звітності.
Коментарі до матеріалу